© 2012 by WM

Pielgrzymko – wycieczka: Toruń – Markowice – Licheń
(22.06.2012)

W dniu 22 czerwca 40 osobowa grupa dzieci, młodzieży i dorosłych pod przewodnictwem księdza kanonika Józefa Lipskiego wędrowała po miejscach uświęconych przez Matkę Bożą.
     Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w Toruniu od odwiedzenia Katedry św. Janów, przed którą pokłoniliśmy się Janowi Pawłowi II, każdy dotknął buta papieża, co podobno przynosi szczęście, następnie zwiedzaliśmy kościół Matki Bożej, w której wikarym był bł. Stefan Frelichowski – patron harcerzy polskich, tu spoczywa również księżniczka Anna Wazówna. Kolejnym etapem naszej pielgrzymki były Markowice – gdzie króluje piękna figurka Matki Bożej „ Królowej miłości i pokoju. Pani Kujaw”. W końcu dotarliśmy do głównego celu, czyli sanktuarium „Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski”. Zwiedzaliśmy bazylikę, wjechaliśmy – niektórzy weszli na wieżę, a widok był piękny.
     Wędrowaliśmy alejkami Golgoty, podziwiając architekturę i roślinność, spacerowaliśmy po lesie Grąblińskim, który jest świadkiem objawień maryjnych, a towarzyszył nam śpiew ptaków i piękne słońce. Był również czas na zakup pamiątek i lodów.

Szczęśliwie i w dobrych  humorach wróciliśmy do domu.

Bożena Wojciechowska