© 2011 by WM

HALLOWEEN 2011
(28.10.2011)

28 października obchodziliśmy w naszej szkole Halloween, które rzeczywiście przypada 31 października, czyli w wigilię Dnia Wszystkich Świętych. Warto wspomnieć, iż Halloween przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, choć nie jest rodzimym amerykańskim zwyczajem. Do Ameryki dotarł wraz z irlandzkimi imigrantami i jest narodowym świętem Irlandii. Warto przypomnieć, iż Halloween wywodzi się z obyczajów celtyckich. Celtowie wierzyli, że dusze zmarłych wracają w ten dzień na ziemię; przygotowywali więc upiorne maski, aby odpędzić demony, czyli złe duchy.
     Współcześnie dzieci przebierają się za duchy, upiory i wiedźmy i wędrują od domu do domu wołając „cukierek albo psikus”(ang. „trick or treat”). Ten zwyczaj coraz częściej spotykamy i w Polsce.
     Nieodłącznym elementem i symbolem
Halloween jest dynia, którą się specjalnie wycina i podświetla. Niektórzy pieką z niej ciasto dyniowe - yummy!
Nasi uczniowie również przygotowali
halloweenowe dynie i przebrali się w halloweenowe stroje. Klasy IV-VI miały apel na czwartej godzinie lekcyjnej. Ilość i różnorodność strojów, nierzadko upiornych, zaskoczyła chyba wszystkich. Jury miało naprawdę niełatwe zadanie, dlatego były dwa pierwsze miejsca (Adam Kapuściński - VI b i Natalia Kminikowska - IV b), dwa drugie (Natalia Purwin - VI a i Damian Turczak -IV b) i dwa trzecie (Mateusz Wiecki - V b i Jowita Wiączek - IV b).

Do kolejnego konkursu stanęły dynie i też nie łatwo było zdecydować jury, która jest najbardziej wymyślna, bo każda miała w sobie "coś". Ostatecznie dynia Klaudii Stefaniak (VI a) zwyciężyła (po raz drugi) ex aequo z "olbrzymem" Darii Karasek (V b). II miejsce zdobyła dynia Kamila Dubilisa (V b), a III - Kamila Tobołki (V b). Wszyscy zwycięscy otrzymali nagrody ufundowane przez wydawnictwo Macmillan i cukierki.

Oba konkursy poprzedzone były krótką prezentacją multimedialną dotyczącą historii i zwyczajów święta Halloween przygotowaną i zaprezentowaną przez uczennicę III a Gimnazjum, Lawinię Napiontek. Była to krótka powtórka dla tych, którzy stanęli do konkursu z wiedzy o Halloween. Zwycięzcami okazali się uczennice klasy IV b - Julia Deręgowska i Jowita Wiączek. II miejsce zdobyli Filip Szumiłowski i Klaudia Miś z klasy IV a ex aequo z Jakubem Ostrowskim i Julią Gruszewską z klasy
V b, a III - Emilia Koss i Jonasz Wierzbanowski z V a.
     Apel zakończony został niespodzianką, przygotowaną przez "upiorne tancerki" z klasy V b: Wiktorię Strojną, Julię Gruszewską, Sandrę Rogalę i Wiktorię Pruszkowską, które przygotowały układ do piosenki "This is Halloween".

Halloween dla uczniów gimnazjum przebiegał według podobnego schematu: filmik,
3 konkursy i niespodzianka. Konkurs na najstraszniejszy strój zwyciężyła Marta Stępień (I b), drugie miejsce zajęła Anna Napierała (III a) a trzecie - Michalina Gadaj
( I a).

Najciekawszą dynię wykonał Marek Cieślukowski z klasy I b - okulary, rzęsy z piór i irokez sprawiły, że jego dynia była bezkonkurencyjna. II miejsce zdobyła dynia Oli Kortas (III a) i Magdy Drozd (III b) oraz III miejsce - dynia wykonana przez uczennice klasy II b (Asię Miller, Kingę Chmielewską i Patrycję Matus).

Ostatnim konkursem był konkurs z wiedzy o Halloween, który wygrali uczniowie klasy I b: Michał Meller i Kamil Kazanowski. II miejsce zdobyli Bartek Zbonikowski i Paulina Trelewicz  z III b, a III - Rafał Orszak i Mikołaj Kosmala z klasy III a.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM!!!

Nagrody dla wszystkich zwycięzców konkursów ufundowało wydawnictwo Macmillan, któremu chcielibyśmy w tym miejscu podziękować.

Największą atrakcją apelu było przedstawienie, horror story, przygotowane przez nasze aktorki: Michalinę Kaczmarek, Sabinę Wróblewską, Martę Jegierską, Paulinę Miklaszewską i Anitę Stawicką. Dziewczyny same napisały scenariusz, przygotowały muzykę, scenografię i kostiumy. Stworzyły taką "straszną" atmosferę, tak wiarygodnie zagrały, że nie było chyba osoby, której nie przeszedł dreszcz. To była naprawdę "przerażająca" niespodzianka, dostarczająca wielu emocji.

zobacz film

Obie imprezy przygotowały i przeprowadziły nauczycielki języka angielskiego. Elementy kultury anglosaskiej są nieodłącznym elementem w nauce języka angielskiego, więc przy dobrej zabawie można było się wiele nauczyć. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pracę a Pani Hannie Szulc-Lewandowskiej  za wierne czuwanie nad sprzętem i nagłośnieniem, bez którego nie można by było  zorganizować żadnej imprezy szkolnej.