© 2010 by WM

HALLOWEEN 2010
(29.10.2010)

29 października obchodziliśmy w naszej szkole Halloween, które rzeczywiście przypada 31 października, czyli w wigilię dnia Wszystkich Świętych. Warto wspomnieć, iż Halloween przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, choć nie jest rodzimym amerykańskim zwyczajem. Do Ameryki dotarł wraz z irlandzkimi imigrantami i jest narodowym świętem Irlandii. Warto przypomnieć, iż halloween wywodzi się z obyczajów celtyckich. Celtowie wierzyli, że dusze zmarłych wracają w ten dzień na ziemię; przygotowywali więc upiorne maski, aby odpędzić demony, czyli złe duchy.
     Współcześnie dzieci przebierają się za duchy, upiory i wiedźmy i wędrują od domu do domu wołając „cukierek albo psikus” (ang. „trick or treat”). Ten zwyczaj coraz częściej spotykamy i w Polsce.
     Nieodłącznym elementem i symbolem
Halloween jest dynia, którą się specjalnie wycina i podświetla. Niektórzy pieką z ciasto dyniowe - yummy!

Nasi uczniowie również przygotowali halloweenowe dynie i przebrali się w halloweenowe stroje.
    Klasy IV-VI miały apel na trzeciej godzinie lekcyjnej.
    Ilość i różnorodność strojów, nierzadko upiornych, zaskoczyła chyba wszystkich. Jury miało naprawdę niełatwe zadanie, niestety jednak musiało zdecydować o 3 pierwszych miejscach. Ola Zielińska ze strojem zombi i nerką w słoiku (brr…) zdobyła miejsce I, Oliwia Kawalec, czyli duch dziada uzyskała miejsce II, a Alicja Ceronik, którą trudno było poznać w makijażu wampirzycy - miejsce III.

Do kolejnego konkursu stanęły dynie i też nie łatwo było zdecydować jury, która jest najbardziej wymyślna, bo każda miała w sobie "coś". Ostatecznie dynia Klaudii Stefaniak zwyciężyła, II miejsce przypadło dyni wykonanej przez Darię Karasek, a III - Kamili Piórkowskiej. Wszyscy zwycięscy otrzymali nagrody ufundowane przez wydawnictwo Longman.

Oba konkursy poprzedzone były krótkim filmikiem na rzutniku multimedialnym w języku angielskim, pt. ”Life and Death of a Pumpkin”, czyli „Życie i śmierć dyni.” Oczyma dyni śledziliśmy jej przeistaczanie się w halloweenowy lampion, mówiąc bardzo delikatnie;)

Halloween dla uczniów gimnazjum odbył się na 4 godzinie lekcyjnej i przebiegał według podobnego schematu: filmik i 2 konkursy. Konkurs na strój wygrał Grzegorz Ciastek, który włożył dużo pracy do stroju kościotrupa i potrafił dowcipnie siebie zaprezentować. Michalina Kaczmarek, czyli zamordowana przez męża panna młoda, zajęła miejsce II, III miejsce przypadło Marcie Jegierskiej. Najciekawszą dynię wykonał Maciej Konopacki, II miejsce zdobyła dynia Karoliny Olszak a III miejsce – dynia Sabiny Wróblewskiej i Marty Jegierskiej.

Na koniec apelu gimnazjalistki w składzie: Elżbieta Buhajczuk, Ola Becker, Milena Rajchelt, Magda Drozd, Klaudia Olejnik i Karolina Krupińska, przygotowały niespodziankę, aby łatwej było wrócić wszystkim do świata rzeczywistego po tych upiornych przebraniach i halloweenowych dyniach. Zaprezentowały dwa układy taneczne do muzyki współczesnej, do których gorliwie się przygotowywały.

Warto również wspomnieć, że uczniowie gimnazjum mieli okazję sprawdzić swój angielski i swoją wiedzę o Halloween w quizie, który odbył się na drugiej godzinie lekcyjnej. Najlepiej napisała go Joanna Radziszewska, która straciła tylko 2 punkty, kolejne osoby na podium to Agnieszka Piłat i Nikola Duda. Nagrody dla tych osób i wszystkich zwycięzców konkursów w gimnazjum ufundowało wydawnictwo Macmillan.
     Obie imprezy przygotowały i przeprowadziły nauczycielki języka angielskiego: Dorota Lisewska i Jolanta Świerszczko. Elementy kultury anglosaskiej są nieodłącznym elementem w nauce języka angielskiego, więc przy dobrej zabawie można było się wiele nauczyć. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pracę.