© 2010 by WM

XXI RAJD WIELODYSCYPLINOWY
„ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI – 1918”
(29.10.2010)

6 listopada 2010 r. z okazji zbliżającego się święta narodowego, upamiętniającego 92. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wzięliśmy udział w rajdzie wielodyscyplinowym, którego główną atrakcją było zwiedzanie cytadeli wraz z przewodnikami turystycznymi Grudziądza.
     Rajd rozpoczął się przy kamiennym obelisku na skarpie przy ulicy Kalinkowej i wiódł wzdłuż Wisły do góry zamkowej, następnie przez park garnizonowy do cmentarza, gdzie na grobach poległych żołnierzy II Rzeczypospolitej złożyliśmy wiązanki kwiatów oraz zapaliliśmy znicze. Była to doniosła chwila połączona z chwilą zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią, która w czasach zdobywania niepodległości przez nasz kraj zbierała ogromne żniwo.
     Oto kilka fotografii z tamtych miejsc.

Na cmentarzu garnizonowym

Na starcie przy obelisku kamiennym Przy grobie generała Pruszyńskiego

Po wyjściu z cmentarza udaliśmy się na cytadelę grudziądzką, gdzie odbył się konkurs okolicznościowy sprawdzający wiedzę na temat historii odzyskania państwowości przez Polskę.
    Miło nam poinformować, że nasi uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum nie zawiedli w klasyfikacji końcowej zajęli kolejno: 3. miejsce szkoła podstawowa i 2. miejsce gimnazjum.
    Podstawówkę reprezentowali: Rafał Narloch z kl. VI b i Maciej Winiarski z kl. V b, natomiast gimnazjum reprezentowali: Paweł Wojciechowski z kl. III b i Bartosz Zbonikowski z kl. II b.

SERDECZNE GRATULACJE!!!

Oto dyplomy za zdobyte miejsca dla SP – 1 i Gim – 1.

Dyplom dla SP – 11 Dyplom dla Gim – 1

Najciekawszym momentem rajdu było oczywiście zwiedzanie cytadeli, poznanie historii jej powstania, jej możliwości obronnych i ciekawostek związanych z jej ponad 200 letnim istnieniem. O tym wszystkim opowiadał nam i oprowadzał nas po twierdzy przewodnik Pan Andrzej Cegliński. Największą atrakcją było przemieszczanie się wzdłuż tuneli, gdzie aby bezpiecznie pokonywać podziemną trasę trzeba było używać przyniesione przez siebie latarki. Gdzieniegdzie można było zauważyć piękne okazy nietoperzy.
     Oto kilka ujęć z pobytu na terenie cytadeli grudziądzkiej.

Wejście na cytadelę
Poznajemy historię cytadeli
Poznajemy walory obronne twierdzy Wejście do starej prochowni
Zwiedzanie prochowni Eksponaty w prochowni
Eksponaty
Polowe laboratorium chemiczne
W murach i korytarzach cytadeli
Oczekiwanie na wyniki konkursu
Wręczanie nagród Nagrody i dyplomy odebrane

Ciepły posiłek w postaci grochówki

Rajd był bardzo udany, mimo że pogoda nie dopisała w pełni, ale cóż to za problem dla wprawionych piechurów. Przed nami zakończenie sezonu turystycznego 2010 roku.
     Za ciekawą formułę rajdu DZIĘKUJEMY organizatorom – Wojskowemu Kołu PTTK „Osesek”.

Opiekunowie:
Marita Grajewska – Treder