© 2012 by WM

„CHROŃMY PRZYRODĘ” – XII rajd pieszy z okazji Dnia Ziemi
(21.04.2012)

21 kwietnia 2012 r. z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi wzięliśmy udział w najbardziej atrakcyjnym w tym sezonie, i to zarówno pod względem poznawczym, jak i krajoznawczym rajdzie pieszym, który liczył sobie łącznie 14 km. Trasa rajdu wiodła z miejscowości Gołąbek (w Nadleśnictwie Tuchola) wzdłuż ścieżki przyrodniczo – dydaktycznej „Jelenia Wyspa” oraz Parku Dendrologicznego „Nad Stążką”, gdzie odbył się konkurs poświęcony znajomości przyrody Borów Tucholskich i jej ochronie oraz znajomości regulaminu Odznaki „Turysta Przyrodnik”. Następnie z okazji obchodów 200. rocznicy Napoleońskiej wyprawy moskiewskiej pokonaliśmy pewien odcinek tego szlaku, skąd udaliśmy się na szlak niebieski po terenie rezerwatów przyrodniczych – „Dolina rzeki Brdy” i „Bagna nad Stążką” z miejscowości Gołąbek do Rudzkiego Mostu.
     Zanim jednak zaczęliśmy wędrówkę podaną wyżej trasą, spotkała nas miła niespodzianka nr 1 – było to zwiedzenie wyjątkowego Muzeum Kultury Indiańskiej założonego w Wymysłowie koło Tucholi. Muzeum to powstało w 2000 roku z inicjatywy Sat-Okha - Długie Pióro, pol. Stanisława Supłatowicza, Indianina z rodu Szewanczów: podróżnika, malarza, pisarza i wielkiego miłośnika Borów Tucholskich, byłego żołnierza Armii Krajowej oraz grupy zapaleńców, wywodzących się z Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian. Jest jedną z niewielu tego typu placówek w Europie. W jego zbiorach znajduje się spora liczba eksponatów przybliżających życie codzienne, duchowe, a także sztukę pierwotnych Amerykanów. Znaleźć tam również można przedmioty użytkowe, barwne stroje, regalia, akcesoria wojenne i obrzędowe.

W Muzeum Kultury Indiańskiej im. SAT-OKHA

Z naszego zespołu szkół w rajdzie udział wzięło 28 uczniów, w tym 18 z SP 11 i 10 osób z Gim 1. Podczas wędrówki odbył się konkurs okolicznościowy. Szkołę Podstawową nr 11 reprezentowali: Aneta Ceglińska i Maciej Winiarski z kl. VI b, a Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Mateusz Figura i Damian Skarżyński z kl. III b. Uczniowie Szkoły Podstawowej zajęli I miejsce, a Gimnazjum II miejsce.

GRATULUJEMY!!!

Zarówno rajd, jak i konkurs miał na celu popularyzację ochrony przyrody i piękna środowiska naturalnego, uczczenie 90. rocznicy zorganizowanej działalności turystyczno – krajoznawczej w Grudziądzu, a także 200. rocznicy Napoleońskiej wyprawy na Moskwę.

Na trasie ścieżki przyrodniczo – dydaktycznej „Jelenia Wyspa”

W Parku dendrologicznym „Nad Stążką” oraz wśród leśnych rezerwatów
Tucholskiego Parku Krajobrazowego

Moment ogłoszenia wyników konkursu

Przy Pomniku przyrody

Na terenie rezerwatów Tucholskiego Paku Krajobrazowego

Pomimo dość długiej trasy, rajd był bardzo udany i niesamowicie ciekawy – zobaczyliśmy piękno przyrody w jej wspaniałym wydaniu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali od organizatora – Komisji Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody Oddział PTTK w Grudziądzu – nagrody niespodzianki: najnowsze Informatory Turystyczne o Powiecie Grudziądzkim oraz czekolady Milka.

W drodze do Rudzkiego Mostu

Wręczenie nagród:
za I miejsce dla SP 11,
dla najmłodszej uczestniczki rajdu - Julii Deręgowskiej z kl. IV b,
za II miejsce dla GIM 1

ZAPRASZAMY NA NASTĘPNY RAJD – „Przyjaciół lasu”,
który odbędzie się 19 maja 2012 r.

Opiekun koła turystycznego:
WITOLD ZYGADLEWICZ