© 2011 by WM

„ZNAMY POLSKIE PARKI NARODODWE”
(5.01.2011)

Wspólne zdjęcie uczestników konkursu po zakończeniu konkursu

5 stycznia 2011 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mniszku odbył się międzyszkolny konkurs przyrodniczy dla szkół podstawowych miasta Grudziądza pn. „ZNAMY POLSKIE PARKI NARODOWE”. Organizatorami konkursu byli: szkolne koło Ligi Ochrony Przyrody, świetlica szkolna oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu, jako Patron Honorowy przedsięwzięcia. Fundatorem nagród głównych był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
     Do konkursu przystąpiło 10 szkół podstawowych: SP 2, SP, 3, SP 5, SP 7, SP 9, SP12, SP 15, SP 18, SP 20 i SP 21. Każdą placówkę reprezentował 2 – osobowy zespół uczniów. Szkoła Podstawowa nr 11 wchodząca w skład ZSO nr 1 z racji pełnienia funkcji gospodarza nie wzięła udziału w konkursie, aby przy ocenie prac uczniowskich nie sądzić we własnej sprawie.
     Celem głównym konkursu było rozwijanie zainteresowań przyrodniczo-ekologicznych, zwłaszcza w dziedzinie wiedzy z zakresu ochrony przyrody. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Część pisemna miała formę testu zawierającego 30 pytań poruszających zagadnienia z zakresu znajomości 23 Polskich Parków Narodowych. Po sprawdzeniu prac pisemnych do części ustnej (finałowej) zakwalifikowało się 5 szkół: SP 5, SP 7, SP 9, SP 12 i SP 18. Udział w II części – konkursu decydował o ostatecznym przyznaniu miejsc. W tej części uczniowie odpowiadali na 3 pytania wylosowane w zestawach. Każde pytanie oceniane było przez członków komisji konkursowej: przedstawiciela CEE w Grudziądzu - Panią Karolinę Wojtakowską oraz panie pracujące w świetlicy szkolnej ZSO nr 1: Annę Orzechowską i Beatę Rolewicz. Odpowiedzi były oceniane w skali od 0 do 3 punktów, niezależnie od pozostałych członków komisji. Suma uzyskanych punktów za każde pytanie decydowała o ostatecznym przyznaniu miejsc poszczególnym zespołom szkolnym.
     W przerwie między częścią pisemną, a ustną członkowie szkolnego koła LOP wystawili inscenizację o tematyce prozdrowotnej. Uczestnicy konkursu zostali również przyjęci słodkim poczęstunkiem, który został ufundowany przez Centrum Edukacji Ekologicznej.

Losowanie zestawów pytań Sprawdzanie wiedzy w części ustnej konkursu

Podziękowania dla nauczycieli – opiekunów

Wręczenie nagród

Zdobywcy I miejsca wraz z opiekunką

Ostateczne wyniki konkursu przedstawiły się następująco:
I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 18,
II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 7,
III miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 5,
IV miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 12,
Vmiejsce V Szkoła Podstawowa nr 9.

WSZYSTKIM ZDOBYWCOM PIERWSZYCH 5 MIEJSC SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

Zdobywcy pierwszych pięciu miejsc zostali uhonorowani wspaniałymi nagrodami rzeczowymi: grami edukacyjnymi i książkami przyrodniczymi, a pozostali uczestnicy otrzymali kalendarze ścienne i terminarzyki kieszonkowe na 2011 rok oraz słowniki językowe, długopisy i podkładki ze znakiem CEE. Dzięki hojności sponsorów żaden uczestnik konkursu nie wrócił do domu z pustymi rękami.
     W otwarciu konkursu i jego posumowaniu oraz wręczeniu nagród wzięli udział: Pani Marlena Treichel, dyrektor ZSO nr 1, Pani Karolina Wojtakowska, pracownik Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu oraz organizator konkursu z ramienia zespołu szkół Pan Witold Zygadlewicz, opiekun SK LOP.
     Na koniec członkowie koła LOP otrzymali od Centrum Edukacji Ekologicznej drobne upominki jako wyraz podziękowań za wkład pracy włożony w przygotowanie imprezy o zasięgu międzyszkolnym.
     Atmosfera konkursu oraz towarzyszące mu emocje, które miały miejsce podczas rywalizacji między uczniami z pewnością na długo pozostaną w pamięci jego uczestników, nauczycieli – opiekunów oraz nas organizatorów tego przedsięwzięcia.

Opiekun SK LOP: WITOLD ZYGADLEWICZ

A oto kilka fotografii ukazujących przebieg konkursu.

Powitanie uczestników konkursu Podczas pisania testu

Przedstawienie o tematyce prozdrowotnej podczas przerwy w konkursie