© 2012 by WM

Piknik patriotyczny w Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi w Grudziądzu
z udziałem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu Honor i Ojczyzna
(2.05.2012)

Dnia 2 maja 2012 r. obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone od 2004 r. Tego dnia odbyły się liczne uroczystości na terenie Grudziądza. Miały one charakter bardzo uroczysty i patriotyczny. Dzięki wspanialej pogodzie święto było doskonałą okazją do uśmiechów i okazywania radości z faktu bycia Polakami.
     Również nasza szkoła miała swój udział w obchodach tego święta. Tuż po godzinie 12.00 w salach grudziądzkiego Muzeum odbyło się otwarcie wystawy „Honor, Ojczyzna. Ordery i odznaczenia II Rzeczypospolitej”.
     Zaprezentowane zostały na niej ordery, odznaczenia i odznaki którymi nagradzano obywateli w okresie istnienia odrodzonej Polski w latach 1918-1939. Otwarcie wystawy poprzedzone zostało prelekcją ppłk. Jacka Treichel (prezesa naszego klubu „Sagittarius”) na temat - Geneza powstania i historia Orderu Orła Białego. Pani dyrektor Marlena Treichel otrzymała podziękowanie z rąk Pani dyrektor Muzeum Małgorzaty Kurzyńskiej za udział szkoły w organizacji patriotycznego pikniku.

Po prelekcji zaproszeni goście i mieszkańcy miasta udali się na dziedziniec muzeum. Odbywał się tu Piknik Patriotyczny. W jego ramach odbywały się liczne atrakcje m.in. czerpanie papieru i malowanie twarzy. W tym ostatnim przedsięwzięciu uczestniczyły z artystycznym zapałem uczennice naszego Gimnazjum – Agata Stefańska, Lawinia Napiontek, Jagoda Lewandowska, Anna Napierała.  Nadzór nad tym wydarzeniem sprawowała pani mgr Hanna Szulc-Lewandowska. Duża ilość ustawiających się dzieci do malowania buzi pokazała, że pomysł ten był ze wszech miar udany.