BIP SP11

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
NASZ ZESPÓŁ SZKÓŁ
Nasz zespół szkół jest edukacyjną wspólnotą dzieci, rodziców i nauczycieli. Cieszymy się sobą i cieszymy się nauką! To naprawdę jest możliwe! Razem z naszym patronem Janem Heweliuszem wędrujemy po kraju, świecie i kosmosie szukając tego co mądre, piękne i dobre. Nasi uczniowie są jedyni i niepowtarzalni, a rodzice doskonale współpracują ze szkołą.
ZDOBYWANIE WIEDZY
Osiągamy wyniki wyższe niż średnie województwa i kraju. Pracuje u nas doskonała kadra pedagogiczna. Nasi uczniowie uczą się języka niemieckiego i angielskiego już od IV klasy. Funkcjonują liczne zajęcia pogłębiające wiedzę i umiejętności. Mamy skuteczny system badania osiągnięć uczniów. Jesteśmy zawsze dostępni dla uczniów i rodziców.
ZABAWA I ZDROWIE
Nuda - to nasz wspólny szkolny wróg. Dlatego wspólnie muzykujemy, śpiewamy, tańczymy, malujemy, recytujemy, chodzimy na rajdy, bawimy się w teatr, surfujemy po Internecie, redagujemy własną gazetę, jesteśmy potęgą w atrakcyjności oferty zajęć dodatkowych. Działają u nas aż trzy kluby sportowe. U nas każdy może zostać gwiazdą, bo każdy ma talent, a my go odkryjemy!
EKOLOGIA
Realizujemy projekty ekologiczne, zdrowotne i profilaktyczne. Tylko u nas corocznie bawimy się podczas Ekofestynu i Dniu dla zdrowia. Świat jest piękny i czeka na swoich odkrywców! Edukacja może być radością - tylko w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu ! Posiadamy jako jedyna szkoła w Grudziądzu Zielony Certyfikat Jakości.
BEZPIECZEŃSTWO I POSTAWA OBYWATELSKA
Realizujemy przez nas opracowane Procedury bezpieczeństwa uczniów. Posiadamy monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Wyróżnia nas patriotyczna postawa, uczenie samorządności oraz postaw obywatelskich. Dzięki współpracy z licznymi organizacjami znajdujemy przyjaciół zarówno wśród wojska, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, jak i wśród rodziców i absolwentów szkoły. Realizujemy projekty pod Patronatem Prezydenta RP i Prezydenta Miasta Grudziądza.
NOWOCZESNOŚĆ I TECHNOLOGIE
Posiadamy nowoczesne pracownie informatyczne i tablice multimedialne. Technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w nauce i bardziej angażować uczniów w proces edukacyjny na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Realizujemy hasło, iż komputer służy człowiekowi a nie na odwrót. Uczymy bezpiecznego korzystania z Internetu.

Zwiedzaliśmy Ratusz i inne zabytki w Grudziądzu – łącząc ruch na świeżym powietrzu z pogłębianiem wiedzy o historii naszego miasta.

20191021 144436               Pilastry, stiuk, medaliony , sklepienia zwierciadlane z lunetami, sztukateria, malarstwo iluzjonistyczne to pojęcia z dziedziny architektury dla wielu dorosłych trudne, a nawet obce. Dzięki zorganizowanemu 21 października 2019 r., w ramach kółka historycznego zwiedzaniu zabytków Grudziądza można było zobaczyć na własne oczy wymienione wyżej elementy i podszkolić się ze znajomości tych trudnych pojęć architektonicznych.

Głównym celem był Ratusz, a w nim refektarz - prezentująca się najokazalej sala w grudziądzkiej siedzibie władz miasta. Nazwa tej sali nawiązuje do przeszłości i pierwotnego przeznaczenia tego budynku, będącego dawną siedzibą zakonu jezuitów. Refektarz pełnił funkcję sali jadalnej, w której zakonnicy spożywali wspólnie posiłki. Dziś natomiast, ta najlepiej w całym kolegium pojezuickim ,ozdobiona sala, pełni funkcje reprezentacyjną, w której władze naszego miasta przyjmują znamienitych gości. Spacerując po korytarzach ratusza mogli też zapoznać się z historią kolegium jezuickiego, przejść do spichrzy, by podziwiać same spichrza, jak i widoki z okien na błonia i na ulicę Spichrzową. Weszliśmy także do Sali obrad grudziądzkiej Rady Miasta. Uczestnicy zwiedzania mogli zasiąść za stołem prezydium lub stanąć za mównicą. Kto wie, czy w przyszłości nie będą tam pełnoprawnymi uczestnikami sesji Rady Miasta?

Zwiedzanie nie zakończyło się po opuszczeniu gościnnych pomieszczeń Ratusza. Kolejnym punktem spaceru, którego celem było poznanie zabytków naszego miasta była Góra Zamkowa, spichrza , północna część starego miasta (dawna Brama Łasińska), Plac Miłośników Astronomii (wyjaśnienie związku postaci Mikołaja Kopernika z naszym miastem), Rynek (co na nim było, które kamienice są najstarsze), klasztor benedyktynek (obecnie muzeum), Brama Wodna oraz fragment płd-wsch. murów miejskich z wieżyczką wodociągową.

                Pogoda nam dopisała, co też miało wpływ na to, że spacer ulicami starego Grudziądza był bardzo udany, do tego stopnia, że jest wola kontynuowaniapodobnych wycieczek w niedalekiej przyszłości.

Paweł Górecki