© 2012 by WM

dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Heweliusza
w Grudziądzu
(23.01.2012)

Celem i zadaniem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu jest dbałość o wszechstronny rozwój młodego człowieka, między innymi poprzez kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i postaw patriotycznych. Pracując z dziećmi i młodzieżą, nauczyciele zobowiązani są do kształtowania pozytywnej postawy wobec życia ludzkiego, Ojczyzny i przyrody. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu, jest placówką oświatową łączącą w codziennej działalności kształcenie młodzieży z patriotycznym wychowaniem młodego pokolenia. Młodzież wspólnie z całym gronem pedagogicznym w sposób systematyczny i przemyślany realizuje różnorodne przedsięwzięcia mające na celu utrzymywanie i pogłębiane wiedzy historycznej oraz pamięci o dokonaniach swoich poprzedników.
     Wychowanie patriotyczne zawsze było obowiązkiem jaki stoi przed każdym z nauczycieli i wychowawców. Na drodze edukacji szkoła tworzy wiele okazji do wpajania młodzieży wartości patriotycznych. Przykładem może być Narodowe Święto Niepodległości, Święto Konstytucji 3 Maja czy obchodzona 23 stycznia 2012 r. – 92. Rocznica Powrotu Grudziądza do Macierzy, kiedy to uczniowie śpiewają hymn państwowy i dowiadują się o burzliwych losach odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
     Szkoła uczy, że patriotyzm powinien się kojarzyć również z szacunkiem dla narodowej przeszłości, tradycji i nieobojętności wobec czasów teraźniejszych. Przypomina, iż patriotyzm to nie tylko docenianie niepodległości i suwerenności ojczyzny, wielkich i doniosłych wydarzeń z dziejów, ale także kształtowanie postaw ogólnoludzkich, przestrzeganie i poszanowanie prawa, dyscypliny społecznej, sumienne wywiązywanie się z obowiązków. Dojrzały patriota, to człowiek interesujący się przeszłością kraju, jego dorobkiem kulturalnym i gospodarczym, tradycją i wartościami. Zna życiorysy wielkich rodaków, ważne daty wydarzeń historycznych, respektuje święta narodowe, nie wstydzi się polskiego obywatelstwa i polskich symboli, zwłaszcza za granicą. Wpajanie młodzieży patriotyzmu to także w naszym zespole szkół uczenie ich szacunku i czci dla symboli naszej Ojczyzny czyli dla godła, flagi i hymnu narodowego.

Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej – to właśnie odznaczenie otrzymał Zespół Szkól Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu. W akcie nadania zaakcentowano, że odznaczenie zostało przyznane za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
     Uroczystość odznaczenia sztandaru szkoły odbyła się 23 stycznia 2012 r. To data nieprzypadkowa. Tego właśnie dnia mieszkańcy Grudziądza uroczyście obchodzą rocznicę powrotu w granice Polski.
     Uroczystość szkolna zgromadziła liczne grono gości:
- Pułkownika Bolesława Mieczkowskiego – Przewodniczącego Rady Krajowej
   Środowiska Żołnierzy Polskich Oddziałów Samoobrony Związku Kombatantów
   Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych,
- Pana Tomasza Szymańskiego – Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
- Pana Przemysława Ślusarskiego – Wiceprezydenta Grudziądza,
- Podpułkownika Jacka Treichel – przedstawiciela dyrektora Departamentu
   Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej,
- Podpułkownika Marka Magowskiego – Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień,
- Panią Karolę Skowrońską – przewodniczącą Zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji
   Jazdy Polskiej w Grudziądzu,
- Pana Mariusza Żebrowskiego – Radnego Miasta Grudziądza,
- Ks. Proboszcza – Józefa Lipskiego,
- Pana Tadeusza Biernata – Prezesa Koła Grudziądz Związku Sybiraków oraz
   Panią Eugenię Dziemiańczuk, wiceprezesa Koła,
- Pana Ryszarda Łuszczewskiego
– Prezesa Koła Grudziądz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego,
- Nauczycieli oraz pracowników Administracji szkoły,
- Kombatantów i weteranów,
- Rodziców,
- Uczniów szkoły.

Aktu dekoracji sztandaru w imieniu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych dokonał Przewodniczącego Rady Krajowej Środowiska Żołnierzy Polskich Oddziałów Samoobrony płk Bolesław Mieczkowski.
     Miłym akcentem uroczystości było wręczenie tego odznaczenia również pani Marlenie Treichel – dyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali część artystyczną. Fakt święta szkoły podkreślały specjalnie na tą okazję przygotowane wystawy tematyczne oraz odświętny wystrój szkoły.
     W tym dniu zostało również wystawione stoisko informacyjne do Narodowych Sił Rezerwowych, przygotowane przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Grudziądzu.

Fotoreportaż
(zdjęcia Piotr Bilski)

Goście

Wprowadzenie sztandaru i raport