© 2009 by MARIAN

TYDZIEŃ BEZ PRZEMOCY

W dniach 27- 30 kwietnia 2009 roku zorganizowany został w naszej szkole „Tydzień bez przemocy”. Akcja ta została przeprowadzona w ramach udziału naszej szkoły w ogólnopolskim programie społecznym „Szkoła bez przemocy”.

Przez cały tydzień uczniowie naszej szkoły począwszy od najmłodszych po najstarszych, uczestniczyli w szeregu zajęć organizowanych w ramach tej akcji.

Najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych z udziałem Straży Miejskiej pt. „Bezpieczne dzieciństwo”, w pogadankach z wychowawcami klas a także wykonywali prace plastyczne w formie pociągów – „Jesteśmy zgraną klasą”. Uczniowie z klas I-III tworzyli wierszyki przeciwko przemocy oraz uczestniczyli w zabawach przeciwko agresji. W klasach odbył się również konkurs na „Super kolegę” w którym zwyciężyli:

Klasa 1 a

Klasa 3 b
Agata Górna
Alicja Dalasińska

Dla starszych klas także nie zabrakło wartościowych i atrakcyjnych zajęć. Do zadań uczniów należało m.in. wykonanie plakatów „Przemocy mówimy NIE” na lekcjach plastyki czy wybranie - super kolegi i koleżanki. W poszczególnych klasach zwyciężyli:

Klasa 4 a

Agata Zdral
Filip Kwiatkowski

Klasa 4 b
Marta Firyn
Kamil Onyszko

Adrianna Witkowska
Krzysztof Lewandowski

Karolina Witkowska
Grzegorz Ciastek

Nikola Duda
Mateusz Figura

Marta Jegierska
Damian Skarżyński

W gimnazjum:

Uczniowie uczestniczyli także w pogadankach nt. „Jak dochodzi do przemocy” oraz „Jak pomagać i się bronić” które prowadzone były przez wychowawców. Była też szansa na wykazanie się umiejętnościami literackimi w konkursie na opowiadanie „Chciałbym mieć przyjaciela w szkole...” w którym zwyciężyli:
I miejsce- OLIWIA IWANOWSKA KL. 6 B

II miejsce- SANDRA WIKLIŃSKA KL. 6 B

III miejsce- NATALIA PLATA KL. 5 B

Wyróżnienie:
SABINA WRÓBLEWSKA KL. 6 B
EMILIA SUCHOCKA KL. 4 B

W szkole odbyły się również zajęcia profilaktyczno – wychowawcze dla uczniów klas VI oraz klas III gimnazjum, prowadzone przez trenerów z Polskiej Akcji Humanitarnej - „Prawa człowieka a przemoc i agresja”.
Całość akcji została zwieńczona apelem podsumowującym obchody „Tygodnia bez przemocy”. To był bardzo pouczający i ciekawy tydzień w naszej szkole. Oby to, czego dowiedzieliśmy się podczas tych zajęć, na zawsze pozostało nam w pamięci i znalazło odzwierciedlenie w naszym zachowaniu!