© 2010 by WM

rajd pieszy „SZLAKIEM ZAMKÓW POMORSKICH”
(16.10.2010)

Za nami niezwykle ciekawy i bardzo udany rajd pieszy „Szlakiem zamków pomorskich”.
     16 października 2010 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w niezwykle ciekawym, XI rajdzie pieszym pn. „Szlakiem Zamków Pomorskich”. Rajd ten łączył w sobie 2 główne tematy: poznanie piękna Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz zwiedzenie gotyckiego, pokrzyżackiego zamku w Brodnicy.
Ten rajd pozostanie w pamięci uczestników na bardzo długo, gdyż wiódł on trasą prowadzącą przez niezwykle urokliwe miejsca wspomnianego Parku Krajobrazowego, pozwolił także zapoznać się z historią brodnickiego zamku, a w konkursach okolicznościowych przygotowanych przez organizatora - Międzyszkolne Koło Turystyczne „Zawrat” i grudziądzki oddział PTTK uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zajęli I miejsca.

Oto zwycięzcy poszczególnych konkursów okolicznościowych.

Alicja Dalasińska i Agata Górna (kl. V a)
Arkadiusz Misiecki i Karol Szczepański
(kl. II a i I a) GIMNAZJUM NR 1
(zwyciężczynie i zwycięzcy konkursu wiedzy przyrodniczej)
Kamil Kazanowski i Rafał Narloch (kl. VI b)
Karol Szczepański i Paweł Jóźwiak (kl. I a)
GIMNAZJUM NR 1
(zwycięzcy konkursu wiedzy historyczno – krajobrazowej)

Trasa rajdu prowadziła wzdłuż niebieskiego szlaku, ciągnącego się od Gutowa przez: Traczyska, Rezerwat „Jar Brynicy”, okolice Dębu Rzeczypospolitej, Rezerwat „Czarny Bryńsk”, Rezerwat „Szumny Zdrój” do Górzna. Łącznie około 17 km.
Oto kilka fotografii z trasy rajdu na terenie Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Wejście na teren Parku Krajobrazowego Początek trasy rajdu w Gutowie Na terenie rezerwatu Czarny Bryńsk
Wejście do rezerwatu JAR BRYNICY Przed DĘBEM RZECZYPOSPOLITEJ Poznajemy historię Dębu Rzeczypospolitej
 Postój na trasie rajdu Przed pensjonatem JAGÓDKA Wejście na teren rezerwatu CZARNY BRYŃSK
Wspólne zdjęcie nad jeziorem w Górznie  Historia DĘBU RZECZYPOSPOLITEJ Przed jedną z figurek Matki Bożej w Parku

Następnie uczestnicy rajdu udali się do Brodnicy, gdzie zwiedzili zamek krzyżacki z piękną 54 metrową wieżą, stanowiącą wspaniałą atrakcję turystyczną, z której można zobaczyć piękno Ziemi Michałowskiej. Wędrówkę po zamku ubogaciła uczestnikom rajdu przewodniczka, która opowiedziała wiele ciekawostek związanych z budowlą i historią zamku. Potem odbył się krótki spacer po Parku Anny Wazówny zakończony ciepłym posiłkiem w pobliskiej restauracji.

Przed zamkiem krzyżackim w Brodnicy Wejście na teren zamku  Na wieży zamkowej w Brodnicy
Poznajemy tajemnice zamku Opowieści przewodniczki o historii zamku
  Zwiedzanie zamku
 W Parku Anny Wazówny
 Ciepły posiłek w restauracji w Brodnicy

Na zakończenie rajdu odbyło się podsumowanie konkursów okolicznościowych i wręczenie ich zwycięzcom dyplomów i nagród rzeczowych.
     Rajd sprawił wiele radości i przyniósł wiele miłych chwil jej uczestnikom, co można było zauważyć na załączonych do niniejszej relacji fotografiach.
     Za tydzień odbędzie się kolejny rajd pieszy, tym razem „SZLAKIEM WOJSKA POLSKIEGO”

Opiekun uczestników rajdu:
WITOLD ZYGADLEWICZ