© 2012 by WM

RAJD Z OKAZJI 92. ROCZNICY POWROTU GRUDZIĄDZA DO MACIERZY
(21.01.2012)

21 stycznia 2012 r. odbył się  wielodyscyplinowy rajd pieszy poświęcony pamięci generała Stanisława Pruszyńskiego – dowódcy 8 Dywizji Strzelców Grupy Operacyjnej Frontu Pomorskiego armii Gen. Hallera. Wojska polskie, pod dowództwem generała Pruszyńskiego wkraczając do miasta w dniu 23 stycznia 1920 r. zostały owacyjnie powitane przez mieszkańców Grudziądza, co przerodziło się w wielką patriotyczną manifestację. I właśnie dla uczczenia pamięci tego wielkiego wydarzenia, przypominającego ważny historyczny moment wyzwolenia Grudziądza i ziemi chełmińskiej spod zaboru pruskiego - po 148 latach niewoli, wzięliśmy udział w rajdzie pieszym.
     Z naszej placówki uczestniczyło w nim 18 uczniów ze szkoły podstawowej i 7 uczniów z gimnazjum. Łącznie stanowiliśmy grupę liczącą 26 osób, wraz z opiekunem.
     Trasa rajdu wyniosła ok. 11 km. Wiodła ona z Mokrego w kierunku Gór Łosiowych, a następnie przez Zakurzewo do Parsk.
     Podczas wędrówki odbył się konkurs okolicznościowy poświęcony sylwetce generała Pruszyńskiego oraz historii miasta Grudziądza.
     Miło nam poinformować, że nasi gimnazjaliści: Jakub Gruźlewski i Bartosz Zbonikowski z klasy III b w kategorii szkół gimnazjalnych zajęli I miejsce.

SERDECZNE GRATULACJE!!!

Dyplom i odbiór nagród przez zwycięzców konkursu okolicznościowego

Rajd zakończył się przy Cmentarzu Garnizonowym w Grudziądzu, gdzie spoczywa śp. Generał Stanisław Pruszyński. Na zakończenie rajdu wszyscy dostali ciepły posiłek i gorącą herbatę oraz podsumowano konkurs historyczny.

Na trasie rajdu

W górach Łosiowych