menu

aktualności
Szkoła Podstawowa
Gimnazjum

zespół szkół

Statut
Progr. wychowawczy
Program profilaktyki
wspólne imprezy
kontakt

 

© 2013 by WM
   

WIADOMOŚCI


222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w ZSO nr 1
(3.05.2013)

    Reprezentacja uczniów Gimnazjum nr 1 w osobach Adrianny Witkowskiej i Michaliny Kaczmarek pod opieką nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie wzięła udział w miejskich uroczystościach patriotycznych z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Tradycyjnie uroczystości te odbyły się na Rynku w Grudziądzu i połączone były z ceremoniałem wojskowym.
    Natomiast w szkole ZSO nr 1 30 kwietnia uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej przygotowali uroczysty apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja, który przybliżył genezę i znaczenie tego święta zarówno uczniom szkoły podstawowej, jak  i gimnazjum. Podczas uroczystego apelu dla gimnazjalistów p. dyrektor M. Treichel odczytała list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w sprawie flagi, w którym zachęcał do wspólnego przeżywania radości z naszych polskich dokonań i bycia dumnym z naszych barw narodowych.
    Na terenie szkoły została również wykonana w ramach projektu edukacyjnego pod opieką pp. P. Góreckiego i H. Szulc-Lewandowskiej wystawka z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
    Konstytucja 3 Maja była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie (po Konstytucji USA). Była ostatnią próbą naprawy państwa w okresie postępującego upadku, który niestety, zakończył się utratą niepodległości. Usuwała istotne wady ustroju Rzeczpospolitej, takie jak chociażby wolna elekcja, która była źródłem słabości władzy królewskiej, wewnętrznych podziałów i wtrącania się obcych sił w wewnętrzne sprawy Polski. Kładła kres demokracji szlacheckiej, odbierając sporej części szlachty prawa polityczne, głównie szlachcie gołocie, której głosy mógł kupić każdy. Ograniczenie demokracji nastąpiło również w kwestii ustroju państwa, ponieważ Konstytucja 3 Maja obalała  Rzeczpospolitą Obojga Narodów i wprowadzała w jej miejsce Królestwo Polskie z dziedzicznym monarchą.

Paweł Górecki