Wycieczka uczniów klasy III a gimnazjum do piekarni WENA

19 czerwca uczniowie klasy III a gimnazjum w ramach zajęć z doradztwa zawodowego odbyli wycieczkę do piekarni WENA. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób wytwarza się ciasto do wyrobu pieczywa i jak przebiega proces jego wypiekania. Każda porcja ciasta, z którego jest formowany bochenek chleba, jest ważona. Następnie uformowane ciasto, w odpowiedniej temperaturze musi wyrosnąć i   po tym procesie jest wkładane do pieca. Po wypieczeniu, ciepłe bochenki chleba są wyjmowane i układane na specjalnych wózkach, a potem w koszach. Następnie uczniowie uczestniczyli w krótkich warsztatach, podczas których dekorowali tort i babeczki używając masy cukierniczej, owoców, bitej śmietany i bakalii. Po wykonanej pracy odbyła się degustacja własnoręcznie ozdobionych babeczek. Oczywiście, w trakcie rozmowy z pracownikami, uczniowie dowiedzieli się, jak zdobyć kwalifikacje piekarza i cukiernika.

                                                                                    pedagog szkolny Teresa Czekała

Bal Gimnazjalny 2017

Miło szaleć, kiedy czas po temu”

Jan Kochanowski

Dnia 14 czerwca 2017r. nasi trzecioklasiści wzięli udział w balu, który stanowił uwieńczenie ich gimnazjalnej edukacji. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości przez zacnych rodziców, przez uczniów oraz wychowawcę, a następnie młodzież odtańczyła poloneza. Niektórych gimnazjalistów trudno było rozpoznać. Balowe sukienki przepięknie prezentowały się na trzecioklasistkach, natomiast garnitury były ozdobą młodych absolwentów. W dalszej części uroczystości podniosłe nuty ustąpiły miejsca młodzieżowym rytmom. Parkiet od pierwszego tańca wypełnił się po brzegi. Zgodnie ze starym porzekadłem, iż muzyka łączy pokolenia, do wspólnej zabawy włączyli się także nauczyciele. Wszyscy uczestnicy balu czuli się na parkiecie jak przysłowiowe ryby w wodzie. To był wieczór pełen wrażeń.

Wycieczka uczniów kl. III a gimnazjum do Ośrodka Balneologii i Geotermii w Węgrowie

12 czerwca grupa uczniów kl. III a naszego gimnazjum zwiedziła Ośrodek Balneologii i Geotermię w Węgrowie w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Przewodnikiem młodzieży był menedżer ośrodka pan Janusz Gall.
Na początku uczniowie zobaczyli centrum rehabilitacji, gdzie zostali zapoznani z pracą rehabilitanta. Dowiedzieli się, jakie należy podjąć działania, żeby zdobyć uprawnienia rehabilitanta. Oczywiście warunkiem niezbędnym jest ukończenie studiów wyższych.
Pracujący tam rehabilitanci podkreślali zadowolenie ze swojej pracy oraz satysfakcję
z niesienia pomocy i polepszania stanu zdrowia pacjentów z różnymi schorzeniami.
Obok ośrodka Balneologii znajduje się tężnia solankowa. Jest to jedyna w Europie piramida solankowa, która jest przeznaczona do inhalacji aerozolem uzyskanym z naturalnej solanki.    

Register to read more...

Szkolny konkurs ortograficzny

               W dniu 6.06.2017 r. odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ortograficznego dla uczniów gimnazjum. Przedstawiciele klas, najlepsi z ortografii zmagali się z tekstem najeżonym trudnościami. W dyktandzie wystąpiły takie wyrazy jak np. wskutek, wszech czasów, haniebny ,harmider, chaos, pół kobieta, na pewno, naprawdę, po prostu, superprzemiana czy ekstranowoczesny. Po sprawdzeniu prac wyłonieni zostali zwycięzcy :

I miejsce – Joanna Rusak klasa II B

II miejsce – Natalia Kminikowska klasa III A

III miejsce – Julia Łepek z klasy II A i Jakub Kwiatkowski z klasy I B.

Gratulujemy !

Grażyna Redmer

 

a

Kino na temat

20170530 10034830 maja gimnazjaliści po raz ostatni w bieżącym roku szkolnym wzięli udział w sensie filmowym w ramach projektu KINO NA TEMAT. Tym razem obejrzeliśmy film „Zatrzymać” produkcji :Belgia/Szwajcaria/Francja. Film porusza problem rodzicielstwa nastolatków. Bohaterowie Maxime i Melanie pochodzą z tzw. dobrych domów, mają dopiero po piętnaście lat. Chłopak marzy o karierze zawodowego piłkarza Pewnego dnia jego świat się rozsypuje ,kiedy dowiaduje się ,że Melanie jest w ciąży. Niespełnione marzenia i tęsknota za życiem zwykłego nastolatka nie ułatwią podjęcia najważniejszej w życiu decyzji. Czy rodzicielstwo da się pogodzić z zabawą i beztroską, nieodłącznymi i naturalnymi potrzebami młodości ? Nad odpowiedzią zastanowić się musieli uczniowie. Film bardzo dobry, poruszający ważne, życiowe problemy ,skłaniający do przemyśleń o własnym życiu i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Po filmie odbyła się dyskusja z Katarzyną Kobylacką- Sikorą, psychologiem z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Grudziądzu.

Grażyna Redmer

Konkurs Piosenki GAPA 2017

gapaMarta Sokalska (IIb) i Oliwia Żmijewska (IIIa) wzięły udział w konkursie piosenki GAPA 2017, czyli Grudziądzkich Amatorskich Prezentacjach Artystycznych. Konkurs odbył się w grudziądzkim teatrze. Jest to impreza o zasięgu regionalnym, która trwa 5 dni i kończy się uroczystą galą z udziałem laureatów poszczególnych kategorii artystycznych: Taniec, Muzyka, Plastyka.
Aby zakwalifikować się do konkursu trzeba było najpierw wysłać materiał audio. Wyniki będą niebawem.

Hanna Szulc-Lewandowska

Bierzmowanie uczniów klasy trzeciej gimnazjum

126.04.2017 uczniowie klasy III A gimnazjum przyjęli sakrament Ducha Świętego. Bierzmowania udzielił Ordynariusz Diecezji Toruńskiej Ksiądz Biskup Andrzej Suski, podczas uroczystej Mszy Świętej przygotowanej przez księdza wikariusza, scholę składającą się z uczniów naszej szkoły, katechetę, młodzież i rodziców. Uczniom, w tym szczególnym dniu, towarzyszyli świadkowie, rodziny oraz wychowawczyni pani Halina Stodolska. Dziękujemy wszystkim za udział w tym ważnym dla młodych ludzi dniu.

Beata Makowska

bierzmowanie  2017

„Szlakiem Trynki” - zwiedzanie Grudziądza z kółkiem historycznym.

125 kwietnia 2017 r. w ramach koła historycznego udaliśmy się do centrum Grudziądza celem zwiedzania zabytków i poznania bliżej historii naszego miasta.

Program tego wyjazdu nie obejmował pierwotnie zwiedzania Izby Pamięci Narodowej znajdującej się w Gimnazjum nr 7. Do korekty planów przyczyniła się po części niezbyt sprzyjająca pogoda (chłód i delikatne opady deszczu) i chęć samych uczestników kółka, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzać byłej siedziby gestapo w Grudziądzu.

Register to read more...

Konkurs fotograficzy

25 kwietnia 2017 r. w Liceum Plastycznym im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Fantazja” Celem konkursu było promowanie wśród młodzieży gimnazjalnej sztuki wypowiedzi artystycznej za pomocą fotografii. Konkurs skierowany był do uczniów wszystkich klas szkół gimnazjalnych na terenie Gminy Grudziądz i okolicznych miejscowości. Wśród laureatów znalazła się Julia Deręgowska z klasy III a zajmując II miejsce oraz Oliwia Grzegorzewicz z klasy I b – wyróżnienie. Oprócz dyplomów, nagród rzeczowych uczennice zdobyły zaproszenie na warsztaty fotograficzne do atelier, które mieści się w siedzibie Liceum Plastycznego. 

Register to read more...

„ Świętoszek” na scenie grudziądzkiego CENTRUM KULTURY TEATR

25 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum obejrzeli współczesną interpretacja komedii Moliera, tekstu napisanego w 1661 roku, który okazuje się zaskakująco aktualny, obnażający obłudę, chęć władzy i fałszywą religijność. Reżyserem spektaklu jest Paweł Szkotak, ,laureat kilkunastu nagród indywidualnych za reżyserię, a także zdobywca wielu wyróżnień. Niewątpliwie zaletą spektaklu jest obsada aktorska Teatru Bałtyckiego w Koszalinie , a także ciekawie zaprezentowane piosenki. Mimo że sztuka trwa dwie godziny widz ani przez moment nie czuje znużenia ani tym bardziej znudzenia… Uczniowie dobrze się bawili. Spektakl był także okazją do przemyśleń o tym, co tak naprawdę stanowi wartość w naszym życiu…

Grażyna Redmer, Anna Głodowska

 

„Dzień czekolady” w Zespole Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich

12.kwietnia grupa uczniów kl. I i II gimnazjum uczestniczyła z okazji „Międzynarodowego dnia czekolady” w warsztatach wyrabiania czekoladek w Zespole Szkół Gastronomiczno - -Hotelarskich.

1

Na początku spotkania uczniowie obejrzeli filmy: o wartościach odżywczych kakao, które jest podstawowym produktem w wytwarzaniu czekolady, o historii powstania i produkcji czekolady oraz różnych rodzajach czekolad i ich wartościach odżywczych. Dowiedzieli się wielu ciekawostek, a wśród nich, że najzdrowsza i najmniej kaloryczna jest czekolada gorzka o największej zawartości kakao (do 90%). Po projekcji filmów odbyła się degustacja napoju i ciasta czekoladowego oraz wyrobów czekoladowych, które zasponsorowała nasza rodzima wytwórnia wyrobów czekoladowych „Wisła”.

Register to read more...

More Articles...

  1. Cykl zajęć z zakresu „Edukacji prawnej” w Gimnazjum nr 1.
  2. Finał miejski VIII Szaradziarskiego Turnieju Szkół Gimnazjalnych
  3. PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZYM GIMNAZJUM
  4. Rozstrzygnięcie Konkursu Historycznego „Grudziądz - moje miasto”