Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
NASZ ZESPÓŁ SZKÓŁ
Nasz zespół szkół jest edukacyjną wspólnotą dzieci, rodziców i nauczycieli. Cieszymy się sobą i cieszymy się nauką! To naprawdę jest możliwe! Razem z naszym patronem Janem Heweliuszem wędrujemy po kraju, świecie i kosmosie szukając tego co mądre, piękne i dobre. Nasi uczniowie są jedyni i niepowtarzalni, a rodzice doskonale współpracują ze szkołą.
ZDOBYWANIE WIEDZY
Osiągamy wyniki wyższe niż średnie województwa i kraju. Pracuje u nas doskonała kadra pedagogiczna. Nasi uczniowie uczą się języka niemieckiego i angielskiego już od IV klasy. Funkcjonują liczne zajęcia pogłębiające wiedzę i umiejętności. Mamy skuteczny system badania osiągnięć uczniów. Jesteśmy zawsze dostępni dla uczniów i rodziców.
ZABAWA I ZDROWIE
Nuda - to nasz wspólny szkolny wróg. Dlatego wspólnie muzykujemy, śpiewamy, tańczymy, malujemy, recytujemy, chodzimy na rajdy, bawimy się w teatr, surfujemy po Internecie, redagujemy własną gazetę, jesteśmy potęgą w atrakcyjności oferty zajęć dodatkowych. Działają u nas aż trzy kluby sportowe. U nas każdy może zostać gwiazdą, bo każdy ma talent, a my go odkryjemy!
EKOLOGIA
Realizujemy projekty ekologiczne, zdrowotne i profilaktyczne. Tylko u nas corocznie bawimy się podczas Ekofestynu i Dniu dla zdrowia. Świat jest piękny i czeka na swoich odkrywców! Edukacja może być radością - tylko w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu ! Posiadamy jako jedyna szkoła w Grudziądzu Zielony Certyfikat Jakości.
BEZPIECZEŃSTWO I POSTAWA OBYWATELSKA
Realizujemy przez nas opracowane Procedury bezpieczeństwa uczniów. Posiadamy monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Wyróżnia nas patriotyczna postawa, uczenie samorządności oraz postaw obywatelskich. Dzięki współpracy z licznymi organizacjami znajdujemy przyjaciół zarówno wśród wojska, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, jak i wśród rodziców i absolwentów szkoły. Realizujemy projekty pod Patronatem Prezydenta RP i Prezydenta Miasta Grudziądza.
NOWOCZESNOŚĆ I TECHNOLOGIE
Posiadamy nowoczesne pracownie informatyczne i tablice multimedialne. Technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w nauce i bardziej angażować uczniów w proces edukacyjny na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Realizujemy hasło, iż komputer służy człowiekowi a nie na odwrót. Uczymy bezpiecznego korzystania z Internetu.

16 PAŹDZIERNIKA 2020 ROKU „ŚLIWKI” Z KLASY V A ZAŁOŻYŁY MINI SAD POWOLI ZBLIŻAMY SIĘ DO KOŃCA REALIZACJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „TRADYCYJNY SAD”

121674711 1066314380470298 4422554533218080885 nW dniu 16 października 2020 r. zespół „Śliwki” z klasy V a przystąpił do prac związanych z założeniem mini sadu. Do prac przystąpili nie tylko członkowie zespołu, ale również pozostali uczniowie z klasy, aby również ich zachęcić do zainteresowania się naszą działalnością. O godz. 9.00 odbyła się zbiórka uczestników przedsięwzięcia, gdzie opiekun przypomniał im zasady zachowania bezpieczeństwa podczas prac sadzeniowych oraz ogólne reguły obowiązujące przy sadzeniu roślin. Na wydarzenie to zaprosiliśmy przedstawicieli mediów lokalnych: Telewizji Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu oraz Gazety Pomorskiej. Zrobili oni dużo fotografii i nagrań z przebiegu prac uczniowskich oraz przeprowadzili wywiad z opiekunem i uczniami chętnymi do samodzielnej wypowiedzi. Dzięki temu idea upowszechniania wiedzy o starych odmianach drzew owocowych zostanie rozpropagowana w środowisku miasta Grudziądza oraz w obrębie województwa kujawsko – pomorskiego.

W ramach prac podzieliliśmy się na 2 – osobowe grupki odpowiedzialne za wykonanie nasadzeń. Pierwsza sadzonka została posadzona w obecności wszystkich, aby pokazać, każdemu uczestnikowi jak powinien przeprowadzić czynności związane z sadzeniem drzewek. Następnie rozdzielono każdej grupie sadzonki drzew, które zakupiliśmy z grantu Fundacji BOŚ oraz z dodatkowych środków pozyskanych od rodziców. Posadziliśmy 3 śliwki węgierki, jedną śliwkę renklodę ulenę (zapylacz) oraz jedną renklodę althanę a także jabłonie: ananas berżenicki, oliwkę żółtą, kosztelę i boiken (zapylacz). W naszym mini sadzie oprócz śliw i jabłonek posadziliśmy również rośliny towarzyszące. Wybraliśmy rośliny mające pozytywny wpływ na wzrost i plonowanie drzew owocowych, czyli np. takie, które wydzielają aromatyczne zapachy, przyciągające pożyteczne owady zapylające i zarazem odstraszające szkodniki drzew owocowych. Do roślin towarzyszących w naszym sadzie, a zarazem dobrze rosnących w cieniu oraz o małych wymaganiach pokarmowych należą:
• lawenda - zapach kwiatów lawendy odstrasza mrówki i mszyce,
• wrotycz pospolity- pomaga odstraszyć niechciane szkodniki atakujące rośliny sadownicze. Dodatkowo wrotycz można wykorzystywać do przygotowywania wywarów, wyciągów czy gnojówek, które pomogą zwalczyć choroby drzew owocowych,
• aksamitka – jej intensywny zapach sprawia, że stanie się tarczą dla szkodników atakujących drzewa owocowe. Dodatkowo niszczy w glebie szkodliwe dla roślin nicienie i ogólnie pozytywnie wpływa na wzrost drzew owocowych.

Mamy nadzieję, że wszystkie posadzone rośliny będą się rozwijały w naszym sadzie wzorowo. Ostatnim działaniem było zabezpieczenie sadzonek drzew owocowych oraz zasilenie ich nawozem naturalnym. Udało nam się wykonać wszystko zgodnie z planem.

Link do Gazety Pomorskiej z relacji ukazującej sadzenie drzewek owocowych:

 

Opiekun:

Witold Zygadlewicz