03/04 2019

DBI 2019

15 lutego, 15 raz w Polsce obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu . Hasło tegorocznych obchodów „Dień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” miało zwrócić uwagę na współpracę w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online.

Ważne w idei DBI jest też pokazanie aktualnych problemów dotyczących zagrożeń online, na jakie narażeni są młodzi użytkownicy. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Komunikacji Elektronicznej orazKomenda Główna Policji.

 

Nasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w tej kampanii. Podjęliśmy inicjatywy, które  przedstawiały najważniejsze kwestie dotyczące tematyki bezpiecznego korzystania z Internetu - tematyczne gazetki, lekcje o bezpiecznym Internecie na lekcjach wychowawczych i informatyce, konkursy dla uczniów.

Celem wszystkich podjętych działań było uświadomienie, że Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji, idealny sposób komunikowania się, ale także zagrożenia na które jesteśmy narażenia.Poruszane były miedzy innymi kwestie: udostępniania danych osobowych, zawierania przyjaźni w wirtualnym świecie, hejtu, ochrony wizerunku, cyberprzemocy i jej konsekwencji oraz uzależnienia od internetu. Przekazane zostały również wskazówki i rady jak postąpić aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych i gdzie lub do kogo zwrócić się o pomoc.

Dnia 1 marca 2019r., odbył się apel poświęcony bezpieczeństwu w Internecie na którym podsumowane zostały nasze działania.

Młodzież obejrzała również film dotyczący zagadnienia cyberprzemocy oraz hejtu pt. „Gdzie jest Mimi”.

Na koniec apelu zostały podsumowane konkursy: plastyczny, na zakładkę do książki oraz wiedzy o Bezpieczeństwie w Internecie.

Oto wyniki konkursów:

konkurs plastyczny na plakat o „Bezpiecznym Internecie”:

klasy IV-VI:

I miejsce: Julia Rakowska IVb

II miejsce: Zuzanna Muś VIa

III miejsce : Agata Lubańska i Paulina Sielska Vb

klasy VII, VIII i IIIGim:

I miejsce: Patrycja Gackowska IIIa Gim

II miejsce: Michał Nowak VIIa

III miejsce: Zuzanna Balbuza IIIb Gim

konkurs wiedzy o Bezpieczeństwie w Internecie:

klasy IV-VI:

I miejsce: Julian Dąbrowski VIb

II miejsce: Wiktoria Heyduk Vc

III miejsce : Zuzanna Muś VIa

klasy VII, VIII i IIIGim:

I miejsce: Miłosz Kłosowski VIIa

II miejsce: Miłosz Wicha IIIb Gim

III miejsce: Maksymilian Owczarek VIIIb

konkurs informatyczny na prezentację/plakat:

klasy IV-VI:

I miejsce: Paweł Pawski VIa

II miejsce: Emilia Surmacz i Maja Szumska Va

III miejsce : Nikodem Gabryszewski IVb

klasy VII, VIII i IIIGim:

I miejsce: Tomasz Wolentarski IIIb Gim

II miejsce: Wiktoria Tabaka VIIIa

Halina Stodolska