© 2011 by WM

we współpracy z projektem
DEUTSCH-WAGEN- TOUR” Z OLSZTYNA
(3.06.2011)

Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Michael H. Gerdts oraz Goethe-Institut w Warszawie zainaugurowali w kwietniu 2009 r., przy wsparciu polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej i w ścisłej współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego  kampanię promocyjną „Deutsch-Wagen-Tour”. Akcja ta jest wpisana w priorytety Ministerstwa Edukacji Narodowej i została objęta honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Panią Katarzynę Hall. Deutsch-Wagen-Tour został nagrodzony certyfikatem „EUROPEAN LANGUAGE LABEL" – europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.
     Wprowadzając pierwszy język obcy w pierwszej klasie szkoły podstawowej, a drugi język obcy w pierwszej klasie gimnazjum, Polska daje przykład innym krajom europejskim w promowaniu wielojęzyczności i uwrażliwianiu na bogactwo kulturowe Europy. Cele te są wspólne również dla projektu „Deutsch-Wagen-Tour”, który za istotne uważa promowanie nauki języka niemieckiego w szkole, motywowanie dzieci i młodzieży do nauki języków obcych, stwarzanie inspiracji dla nauczycieli. W ramach tej inicjatywy odbywają się nietypowe zajęcia i spotkania lektorów z uczniami w całej Polsce. Poprzez realizację projektu „Deutsch-Wagen-Tour” wzrasta  popularności języka niemieckiego w Polsce. Istotą kampanii jest 5 jeżdżących po Polsce oznakowanych samochodów z lektorami oraz rożnymi materiałami i sprzętem audiowizualnym.
     Nasza szkoła również zaprosiła ekipę lektorów „Deutsch-Wagen-Tour” z Olsztyna do uczestnictwa w obchodach Dnia Języka Niemieckiego. Mamy nadzieję, iż spotkanie to stanie się czynnikiem motywującym do dalszej nauki i autentyczną, niewymuszoną okazją do używania języka obcego podczas gier i zabaw.

Program obchodów

1. Rok szkolny 2010/2011
   2. Czas realizacji: 17.06.2001r., godz. 10.30 - 13.30
   3. Miejsce: ZSO nr 1 - Gimnazjum nr 1 w Grudziądzu
   4. Uczestnicy: uczniowie klas I i II gimnazjum (grupy zaawansowane - 20 osób)
   5. Opiekunowie: mgr Hanna Matus, mgr Agata Jasińska
   6. Cele projektu:
       - zachęcanie młodzieży do poznawania języka niemieckiego
       - popularyzacja kultury zachodniego sąsiada
       - stwarzanie możliwości praktycznego zastosowania języka niemieckiego
       - inspirowanie nauczycieli do stosowania coraz to nowszych metod pracy
          z językiem obcym
       - zaprezentowanie placówki wśród społeczności lokalnej

Scenariusz obchodów

1. Powitanie ekipy projektu: „Deutsch-Wagen-Tour”.
   2. Spotkanie z dyrektorem szkoły i nauczycielami.
   3. Przejście do sali 23 – prezentacja multimedialna nt. promowania nauki języków
       obcych w naszej szkole – obchody Europejskiego Dnia Języków.
   4. Występ zespołu tanecznego: „Quick&Slow” - prezentacja tańca współczesnego
       do piosenki niemieckich wykonawców.
   5. Zajęcia z udziałem lektorów „Deutsch-Wagen-Tour” (2 godziny).
   6. Konkurs: „Co wiesz o państwach DACH-u?”
   7. Wręczenie nagród.
   8. Podsumowanie obchodów Dnia Języka Niemieckiego.
   9. Pożegnanie ekipy „Deutsch-Wagen-Tour”.