BIP SP11

Jesteśmy Najlepsi: XLVI rajd pieszy „Grudziądz wolny”

Tekst: Hanna Figura

Zdjęcia: Piotr Bilski, Grzegorz Machaj, Jacek Treichel

Logo rajdu7 marca 2015 r. odbył się kolejny rajd pieszy. Było to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy głównym organizatorem była nasza szkoła! W przygotowaniu tego wielkiego przedsięwzięcia wspierali nas: Wojskowe Koło PTTK „OSeSeK” przy Klubie CSLog, Oddział PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego. Komandorem rajdu był Pan Jacek Treichel, który jest też Instruktorem Krajoznawstwa Regionu. Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, zadbał o przygotowanie i przebieg tego niezwykle złożonego projektu. Nad organizacją i przyjmowaniem zgłoszeń czuwała Pani Dyrektor – Marlena Treichel. Kierownikiem trasy był przyjaciel naszej szkoły – Pan Ryszard Fierek.

Rajd rozpoczął się o godzinie 9.30 na parkingu marketu „Lidl”, usytuowanym przy ul. Hallera. Z naszej szkoły wyruszyła 40 – osobowa grupa pod opieką stałych bywalczyń - Pani Marity Grajewskiej -Treder i Pani Hanny Figury. Ku wielkiej radości uczniów do udziału w rajdach powrócił Pan Witold Zygadlewicz, który sprawował pieczę nad gimnazjalistami. Po raz pierwszy z tym zadaniem zmierzyła się też Pani Agnieszka Gzella. Na miejscu, mimo wielu obowiązków związanych z przyjmowaniem ostatnich zgłoszeń, wesołą grupę uczniów i opiekunów przywitała Pani Dyrektor Marlena Treichel. Nie zabrakło też przedstawicieli lokalnych mediów, zapraszamy więc do śledzenia relacji z rajdu.

SAM 4847 (Kopiowanie)  SAM 4848 (Kopiowanie)

Wszystkich uczestników, opiekunów, przedstawicieli organizatorów i lokalne media powitał P. Jacek Treichel. Omówił trasę i przypomniał założenia organizacyjne. Zapowiadała się przyzwoita pogoda, nie pozostało więc nic innego jak tylko wyruszyć na szlak. Imponującą kolumnę stanowiło około 300 uczniów grudziądzkich szkół i 50 opiekunów! Do pokonania było 10 km przez Hanowo i Biały Bór. Meta w ZSO nr 1!

Najważniejsze cele to uczczenie rocznicy zakończenia walk o Grudziądz i promowanie aktywnego wypoczynku. Podczas każdego rajdu organizatorzy starają się odkryć przed uczestnikami niezwykłe i urokliwe zakątki. Tak było i tym razem. Okolice Grudziądza są nadzwyczaj atrakcyjne turystycznie i historycznie. W Lesie Komunalnym można zobaczyć pozostałości schronów z okresu II wojny światowej. Na trasie dostrzegliśmy też pomnikowe drzewa, kapliczki przydrożne, historyczny cmentarz mennonitów czy tez obiekty hydrograficzne. Tu i ówdzie dało się też zauważyć pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny.

Po dotarciu do celu, przedstawiciele szkół wzięli udział w konkursie poświęconym historii Grudziądza z lat 1939 – 1945. Zadania przygotowali nauczyciele historii – Pani Aneta Tadrowska i Pan Paweł Górecki. Na zwycięzców czekały specjalnie przygotowane medale i pamiątkowe dyplomy. W oczekiwaniu na rozstrzygniecie konkursu, zmęczeni piechurzy mogli pokrzepić się wojskową grochówką i herbatą. Na opiekunów czekał też słodki poczęstunek – faworki przygotowane przez nasze Panie z obsługi. Nie zabrakło też niespodzianki dla Pań – Panowie Jerzy Kondek i Bazyl Romaniuk przygotowali konkurs. Zadanie pozornie było wyjątkowo łatwe – trzeba było jak najdalej rzucić … wałkiem. Stali uczestnicy rajdów i właściciele książeczek OTP, otrzymali pamiątkowe wlepki i punkty do odznaki OTP. Tym zadaniem zajęły się dwie Panie – Pani Anna Głodowska i Pani Katarzyna Stańczyk.

Trasa

Zwieńczeniem było nagrodzenie uczestników i organizatorów rajdu. Nasi uczniowie – Joanna Rusak i Wiktoria Błaszak oraz Aneta Ceglińska i Jakub Jabłoński odebrali medale za zajęcie I miejsca w konkursie historycznym! Ponadto Pani Dyrektor Marlena Treichel i Pan Jacek Treichel otrzymali dyplomy Zarządu Oddziału PTTK, wręczone przez Prezesa Pana Piotra Łukiewskiego, za działalność turystyczno-krajoznawcza na rzecz Oddziału, w tym za zorganizowanie rajdu.

Rajd cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Trasa okazała się wymagająca, zmęczenie dawało się we znaki. Wszyscy jednak byli uśmiechnięci i dobrze czuli się w naszej szkole. Tak udana impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu osób. Doskonała współpraca i pozytywne nastawienie całej naszej społeczności – dyrekcji, przyjaciół, nauczycieli, pracowników obsługi i uczniów przekłada się na jakość pracy naszej szkoły. Dbamy nie tylko o stronę dydaktyczną, ale staramy się stwarzać warunki do wszechstronnego rozwoju ucznia w poszanowaniu siebie, drugiego człowieka i otaczającego nas środowiska. Przed nami bardzo pracowity okres - zbliża się termin sprawdzianu w szkole podstawowej i egzaminu w gimnazjum. Jednak chwile relaksu też są potrzebne - kolejne rajdy już wkrótce… Zapraszamy!

PROMOCJA RAJDU

Informacje o mającym się odbyć rajdzie, ukazały się na stronach internetowych:

Kalendarz przedsięwzięć krajoznawczo-turystycznych i sportowo-rekreacyjnych Wojska Polskiego na 2015 rok

Oddział PTTK w Grudziądzu

Profilu FB Oddziału PTTK

Wojskowego Koła PTTK „OSeSeK”

Urzędu Miejskiego

Informacji Turystycznej

Portalu Twoje Miasto

ZSO Nr 1

Relacje porajdowe ukazały się na stronach:

Profilu FB Oddziału PTTK

Koła Przewodników i Pilotów PTTK im. Józefa Błachnio w Grudziądzu

Galerii Gazety Pomorskiej

Telewizji Kablowej Spółdzielni Mieszkaniowej -http://tvsm.pl/videoteka/gsi/(relacja z 10.03.2015 r.)