© 2012 by WM

Piknik Rodzinny "Smakuj Dzieciństwo" Gruczno
(2.06.2012)

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 serdecznie zaprasza rodziców wraz z dziećmi na Piknik Rodzinny do miejscowości Gruczno w dniu 2 czerwca 2012 r. (sobota) w godzinach 11.00 - 17.00.
     Piknik Rodzinny "Smakuj Dzieciństwo" to spotkanie pasjonatów smaków z dziećmi i młodzieżą. Celem tego spotkania jest przekazanie młodym ludziom i ich rodzicom świadomości tego, jak ważne jest zdrowe i naturalne odżywianie oraz jaką wartość ma zachowanie lokalnych tradycji kulinarnych.

Miejsce pikniku

Dolina rzeki Strugi to teren, na którym co roku odbywa się Festiwal Smaku w Grucznie. Znajdują się tam stary dziewiętnastowieczny  młyn z zachowanymi urządzeniami i kolekcją narzędzi. Jest tam również zrekonstruowana lodownia, wolno stojący piec chlebowy, wędzarnia, suszarnia do owoców, skansen uli, budynek owczarni, scena, liczne stoły i ławy oraz kryta wiata pełniąca funkcję sali konferencyjnej i miejsca spotkań. Wszystko to w oszałamiającej scenerii przyrodniczej, pełnej starych odmian drzew owocowych. Dolina Strugi leży w wąwozie wcinającym się w brzeg Pradoliny Wisły. Niepowtarzalne krajobrazy, ogródek warzywny, szkółka drzewek owocowych, kolekcja wielkich pni drzew, urządzenia do smażenia powideł sprawiają, że jest to miejsce idealne do prowadzenia zajęć z dziećmi. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć tłoczenie oleju rzepakowego, zobaczyć wypiek chleba w tradycyjnym piecu chlebowym i podpłomyków.
      Finałem zajęć będzie przepyszny deser w postaci domowych lodów tradycyjnych z nowo otwartej lodowni. A oprócz tego wyrób masła i sera - zajęcia te mają obudzić w uczestnikach poczucie konieczności zachowania wspaniałej bioróżnorodności zwierząt w gospodarstwach. W czasie pikniku, będą wystawiali swoje produkty lokalni producenci, pszczelarze, serowarzy. Można będzie również zobaczyć pokazy rzeźbiarskie, garncarskie czy wikliniarskie i kupić przedmioty rękodzieła artystycznego.

Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły,
Slow Food Convivium Gruczno.

11.00 Rozpoczęcie, powitanie.
11.30 Praca w terenie.
         Wyruszenie w teren w poszukiwaniu produktów. Podział na grupy:
         pokrzywy, kwiaty bzu, mniszek  itd.
         Zapewnienie koszy wiklinowych .
12.00 Prowadzący przechadza się szlakiem produktów oraz odwiedza punkt
         SMAKU ZDROWIA. Czas dla rodziców i pozostałych dzieci.
14.30 Powrót z terenu, wspólne gotowanie.
16.30 Uroczyste otwarcie lodowni - serwowanie lodów.
17.00 Zakończenie.