BIP SP11

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
NASZ ZESPÓŁ SZKÓŁ
Nasz zespół szkół jest edukacyjną wspólnotą dzieci, rodziców i nauczycieli. Cieszymy się sobą i cieszymy się nauką! To naprawdę jest możliwe! Razem z naszym patronem Janem Heweliuszem wędrujemy po kraju, świecie i kosmosie szukając tego co mądre, piękne i dobre. Nasi uczniowie są jedyni i niepowtarzalni, a rodzice doskonale współpracują ze szkołą.
ZDOBYWANIE WIEDZY
Osiągamy wyniki wyższe niż średnie województwa i kraju. Pracuje u nas doskonała kadra pedagogiczna. Nasi uczniowie uczą się języka niemieckiego i angielskiego już od IV klasy. Funkcjonują liczne zajęcia pogłębiające wiedzę i umiejętności. Mamy skuteczny system badania osiągnięć uczniów. Jesteśmy zawsze dostępni dla uczniów i rodziców.
ZABAWA I ZDROWIE
Nuda - to nasz wspólny szkolny wróg. Dlatego wspólnie muzykujemy, śpiewamy, tańczymy, malujemy, recytujemy, chodzimy na rajdy, bawimy się w teatr, surfujemy po Internecie, redagujemy własną gazetę, jesteśmy potęgą w atrakcyjności oferty zajęć dodatkowych. Działają u nas aż trzy kluby sportowe. U nas każdy może zostać gwiazdą, bo każdy ma talent, a my go odkryjemy!
EKOLOGIA
Realizujemy projekty ekologiczne, zdrowotne i profilaktyczne. Tylko u nas corocznie bawimy się podczas Ekofestynu i Dniu dla zdrowia. Świat jest piękny i czeka na swoich odkrywców! Edukacja może być radością - tylko w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu ! Posiadamy jako jedyna szkoła w Grudziądzu Zielony Certyfikat Jakości.
BEZPIECZEŃSTWO I POSTAWA OBYWATELSKA
Realizujemy przez nas opracowane Procedury bezpieczeństwa uczniów. Posiadamy monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Wyróżnia nas patriotyczna postawa, uczenie samorządności oraz postaw obywatelskich. Dzięki współpracy z licznymi organizacjami znajdujemy przyjaciół zarówno wśród wojska, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, jak i wśród rodziców i absolwentów szkoły. Realizujemy projekty pod Patronatem Prezydenta RP i Prezydenta Miasta Grudziądza.
NOWOCZESNOŚĆ I TECHNOLOGIE
Posiadamy nowoczesne pracownie informatyczne i tablice multimedialne. Technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w nauce i bardziej angażować uczniów w proces edukacyjny na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Realizujemy hasło, iż komputer służy człowiekowi a nie na odwrót. Uczymy bezpiecznego korzystania z Internetu.

Zwiedzaliśmy Ratusz i inne zabytki w Grudziądzu – łącząc ruch na świeżym powietrzu z pogłębianiem wiedzy o historii naszego miasta.

3Pilastry, stiuk, medaliony , sklepienia zwierciadlane z lunetami, sztukateria, malarstwo iluzjonistyczne to pojęcia z dziedziny architektury dla wielu dorosłych trudne, a nawet obce. Dzięki zorganizowanemu 12 marca 2014 r., w ramach kółka historycznego, pod opieką nauczyciela historii p. P. Góreckiego zwiedzaniu zabytków Grudziądza można było zobaczyć na własne oczy wymienione powyżej elementy i podszkolić się ze znajomości tych trudnych pojęć architektonicznych. Głównym celem był Ratusz, a w nim refektarz - prezentująca się najokazalej sala w grudziądzkiej siedzibie władz miasta. Nazwa tej sali nawiązuje do przeszłości i pierwotnego przeznaczenia tego budynku, będącego dawną siedzibą zakonu jezuitów. Refektarz pełnił funkcję sali jadalnej, w której zakonnicy spożywali wspólnie posiłki. Dziś natomiast, ta najlepiej w całym kolegium pojezuickim ,ozdobiona sala, pełni funkcje reprezentacyjną, w której władze naszego miasta przyjmują znamienitych gości.

Uczniowie, dzięki uprzejmości pracowników magistratu mogli tę salę podziwiać na własne oczy i niejako „dotknąć” tych elementów architektonicznych, o których była mowa na początku tej relacji. Spacerując po korytarzach ratusza mogli też zapoznać się z historią kolegium jezuickiego, przejść do spichrzy, by podziwiać same spichrza, jak i widoki z okien na błonia i na ulicę Spichrzową.

Zwiedzanie nie zakończyło się po opuszczeniu gościnnych pomieszczeń Ratusza. Kolejnym punktem spaceru, którego celem było poznanie zabytków i historii własnego miasta była Góra Zamkowa, niestety w większości niedostępna ze względu na prace remontowe, najstarszy kościół gotycki w Grudziądzu pw. Św. Mikołaja, wschodnia część starego miasta (ulica Groblowa - wyjaśnienie nazwy), Plac Miłośników Astronomii (wyjaśnienie związku postaci Mikołaja Kopernika z naszym miastem), rynek (co na nim było, które kamienice są najstarsze), klasztor benedyktynek z pałacem Opatek (obecnie muzeum), Brama Wodna, most na Trynce (na wysokości nieistniejącej Bramy Toruńskiej) oraz fragment płd-wsch. murów miejskich z wieżyczką wodociągową.

Pogoda nam dopisała, co też miało wpływ na to, że spacer ulicami starego Grudziądza był bardzo udany, do tego stopnia, że jest wola kontynuowaniapodobnych wycieczek w niedalekiej przyszłości.

Paweł Górecki