11/01 2019

POZNAJEMY HISTORIĘ MAŁEJ OJCZYCZNY Z OKAZJI 100. ROCZNICY POWROTU GRUDZIĄDZA DO MACIERZY I PAMIĘTAMY O NASZYCH LOKALNYCH I NARODOWYCH BOHATERACH

20191031 092210            31 października 2019 r. w wigilię Wszystkich Świętych, w ramach zajęć edukacyjno-historycznych uczniowie klasy 5a i 4a wraz z wychowawcami udali się do centrum Grudziądza. Celem tego wyjazdu było wykonywanie zadań w ramach akcji „Paszport małego odkrywcy historii” z okazji 100. Rocznicy Powrotu Grudziądza do Macierzy oraz oddanie hołdu lokalnym i narodowym bohaterom poprzez zapalenie zniczy pod ich pomnikami.

              W trakcie zajęć uczniowie rozwiązywali zagadki, umieszczając odpowiedzi w „Paszporcie małego odkrywcy” i poznawali historię grudziądzkich pomników, składając hołd lokalnym i narodowym bohaterom. Czas ku temu jest jak najbardziej właściwy – w przeddzień świąt, podczas których odwiedzając cmentarze wspominamy naszych bliskich zmarłych. Powinnością Polaka jest też pamiętać o tych, którzy ofiarowali swoje życie dla Ojczyzny, stąd nasza inicjatywa, by zapalić lampkę na pomnikach tych, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny. To element patriotycznego wychowania!

            Nasza marszruta po miejscach Pamięci Narodowej w centrum Grudziądza rozpoczęła się od pomników na Placu 23 Stycznia (Józefa Hallera, Wiktora Kulerskiego, Witolda Pileckiego),potem był Pomnik Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym, „Roty” i jej założyciela Tadeusza Kaubego, Józefa Piłsudskiego, Mieszkańców Grudziądza zamordowanych w Katyniu oraz kapelana „Rodzin Katyńskich” ks. Zdzisława Peszkowskiego, a na samym końcu Tadeusza Maślonkowskiego ps. „Sosna” na ulicy Marszałka F. Focha.

                Zajęcia edukacyjno-historyczne były solidną dawką wiedzy z zakresu historii regionalnej podaną w atrakcyjnej formie. Natomiast zapalenie zniczy pod pomnikami osób zasłużonych dla Ojczyzny wraz z przybliżeniem ich biografii było ważną lekcją wychowania patriotycznego.

Paweł Górecki