© 2010 by WM

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKÓW
(29.09.2010)

29 września (w środę) odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków.
Każdy typ szkoły przygotował swój apel na tę okoliczność: klasy I-III na drugiej godzinie lekcyjnej, klasy IV-VI na czwartej i klasy gimnazjum na piątej. Wśród pięknych dekoracji, pieczołowicie wykonanych przez uczniów i nauczycieli języków, można było nie tylko dobrze się bawić, ale i również czegoś dowiedzieć na temat krajów europejskich.
     Najmłodsi członkowie naszej społeczności szkolnej przygotowali głównie konkurs mini playback show, który poprzedzony został krótkim wstępem „Dlaczego warto uczyć się języków”. Zwyciężczynią konkursu została Zuzia Śliwińska, która zaprezentowała piosenkę Ewy Farny „Cisza”. Nasz ojczysty język, także europejski, stanął więc ‘na podium’. II miejsce, za piosenkę „Mamma Mia”, zdobyli: Emilia Jabłońska, Karolina Łucka i Przemek Malinowski.
     Imprezę tę przeprowadziła, z pomocą wychowawców, Dorota Lisewska - nauczyciel języka angielskiego w tych klasach.

Apel w klasach IV-VI poprowadzili Oliwia Macierzyńska z klasy Va i Igor Data z klasy VIa pod czujnym okiem pani Jolanty Świerszczko-Rączki.
     Na początku przybliżono ideę Europejskiego Dnia Języków, a następnie odbył się quiz z wiedzy o krajach europejskich, który po emocjonującej dogrywce, wygrali reprezentanci klasy VIb.
     Kolejną, a zarazem najbardziej widowiskową, część programu stanowiła konkurencja na najbardziej oryginalnie wykonaną piosenkę w języku obcym. Choć jury miało trudne zadanie, I miejsce przyznano Wiktorii Nalaskowskiej z IVa i Alicji Dalasińskiej z Va, które zauroczyły widzów egzotyczną piosenką z filmu Fanaa „Chamka Chande”. II miejsce przyznano zespołowi, który zaprezentował piosenkę „Morena” w składzie: Julia Gruszewska, Wiktoria Strojna, Wiktoria Pruszkowska, Sandra Rogala i Weronika Taczyńska. III miejsce zdobyła Julia Gruszewska, i która tańczyła solo wykonując piosenkę „California Girls”. Apel zakończył się ogłoszeniem wyników konkursów i wręczeniem dyplomów.

Uczniowie gimnazjum, które pod swoje skrzydła wzięły panie od języka niemieckiego, Hanna Matus i Agata Jasińska, miały zbliżony program: wstęp, quiz „Państwa Europy” - pierwsze miejsce zajęła klasa IIa, drugie miejsce IIIb, a trzecie miejsca zajęła klasa IIb, część taneczno-muzyczna, czyli kankan w wykonaniu IIIa oraz niezwykle oryginalna choreografia taneczna klasy IIIb.
     Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Symbole krajów Europy”: najciekawszą pracę plastyczną wykonała Marta Jegierska z IIb - plakat „Italia”, drugie miejsce zajęła Joanna Miler z Ib - „Francja”, trzecie miejsce podzielili między sobą Grzegorz Ciastek z Ia - „Wieża Eiffla” i dziewczęta z Ib „Angielska budka telefoniczna”.

Był to bardzo emocjonujący dzień. Nie tylko dla organizatorów, czyli nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego, którzy od tygodni już przygotowywali dzieci i młodzież i nad wszystkim czuwali, ale również, a może i w szczególności, dla uczestników, którzy ćwiczyli swoje układy i sumiennie chodzili na próby. Jesteśmy przekonani, że dali z siebie wszystko. Każdy, kto widział naszych artystów może to poświadczyć.