© 2011 by WM

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY między Dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej w Gdyni i Zespołem Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu
(23.09.2011)

W 2011 roku przypada czterechsetna rocznica urodzin Jana Heweliusza. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Jego dorobku dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił  rok 2011 Rokiem Jana Heweliusza.
     Obchody Roku Jana Heweliusza odbywają się na wielu płaszczyznach i są kierowane do bardzo zróżnicowanych grup docelowych, aby jak najpełniej ukazać dorobek wielkiego uczonego oraz rolę jaką odegrał dla współczesnej nauki i kultury całego kraju, a nawet świata. Rok Heweliuszowski zyskał poparcie wielu znamienitych osobistości, które objęły jubileuszowe obchody swoim patronatem honorowym. Są wśród nich m.in.: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji, Rektorzy: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Prezesi: Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.
     W dniu 23 września 2011r. w obecności  Prezydenta Grudziądza Pana Roberta Malinowskiego, Przedstawiciela Dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON ppłk. Jacka Treichel, Przedstawiciela Dowódcy Marynarki Wojennej kmdr. Ryszarda Sawickiego, Dowódcy Garnizonu Grudziądz płk. Grzegorza Mosiołka, Komendanta Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu płk. Dariusza Żuchowskiego, Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Grudziądzu ppłk. Marka Magowskiego; kmdr. Wojciech Sowa i Dyrektor Pani Marlena Treichel podpisali w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu „POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY” między Dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej w Gdyni, w którego skład wchodzi ORP Heweliusz a Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu.
     Zakres współpracy obejmuje m.in. prezentację sylwetki Patrona Jana Heweliusza i organizowania wspólnych przedsięwzięć, których celem jest popularyzacja w środowiskach lokalnych wybitnej postaci astronoma, pozyskiwanie społecznej akceptacji dla polityki obronnej państwa, upowszechnianie działalności wolontariackiej na rzecz obrony narodowej, kształtowanie pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych i służby wojskowej, poszerzenie oferty edukacyjnej dla młodzieży szkoły w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, promocję miasta Grudziądza zapraszanie przedstawicieli jednostki wojskowej do udziału w ważnych wydarzeniach oraz przedsięwzięciach szkoły oraz udziału przedstawicieli szkoły w obchodach Święta Jednostki Wojskowej i innych uroczystościach o charakterze patriotyczno-rocznicowym.