© 2010 by WM

PODSUMOWANIE PROJEKTU
"CZŁOWIEK, ŚRODOWISKO, INTEGRACJA"
(23.03.2010)

Certyfikat przedstawiciela sieci zielonych szkół
w województwie kujawsko – pomorskim dla ZSO nr 1 w Grudziądzu

23 marca 2010 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu pn. „Człowiek, środowisko, integracja” i wręczenie Certyfikatów przedstawicielom sieci zielonych szkół, która została utworzona w ramach realizacji tego przedsięwzięcia. Projekt ten był realizowany w latach 2008 – 2010 przez Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Tilia” i powierzony został bezpośredniemu wykonawstwu – Szkole Leśnej na Barbarce. Warto podkreślić, że został on objęty patronatem Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy.
     Nasza placówka w ramach projektu uczestniczyła w różnych zaplanowanych działaniach proekologicznych wykonywanych zarówno na terenie Szkoły Leśnej jak i w obrębie szkół macierzystych należących do zespołu, czyli Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 1.
     Uroczystość podsumowania projektu miała bardzo doniosłą oprawę, wzięli w niej udział znamienici goście, między innymi: Prezydent Torunia Pan Michał Zaleski, Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu Pani Emilia Kawka – Patek, Pan Edward Reszkowski - Dyrektor Departamentu Środowiska i Geologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Pan Szczepan Burak - Dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miejskiego w Toruniu, Pan Janusz Kaczmarek - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz goście z Norwegii: Pani Gunn Henny Arsen - Kierowniczka Horten Natursenter i Pan Tore Rolf Lund - Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Horten – partnerzy projektu współuczestniczący w ramach wsparcia finansowego udzielonego na rzecz projektu przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Podczas uroczystości miały miejsce następujące wydarzenia: placówki uczestniczące w projekcie oraz nauczyciele koordynatorzy otrzymali odpowiednio Certyfikaty przedstawiciela i koordynatora sieci zielonych szkół, zaprezentowano film promujący Toruń, miasto które współfinansowało podsumowywany projekt, były wystąpienia gratulacyjne wyżej wymienionych gości, zaprezentowano film ukazujący działalność Szkoły Leśnej na Barbarce, goście z Norwegii ukazali w formie prezentacji multimedialnej możliwości wykorzystywania dla celów edukacyjnych ośrodka Horten Natursenter w Norwegii, która dokonuje się również w ramach wymiany partnerskiej ze Szkołą Leśną na Barbarce.
     Po przerwie kawowej Pani Monika Krauze – Dyrektor Szkoły Leśnej zaprezentowała wyniki realizacji projektu w latach 2008 – 2010. Nauczyciele koordynatorzy programu tworzenia zielonych szkół zaprezentowali wybrane przykłady praktycznych działań uczniów w ramach realizowanego w ich szkołach projektu. Następnie doktorant Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Pan Łukasz Kurkowski zapoznał uczestników konferencji z prezentacją pn. „Ptaki północy”. Część artystyczną programu uświetnił swoim występem Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu.
     Warto dodać, że zakończenie projektu nie oznacza końca naszej współpracy ze Szkołą Leśną na Barbarce. Nasza szkoła podpisała bowiem umowę na realizację kolejnego projektu z cyklu „Człowiek , środowisko, integracja – tworzenie sieci zielonych szkół”, który swym zasięgiem obejmuje nie tylko województwo kujawsko – pomorskie, ale również województwa sąsiednie: łódzkie, wielkopolskie i warmińsko – mazurskie. Celem głównym tego projektu jest nieustanne promowanie i wprowadzanie w życie zasad zrównoważonego rozwoju wśród społeczeństwa lokalnego szkół uczestniczących w tym przedsięwzięciu.
    Tym razem projekt ten finansowany jest z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Otwarcie uroczystości Wystąpienie Prezydwnta Torunia Wystąpienie Dyrektora RDLP w Toruniu

Zaproszeni koordynatorzy projektu

Wystąpienie gości z Norwegii – prezentacja ośrodka edukacyjnego