szkoła

aktualności

dokumenty szkoły

nauczyciele
uczniowie
samorząd uczniowski
biblioteka szkolna
pedagog szkolny
osiągnięcia

rodzice i uczniowie

WSO
plan lekcji
egzamin gimnazjalny
podręczniki
kalendarz szkolny
spotkania z rodzicami
koła zainteresowań
sport szkolny

galeria

z życia szkoły
 
kontakt
Zespół Szkół
Szkoła Podstawowa

 

© 2006-2010 by WM

   

KOŁA ZAINTERESOWAŃ

 

KOŁO HISTORYCZNE przy Gimnazjum nr 1

opiekun: Paweł Górecki

2010/2011

WYCIECZKA DO MUZEUM MARTYROLOGII W GIMNAZJUM NR 7 (8.10.2010)

2008/2009

WYCIECZKA DO MUZEUM MARTYROLOGII W GIMNAZJUM NR 7 (30.03.2009)

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII - ETAP REJONOWY (17.01.2009)

KONKURS "LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO"
ETAP SZKOLNY (9.01.2009)

ETAP REJONOWY (6.03.2009)

REGIONALNY KONKURS WIEDZY O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM
(12.12.2009)

REGION - POLSKA - ŚWIAT

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII
 

2007/2008

Wycieczka do muzeum martyrologii w Gimnazjum nr 7 (29.05.2008)

3 maja 2008

Konkurs Wiedzy o Gospodarce (3.04.2008)

V Regionalny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

WYSTAWA PODCZAS DRZWI OTWARTYCH ZESPOŁU SZKÓŁ (22.11.2007)

88 rocznica "Powrotu Grudziądza do Macierzy"


2006/2007

II Wojewódzki Konkurs Historii i Wiedzy o Regionie
dla Gimnazjalistów "REGION – POLSKA – ŚWIAT"

Konkurs wiedzy o Grudziądzu

KONKURS WIEDZY O GOSPODARCE

Ogólnomiejski Konkurs Historyczny 
"Grudziądz - Stolica Polskiej Kawalerii"

Święto Konstytucji 3 Maja - pod pomnikiem Żołnierza

Grupa wiernych "kółkowiczek" na zajęciach

Wycieczka do Ratusza i na Starówkę


2005/2006

RELACJA Z DZIAŁALNOŚCI

*  *  *
*  *
*

2010/2011

Wycieczka do Muzeum Martyrologii w Gimnazjum nr 7

      8 października 20010 r. została zorganizowana wycieczka środkami komunikacji miejskiej, dla członków kółka historycznego z Gimnazjum Nr 1 do Muzeum Martyrologii mieszczącego się w Gimnazjum nr 7, pod opieką nauczyciela historii p. P. Góreckiego. W tymże gimnazjum, podczas II wojny światowej znajdowała się siedziba Gestapo, a dzisiaj znajduje się Izba Pamięci Narodowej, która była celem zwiedzania. Następnie udaliśmy sie pod pomnik pomordowanych 10 zakładników - pierwsze niewinne ofiary hitlerowskiego terroru w Grudziądzu.

   

 w górę
 

2008/2009

Wycieczka do Muzeum Martyrologii w Gimnazjum nr 7

      30 marca 2009 r. w ramach kółka historycznego została zorganizowana wycieczka środkami komunikacji miejskiej, dla członków kółka historycznego z Gimnazjum Nr 1 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 11 do Muzeum Martyrologii mieszczącego się w Gimnazjum nr 7, pod opieką nauczyciela historii p. P. Góreckiego. W tymże gimnazjum znajduje się izba pamięci narodowej, ponieważ podczas II wojny światowej w budynku szkolnym znajdowała się siedziba Gestapo.


Przed muzeum


Wpis do księgi pamiątkowej

przeczytaj relacje uczniów

 w górę

* * *

Konkurs przedmiotowy z historii (etap rejonowy)

      17 stycznia troje uczniów Gimnazjum Nr 1: Aleksandra Miąsko (IIb), Tomasz Kołecki (IIb) i Teresa Ciastek (IIa) wzięło udział w etapie rejonowym konkursu przedmiotowego z historii. Niestety nikt nie zakwalifikował się do etapu finałowego.
      Dziękuję uczestnikom za trud włożony w przygotowania do konkursu.
Opiekun - Paweł Górecki.

 

 w górę
 

"Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego"

      9 stycznia odbył się etap szkolny konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego", posiadającego rangę konkursu kuratoryjnego , w którym wzięło udział po 7 uczniów Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 11. Uczniowie rozwiązywali test przysłany przez organizatora konkursu,który miał za zadanie wyłonić uczniów do etapu rejonowego, który odbędzie się 6 marca 2009 r.Z obu szkół zakwalifikowało sie po troje uczniów. Z gimnazjum: Emilia Kwiatkowska (IIa), Karol Kłosiński (IIIa) i Mateusz Michalski (IIIa). Ze szkoły podstawowej: Marta Tesz (VIa), Lawinia Napiontek (VIa) i Mateusz Figura (VIa).
      Gratulacje!!! Nauczyciel historii - Paweł Górecki.

   

      6 marca w Toruniu odbył się etap rejonowy konkursu historycznego "Losy żołnierza..." dla uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej. Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Emilia Kwiatkowska (IIa), Karol kłosiński (IIIa) i Mateusz Michalski (IIIa), a Szkołe Podstawową nr 11: Marta Tesz, Lawinia Napiontek i Mateusz Figura (wszyscy VIa). Z powodu przyjazdu prawie dwóch godzin przed rozpoczęciem konkursu, uczniowie pod opieką nauczyciela historii poszli zwiedzić starówkę miasta Kopernika (patrz foto). Niestety żadnemu uczniowi nie udało się zakwalifikować do etapu wojewódzkiego. Za trud włożony w przygotowania do konkursu wszystkim uczniom bardzo dziękuję. Nauczyciel historii - Paweł Górecki.

 w górę
 

Regionalny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

      12 grudnia odbył się etap szkolny Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, organizowanego przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który posiada rangę kuratoryjną, w którym wzięło udział 7 uczniów klas trzecich gimnazjum (bo tylko do nich był adresowany). Niestety żadnemu z uczniów nie udało się spełnić wysokich kryteriów kwalifikacyjnych (trzeba było zdobyć minimum 80 % punktów z testu przysłanego przez organizatora). Jednej uczennicy zabrakło 3 punktów...
      Dziękuję uczestnikom za trud włożony w przygotowania do konkursu.
Paweł Górecki.

 w górę
 

"Region-Polska-Świat"

      Odbył się w gimnazjum etap szkolny konkursu historycznego "Region-Polska-Świat" pod patronatem kuratorium, w którym wzięło udział 12 uczniów. Test, mający wyłonić uczniów do etapu rejonowego przygotował nauczyciel historii - Paweł Górecki. Do etapu rejonowego, który odbędzie się 5 lutego 2009 r. zakwalifikowało się troje uczniów. Gratulacje!!!

 w górę
 

Konkurs przedmiotowy z historii

      Został przeprowadzony etap szkolny konkursu przedmiotowego z historii pod patronatem kuratorium, w którym wzięło udział 12 uczniów. Pytania do testu przygotował nauczyciel historii - Paweł Górecki. Do etapu rejonowego, który odbędzie się 17 stycznia 2009 r. zakwalifikowało się troje uczniów. Gratulacje!!!

 w górę
 

***

2007/2008

Wycieczka do muzeum martyrologii w Gimnazjum nr 7
(29 maja 2008)

 

 w górę
 

3 maja 2008


      Delegacja szkoły w składzie: nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie p. Paweł Górecki wraz z dwiema uczennicami III klasy Gimnazjum Nr 1 - Darią Borowską i Aleksandrą Zarodkiewicz, wzięła udział w miejskich uroczystościach z ceremoniałem wojskowym z okazji 217 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Rynku w Grudziądzu i tradycyjnie złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.


Nasza delegacja na Rynku.


Kompania Honorowa Wojska Polskiego podczas uroczystości.


Przemawia Prezydent Grudziądza.


Wiązanka złożona przez naszą delegację.

 w górę
 

Konkurs Wiedzy o Gospodarce
(3 kwietnia 2008)


      Wielki sukces uczniów trzecich klas Gimnazjum Nr 1 w międzyszkolnym konkursie "Wiedzy o Gospodarce" zorganizowanym przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu. Pięć pierwszych miejsc zajęli nasi uczniowie, "zgarniając" wszystkie nagrody rzeczowe, również w klasyfikacji drużynowej, gdzie nagrodą był odtwarzacz DVD dla szkoły.
      W konkursie naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny 3-osobowe. Pierwszą tworzyli: Bartłomiej Miąsko, Grzegorz Lichnerewicz i Przemysław Chabowski (wszyscy z III c), drugą: Kamil Tecław (III c), Natalia Przybył i Paweł Kuczwalski (oboje III b). Opiekunem uczniów był nauczyciel WOS-u Paweł Górecki, który miał przyjemność odbierać nagrodę za zwycięstwo drużynowe.
      Konkurs składał się z trzech etapów: 45-minutowego testu, który każdy z uczestników rozwiązywał osobiście; następnie najlepsza dziesiątka wyłoniona po pierwszym etapie uczestniczyła przy udziale publiczności w czymś co przypominało teleturniej "Jeden z dziesięciu" oraz finału (też jak w teleturnieju), w którym wyłoniona najlepsza trójka walczyła ze sobą o zwycięstwo. Do drugiego etapu z sześciu startujących uczniów dostała się piątka, która w pierwszej części teleturnieju najpierw wyeliminowała konkurentów z innych szkół, a potem spośród siebie wyłoniła w "bratobójczej" walce finałową trójkę. Ostatecznie po emocjonującej i zaciętej walce I miejsce w konkursie zajął Paweł Kuczwalski, II - Bartłomiej Miąsko, a III - Natalia Przybył. Cała trójka otrzymała cenne upominki. Nieco skromniejsze upominki otrzymali Grzegorz Lichnerewicz (IV miejsce) i Przemysław Chabowski (V miejsce). Warto więc zdobywać wiedzę z ekonomii! Naprawdę to się opłaca!!! Poza tym podczas konkursu panowała sympatyczna atmosfera, co było zasługą organizatorów, którym należą się wielkie słowa uznania.

   

 w górę

 

V Regionalny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

      Natalia Przybył - uczennica klasy III b Gimnazjum Nr 1 zdobyła tytuł finalisty V Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, biorąc udział w trzecim etapie - wojewódzkim w Toruniu pod opieką p. Pawła Góreckiego nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie.
      Na 25 punktów do zdobycia osiągnęła wynik 19 punktów!!! Tylko jednego punktu jej zabrakło, by otrzymać tytuł laureata, który zwalniał z konieczności pisania egzaminu gimnazjalnego!

 w górę

 

88 rocznica "Powrotu Grudziądza do Macierzy"

      W Gimnazjum nr 1 odbył się uroczysty apel z okazji 88 rocznicy "Powrotu Grudziądza do Macierzy" przeprowadzony przez uczniów gimnazjum przygotowanych przez p. H. Szulc-Lewandowską i p. Pawła Góreckiego.

      Po części artystycznej nastąpiło podsumowanie konkursów szkolnych oraz wręczenie nagród i wyróżnień.

M. in. rozstrzygnięcie wewnątrzszkolnego konkursu "Wiedzy o Grudziądzu i regionie" zorganizowanego przez p. Góreckiego.

      Reprezentacja ZSO Nr1 w wzięła udział w uroczystościach miejskich z okazji Powrotu Grudziądza do Macierzy.

 w górę

***

2006/2007

II Wojewódzki Konkurs Historii i Wiedzy o Regionie
dla Gimnazjalistów "REGION – POLSKA – ŚWIAT"

      Martyna Ceglińska została finalistką II Wojewódzkiego Konkursu Historii i Wiedzy o Regionie dla Gimnazjalistów.


Zwycięzcy etapu szkolnego


Przed konkursem


W Instytucie Historii UMK w Toruniu

  
W oczekiwaniu na wyniki - Martyna z opiekunem

 
Martyna odbiera dyplom finalistki

Konkurs wiedzy o Grudziądzu

     

Konkurs wiedzy o gospodarce


Wśród znajomych w "Ekonomiku" - 
nasza absolwentka Emila Zbonikowska i p. bibliotekarka Barbara Kowalik-Piotrowicz

Ogólnomiejski Konkurs Historyczny 
"Grudziądz - Stolica Polskiej Kawalerii"

           

Natalia, Jarek i Paweł przed rozpoczęciem finału konkursu Wręczenie wyróżnień Wyróżniona trójka, 
w tle konkursowe prace plastyczne

Święto Konstytucji 3 Maja - pod pomnikiem Żołnierza

     

Grupa wiernych "kółkowiczek" na zajęciach

Wycieczka do Ratusza i na Starówkę

 

   

 

***

2005/2006

    W roku szkolnym 2005/2006 działało historyczne koło zainteresowań - "Sympatycy dziejów Grudziądza". Opiekunem koła był nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie - pan Paweł Górecki.

    Na zajęciach koła uczestnicy rozwijali swoją wiedzę historyczną, przygotowując się do udziału w licznych konkursach historycznych, tych wewnątrzszkolnych, jak coroczny "Konkurs wiedzy o Grudziądzu i regionie" oraz pozaszkolnych (Kuratoryjnych). Uczniowie maja również okazję poszerzyć swoją wiedzę z historii swego miasta, kraju i świata w tym zakresie, który nie jest możliwy na lekcjach historii z powodów ograniczeń czasowych.

     Przykładem zainteresowań dziejami Grudziądza są wykonane przez uczniów pomoce dydaktyczne.

Niektóre pomoce dydaktyczne - wykonana przez Aleksandrę Marszalec plansza przedstawiająca zamki krzyżackie.

     Największym zainteresowaniem cieszą się jednak wszelkie wyjścia w "teren". Ich celem jest zwiedzanie. W obecnym roku szkolnym wzięło w nich udział 24 uczniów. O ich szczerych chęciach w zwiedzaniu świadczy brak problemu w postaci poniesienia kosztów przejazdów autobusem MZK.
 
     W tym roku dwie grupy zwiedziły byłą siedzibę gestapo, mieszczącą się w Gimnazjum Nr 7.

Grupa klas trzecich. Grupa klas pierwszych i drugich, jak widać z przewagą pierwszych.

W przypadku drugiej grupy udało się jeszcze pozwiedzać najstarszą część naszego miasta.

Kółkowicze na tle odkopywanego Klimka. Na razie gruzowisko, ale miejmy nadzieję, że Klimek zostanie odbudowany.
Młodzi na tle starych murów. "Silna" grupa pod spichrzami.

     Dodatkową formą działalności koła jest reprezentowanie szkoły w obchodach rocznicowych podczas świąt państwowych i miejskich. Wielka chwała tym uczniom, którzy w dniu wolnym poświęcają swój czas i godnie reprezentują na zewnątrz naszą szkołę.

215 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Delegacja szkolna składa wiązankę.  Tuż po przekazaniu wiązanki. Warta honorowa na Rynku.

 w górę