BIP SP11

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY między Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu i Zespołem Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu

(9)Współpraca to zdolność tworzenia więzi i współdziałania z innymi, umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów, umiejętność zespołowego wykonywania zadań i wspólnego rozwiązywania problemów.

W dniu 21 lutego 2014 r. Komendant Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu płk Dariusz Żuchowski i Dyrektor Pani Marlena Treichel podpisali „POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY”.

Zakres współpracy obejmuje m.in organizowania wspólnych przedsięwzięć, których celem jest pozyskiwanie społecznej akceptacji dla polityki obronnej państwa, upowszechnianie działalności wolontariackiej na rzecz obrony narodowej, kształtowanie pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych i służby wojskowej, poszerzenie oferty edukacyjnej dla młodzieży szkoły w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, zapraszanie przedstawicieli Centrum do udziału w ważnych wydarzeniach oraz przedsięwzięciach szkoły oraz do udziału przedstawicieli szkoły w obchodach Święta Centrum i innych uroczystościach o charakterze patriotyczno-rocznicowym.

Dbanie o miejsca pamięci, zajęcia w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa i udział w obchodach świąt wojskowych – to część zadań, które szkoła zamierza realizować w ramach współpracy. Uczniowie naszego zespołu szkół mają szansę dowiedzieć się więcej na temat wojska i systemu obronności państwa polskiego. Zajęcia poświęcane będą także funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

W ramach Porozumienia o współpracy ustalone zostały już także szczegółowe zasady współpracy i najważniejsze zadania, jakie będą stały przed uczniami. To przede wszystkim rozwijanie idei patriotycznych w środowisku cywilnym i kultywowanie pamięci o Wojsku Polskim.

Szkoła włączy się w akcję „Żołnierska Pamięć”. W ramach planowanego projektu planuje się zorganizować zajęcia popularyzujące wiedzę z zakresu współczesnych problemów obronności państwa, upowszechniające edukację obronną oraz historię wojskowości. Zaplanowane są od nowego roku szkolnego cykliczne konkursy Wiedzy o Wojsku Polskim np. Wojsko Polskie w średniowieczu. Ważnym zadaniem będzie opieka nad nekropoliami wojskowymi. Wszystkie te działania przyniosą uczniom wiele korzyści oraz będą kształtowały dodatkowe umiejętności przydatne w ich dorosłym życiu.

Napisali o wdarzeniu