© 2011 by WM

„CHROŃMY PRZYRODĘ” - rajd z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi
(16.04.2011)

16 kwietnia 2011 r. wzięliśmy udział w najdłuższym i najbardziej atrakcyjnym po względem krajobrazowym rajdzie pieszym, który liczył sobie 20 km. Trasa rajdu wiodła szlakiem niebieski im. ks. ppłk dr Wł. Łęgi: z Terespola Pomorskiego przez Kozłowo, Nowe Dobra, Mały Dólsk, Bedlenki, Kamień Św. Wojciecha, Osłowo do Laskowic Pomorskich.

Przed wyjściem na trasę rajdu

Z naszego zespołu szkół w rajdzie udział wzięło 20 uczniów, w tym 11 z SP 11 i 9 osób z Gim 1. Podczas wędrówki odbył się konkurs okolicznościowy poświęcony wiedzy o przyrodzie i jej ochronie oraz znajomości zasad zdobywania Odznaki „Turysta Przyrodnik”. Szkołę Podstawową nr 11 reprezentowali: Kamil Kazanowski i Rafał Narloch z kl. VI b, a Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Dominika Zawiślak z kl. III a i Bartosz Zbonikowski z kl. II b. Obie drużyny w swoich kategoriach wiekowych zajęły II miejsca – GRATULUJEMY!!!

Wejście na trasę rajdu

Moment ogłoszenia wyników konkursu

Sam rajd i konkurs miał na celu popularyzować ochronę przyrody i piękno środowiska naturalnego oraz zachęcać naszą młodzież do czynnego wypoczynku podczas wędrówki na rzeką Wdą i wśród pól oraz lasów Borów Tucholskich.

Na trasie rajdu

W miejscu znalezienia meteorytu w 1850 r.

W trakcie wędrówki, było kilka postojów, a najważniejszy i najdłuższy miał miejsce przy Głazie narzutowym, pozostawionym przez lodowiec 12 tys lat temu. Kamień ten waży ponad 70 ton i robi dość duże wrażenie.

Podczaj postoju

Na i przy głazie narzutowym - Kamieniu św. Wojciecha

Pomimo długiej, dość męczącej trasy, której nie udało nam się pokonać w wariancie optymistycznym – nasz powrót odbył się pociągiem dopiero o godz. 17:00 rajd możemy uznać za bardzo ciekawy. Wszyscy jej uczestnicy otrzymali od organizatora – Komisji Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody Oddziału PTTK w Grudziądzu Odznaki „Turysta Przyrodnik” w stopniu popularnym.

Opiekun WITOLD ZYGADLEWICZ