© 2013 by KG

Reprezentacja ZSO nr 1 na uroczystej mszy św. z okazji 74 rocznicy napaści sowieckiej na Polskę.

17 września 2013 r. obchodziliśmy 74 rocznicę tragicznego w dziejach naszego narodu wydarzenia, jakim była napaść na nasz kraj naszego wschodniego sąsiada - Związku Radzieckiego. Wkroczenie armii czerwonej do Polski na rozkaz Stalina było konsekwencją wcześniejszego porozumienia zawartego między dwoma śmiertelnymi wrogami Polski: hitlerowskimi Niemcami i Związkiem Radzieckim. To porozumienie, nazwane paktem Ribbentrop-Mołotow, zawarte kilka dni przed wybuchem II wojny światowej, było w istocie planem IV rozbioru Polski między Niemcy i ZSRR. 1 września 1939 r. Polskę zaatakowały dywizje niemieckie, a 17 września - wkraczająca armia czerwona zadała Polakom walczącym dzielnie z Niemcami „cios w plecy”. W ten sposób Polska , tak zdradziecko zaatakowana, poniosła klęskę. A był to dla Polaków dopiero początek tragicznych zdarzeń, jakich doświadczyć musieli Polacy pod okupacją nie tylko niemiecką, ale również sowiecką. Dla Polaków mieszkających we wschodniej części Polski, pod okupacją sowiecką, data 17 września 1939 r. oznaczała, jak się później okazało, zapowiedź gehenny związanej z „wywózkami na Sybir”, terrorem NKWD wobec Polaków i mordem polskich oficerów w Katyniu.

Z tej okazji grudziądzcy „Sybiracy”, świadkowie tamtych strasznych wydarzeń, w dniu 17 września zamawiają co roku mszę św. w kościele na osiedlu Strzemięcin, na której nie mogło zabraknąć reprezentacji naszej szkoły. Zamawiają mszę za tych, którym nie dane było przeżyć i powrócić do Ojczyzny. To, co możemy teraz zrobić: to uczcić ich pamięć ! Stąd obecność pocztu sztandarowego ZSO nr 1 na mszy św. oraz złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą poświęconą zesłańcom Sybiru, na której znajduje się znamienny napis: „W czterdziestym nas matko na Sybir zesłali …”

Paweł Górecki