© 2012 by WM

(15.06.2012)

Współpraca Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Heweliusza
w Grudziądzu
z Dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej w Gdyni.

Dnia 23 września 2011 r. zostało podpisane przez panią Dyrektor Marlenę Treichel i komandora Wojciecha Sowę „Porozumienie o współpracy”, między Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu, a Dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej w Gdyni, w którego skład wchodzi ORP Heweliusz.
    W wyniku tego porozumienia rozpoczęła się współpraca obejmująca prezentację sylwetki Patrona Jana Heweliusza oraz organizowanie wspólnych przedsięwzięć, mających na celu popularyzację pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych i  służby wojskowej w środowisku lokalnym.
     Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu zaprosił do szkoły przedstawicieli jednostki Wojskowej Marynarki Wojennej w Gdyni, aby przeprowadzili zajęcia dotyczące pracy i służby w Marynarce Wojennej. Zajęcia rozpoczęły się w drugim semestrze i odbywały się raz w miesiącu. Tematyka zajęć związana była z historią MW i współczesnym obliczem Jednostki Wojskowej. Uczniowie poznali znaczenie i historię dostępu Polski do morza, elementy ceremoniału morskiego, strukturę MW RP, zadania i osiągnięcia samego Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, jak i okrętów dywizjonu, stopnie wojskowe oraz problematykę ochrony środowiska morskiego. Ponadto uczniowie zapoznali się z węzłami marynarskimi i musztrą, a co najważniejsze brali udział w ćwiczeniach praktycznych w wiązaniu węzłów i zajęciach z musztry, co było bardzo ciekawym doświadczeniem.

Dnia 15 czerwca 2012 r. uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących zostali zaproszeni do Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego. Na miejscu zwiedzili okręty 3 Flotylli Okrętów – ORP „Gen. K. Pułaski”, okręt podwodny ORP „Sokół” oraz ORP „Metalowiec”.
     Następnie udali się do Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego im. Komandora Stanisława Mielczarka, gdzie zobaczyli pokaz szkoleniowy z kursu samoratowania i przetrwania na wodzie personelu latającego. Ponadto wybrali się w rejs po Zatoce Gdańskiej na ORP Heweliusz, co było bardzo interesującym przeżyciem.  Na koniec naszej wizyty Dowódca Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego kmdr Wojciech Sowa  i kmdr ppor. Ireneusz Hryciuk podarowali nam wspaniałą pamiątkę -  mapę z „Trasą rejsu po Zatoce Gdańskiej na pokładzie ORP Heweliusz z kadrą dydaktyczną i uczniami ZSO nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu dn. 15.06.2012 r.”
    W drodze powrotnej do Grudziądza uczniowie wraz z opiekunami udali się do Szymbarku, aby zwiedzić m. in. „Dom Sybiraka”, „Dom do góry nogami”, bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Przed wizytą w porcie

ORP Metalowiec

ORP Sokół

ORP Gen. K. Pułaski

ORP Orzeł wchodzi do portu

Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego
im. Komandora Stanisława Mielczarka

ORP Heweliusz

Szymbark

Wszystkie zajęcia, warsztaty oraz wycieczka pozwoliły na pogłębienie wiedzy uczniów w zakresie obrony narodowej. W roku szkolnym 2012/2013 będziemy kontynuować cykl zajęć z przedstawicielami Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW RP.