menu

aktualności
Szkoła Podstawowa
Gimnazjum

zespół szkół

Statut
Progr. wychowawczy
Program profilaktyki
wspólne imprezy
kontakt

 

© 2009 by WM
   

WIADOMOŚCI

 
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2009


     
Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet". Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

     W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), tworzące konsorcjum "Saferinternet.pl" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.

  
   W  roku 2009 dniem tym był 10 luty. Dlatego też w dniach 9-13 lutego w naszej szkole we wszystkich klasach mających zajęcia z informatyki przeprowadzono lekcje związane z bezpieczeństwem online.
     W klasach I-III szkoły podstawowej p. Marlena Stańczyk i p. Marian Śliwiński przeprowadzili lekcje "Komputer i ja", na których dzieci dowiedziały się o zagrożeniach w Sieci. Omówiono tez podstawowe zasady bezpieczeństwa korzystania z Internetu.
     W klasach V-VI szkoły podstawowej p. Włodzimierz Miselis przedstawił, na podstawie historyjki "Spotkanie" zagrożenia, które mogą wynikać ze zbyt dużego zaufania do anonimowej osoby z Sieci.
     Podobne lekcje odbyły się również w gimnazjum, ale tu poszerzono zagadnienie do cyberprzemocy. Na podstawie krótkiego filmu "Stop cyberprzemocy" oraz innych historii związanych z cyberprzemocą opartych na faktach, przedstawiono zagrożenia jakie czyhają na młodzież.
     Na podstawie wszystkich zajęć należy wyciągnąć wniosek, że nasze dzieci i nasza młodzież wie jak należy postępować używając czy po poczty elektronicznej, czy komunikatorów, czy wreszcie portali społecznościowych.
     Zdecydowanej większości uczniów podobały się te zajęcia, a duża część chciałaby ich kontynuacji.
     Na zakończenie każdej lekcji uczniowie poznali serwis pomocowy dla osób dotkniętych cyberprzemocą:
           www.hepline.org.pl
           0 800 100 100 (infolinia serwisu helpline)
           helpline@helipline.org.pl (e-mail serwisu helpline)