© 2013 by KG

Delegacja ZSO nr 1 na uroczystości z okazji Święta Niepodległości

(11.11.2013)

Narodowe Święto Niepodległości to dla nas, Polaków, najważniejsze święto państwowe. To jedna z najważniejszych dat w kalendarzu . To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Było to możliwe dzięki wielu, znanym i nieznanym polskim patriotom, którzy nie mieli zamiaru pogodzić się z utratą i brakiem polskiej państwowości. To dzięki ich determinacji i niezłomności w czasach zaborów, kiedy patriotyzm nosiło się w sercach, a niepodległość była marzeniem, duch walki o niepodległość nie zanikł. I kiedy przyszedł upragniony konflikt między zaborcami podczas I wojny światowej zakończony dla nas Polaków „cudowną” klęską trzech zaborców polscy patrioci wiedzieli co trzeba zrobić, by Polska wróciła na mapę Europy.

W związku z tym wydarzeniem, jakże ważnym dla kształtowania naszej tożsamości narodowej, odbywają się co roku na Rynku w Grudziądzu miejskie uroczystości patriotyczne połączone z ceremoniałem wojskowym, podczas których tradycyjnie bierze udział nasza szkolna reprezentacja. W tym roku, z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości szkolna delegację tworzyli uczniowie klasy trzeciej gimnazjum: Magdalena Rujner i Paweł Tolla oraz nauczyciel historii, którzy złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Paweł Górecki