© 2012 by WM

Obchody święta patrona szkoły Jana Heweliusza  -  A.D. 2012
(28.01.2012)

Dzień 28 stycznia w życiu Jana Heweliusza to szczególna data: w tym dniu się urodził i w tym samym dniu, 76 lat później pożegnał się z „tym światem”. W związku z tą rocznicą w naszej szkole uświetniono na wiele sposobów pamięć tego człowieka wielu talentów, wobec, którego nie wahano się użyć określenia: „Polski Leonardo da Vinci”.

W gimnazjum, w ramach rywalizacji o puchar dyrektora szkoły, odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły, którego celem było sprawdzenie znajomości biografii i dokonań Jana Heweliusza oraz pogłębianie szacunku do tradycji szkoły. W zorganizowanym 1 lutego 2012 r. konkursie wzięło udział po dwóch reprezentantów klas I-III gimnazjum.

Test nie był łatwy (do wglądu w dziale: „historia, wos” na stronie gimnazjum), o czym przekonali się sami uczniowie, ale pomimo tego „dali radę”, wykazali się sporą wiedzą, nawet ze znajomością najdrobniejszych szczegółów z życia patrona.
     Wyniki konkursu:
  I miejsce: kl. III a,
 II miejsce: kl. III b,
III miejsce: kl. I a,
IV miejsce: kl. II a,
 V miejsce: kl. II b i I b.
(organizatorzy: Agata Jasińska, Paweł Górecki)

Uczniowie gimnazjum przygotowali, w ramach projektu edukacyjnego, wystawkę okolicznościową, prezentując na sztalugach sylwetkę wielkiego astronoma, a na stołach położyli wykonane przez siebie albumy o Janie Heweliuszu. Organizatorzy wystawki są przekonani, że uczniowie całego Zespołu Szkół mieli, ze względu na dogodną lokalizację, możliwość osobistego pogłębienia wiedzy o patronie szkoły.

W Zespole Szkół zostały wykonane gazetki o patronie.
     W szkole podstawowej: w holu szkoły oraz sali historycznej  przygotowano gazetkę tematyczną przedstawiająca postać wielkiego astronoma.

Natomiast w gimnazjum gazetka znalazła się na holu II piętra i jej tematem przewodnim był „Jan Heweliusz jako polski Leonardo da Vinci”.

Podczas godzin wychowawczych w szkole podstawowej i gimnazjum wychowawcy dokonali prezentacji sylwetki Jana Heweliusza. Należy zaznaczyć, że uczennice klasy III a: Jagoda Lewandowska i Lawinia Napiontek przygotowały prezentację multimedialną o Janie Heweliuszu, która została zaprezentowana uczniom gimnazjum. (więcej zdjęć w dziale gimnazjum: (historia, wos))

Paweł Górecki