© 2011 by WM

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
(28.02, 1.03.2011)

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W roku 2011 obchody DBI przypadały na 8 lutego.  W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały miesiąc luty.
     W tym roku tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu były wirtualne światy. Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online, konfrontując się z wyzwaniami i problemami związanymi z ochroną swojej prywatności, bezpieczeństwem czy własnym wizerunkiem. Tegoroczne hasło – „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie”.
     Nasza szkoła również aktywnie włączyła się w obchody DBI. Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 1, podjął działania związane z Bezpieczeństwem w Sieci jeszcze przed feriami. Przygotowany został scenariusz działań promujących bezpieczeństwo w Sieci jako przedsięwzięcia związane z Dniem Bezpiecznego Internetu, które odbywały się do końca lutego:
    a) na godzinach wychowawczych zostały przeprowadzone pogadanki o
        Bezpiecznym Internecie,
    b) uczniowie uczestniczyli w kursach e-learningowych na stronie

www.dzieckowsieci.pl,

c) zostały przygotowane informacje dotyczące DBI i umieszczone na gazetkach,
    d) klasy przygotowały plakaty związane z bezpieczeństwem w Internecie,
    e) oraz przeprowadzony został konkurs "HOSTKLASA 2011" dla klas IV - VI SP
        i I - III GIM.
     Tytuł ten zdobyła klasa, która uzyskała największą liczbę punktów w ogłoszonych i przeprowadzonych konkursach:
    - konkurs na prezentację multimedialną na dowolny temat związany z
       Bezpieczeństwem w Internecie,
    - konkurs wiedzy o Bezpiecznym Internecie,
    - konkurs "Śpiewanie przy komputerowym ekranie",
    - konkurs na kodeks bezpiecznego Sieciaka,
    - konkurs na szkolne logo DBI, - konkurs na piosenkę o DBI,
    - konkurs na plakat "Ja w wirtualnym świecie".
     Wyniki konkursu podane zostały na apelach podsumowujących działania związane z Bezpieczeństwem w Sieci osobno dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Na apelach tych przypomniane zostało również (poprzez: filmy, przedstawienie – Nit Robi, Sieciaki i Sieciuchy oraz piosenki), jakie zagrożenia mogą być następstwem niewłaściwego korzystania z komputera i Internetu.

Nagrodę oraz tytuł HOSTKLASA 2011 zdobyła klasa VIb SP i IIIb GIM.

Wszelkie informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2011 publikowane są w serwisie www.dbi.pl oraz www.dzieckowsieci.pl. Informacje o DBI można znaleźć również w serwisie www.sieciaki.pl.

Oto relacja z finału obchodów.