© 2011 by WM

220 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
(3.05.2011)

3 maja 2011 delegacja szkoły w składzie: nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie p. Paweł Górecki wraz z uczennicami Gimnazjum Nr 1 - Dominiką Zawiślak oraz Mileną i Pauliną Trelewicz, pomimo przejmującego zimna jak na maj, wzięła udział w miejskich uroczystościach z ceremoniałem wojskowym z okazji 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Rynku w Grudziądzu i tradycyjnie złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Natomiast w szkole uczennice klasy II b gimnazjum: Joanna Krzemińska i Martyna Klimek, w ramach projektu edukacyjnego pod opieką pp. P. Góreckiego i H. Szulc-Lewandowskiej, przygotowały i wykonały wystawę z okazji 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 Maja była odważną próbą naprawy państwa w czasie postępującego upadku i utraty niepodległości. Usuwała niektóre wady ustroju Rzeczpospolitej, jak chociażby wolną elekcję, która była źródłem słabości władzy królewskiej, wewnętrznych podziałów i wtrącania się sie obcych sił w polskie sprawy. Stanowiła zagrożenie dla wpływów państw ościennych, stąd tak zdecydowana reakcja sąsiadów w jej obalenie, co nastąpiło już w roku następnym po jej uchwaleniu. Pozostaje nam tylko pamiętać, że była w tym nowoczesnym ujęciu, pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie (po Konstytucji USA).