menu

aktualności
Szkoła Podstawowa
Gimnazjum

zespół szkół

Statut
Progr. wychowawczy
Program profilaktyki
wspólne imprezy
kontakt

 

© 2006-2007 by WM
   

EKOFESTYN 2008

 
EKOFESTYN RODZINNY (31.05.2008)

OPIS OGÓLNOSZKOLNEGO WSPÓŁZAWODNICTWA EKOLOGICZNEGO

LAUREACI KONKURSÓW TOWARZYSZĄCYCH

WYNIKI KLASOWE

*       *

*

Opis ogólnoszkolnego współzawodnictwa ekologicznego klas
o tytuł „EKOKLASY”
Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu
w roku szkolnym 2007/2008 (III edycja)

      Organizatorem ogólnoszkolnego współzawodnictwa ekologicznego było Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody, które funkcjonuje przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu od 2004 r. Przebieg poszczególnych konkurencji odbywał się zgodnie z regulaminem dostarczonym do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu wraz z wnioskiem o dotację.
Uczniowie rywalizowali między sobą w 3 kategoriach wiekowych:
   - I etap edukacyjny (klasy I – III szkoły podstawowej),
   - II etap edukacyjny (klasy IV – VI szkoły podstawowej),
   - III etap edukacyjny (klasy I – III gimnazjum).
Współzawodnictwo przygotowała i przeprowadziła komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele oraz uczniowie wymienieni w regulaminie.
      Uczniowie rywalizowali między sobą w 4 zadaniach konkursowych:
  1) Praca konkursowa pt.: „Moja roślina doniczkowa”, która polegała na samodzielnym wyhodowaniu przez uczniów wybranej przez siebie rośliny doniczkowej z nasion lub sadzonki i obserwowaniu jej rozwoju „od małego”, założeniu „dzienniczka obserwacji” prowadzonej hodowli, zgodnie z wytycznymi regulaminu oraz opracowaniu etykiety dla hodowanej roślinki, wg podanego wzoru. Większość roślin uczniowie hodowali przez cały rok szkolny. Łącznie na konkurs zgłoszono 35 hodowli, z czego wytypowano 10 laureatów (4 z pierwszego etapu edukacyjnego, 4 z drugiego i 2 z trzeciego). Wyniki konkursu ogłoszono 5 maja 2008r. na tablicach ogłoszeń samorządów uczniowskich oraz na stronie internetowej szkolnego koła LOP (www.lopzso1gdz.gweb.pl). Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich prac złożonych przez uczestników konkursu oraz wykaz poszczególnych laureatów tej i kolejnych zadań konkursowych zawiera załącznik do opisu - protokół zbiorczy wyników poszczególnych konkurencji oraz lista ich laureatów.
     Nagrody indywidualne w tej konkurencji ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Zostaną one uroczyście wręczone podczas szkolnego ekofestynu w dniu 31 maja 2008r., gdzie zaprezentowana będzie wystawa najładniejszych hodowli roślin doniczkowych.
   2) Praca plastyczna na temat: „CO ZYSKUJEMY, GDY ODPADY SEGREGUJEMY?” dla uczniów klas I – III i IV – VI szkoły podstawowej, ukazująca przyczyny i źródła narastającej lawiny śmieci, zwracająca uwagę odbiorców na możliwość ich powtórnego przetwarzania i wykorzystywania w procesie tzw. Recyklingu, zwracająca również uwagę na „ekologiczny” i „ekonomiczny” aspekt segregacji odpadów oraz na problem ich prawidłowego usuwania w najbliższym otoczeniu: w szkole i domu. Złożono 32 prace konkursowe w formie ekologicznych plakatów. Spośród wszystkich prac konkursowych, nagrodzono 11 uczniów szkoły podstawowej. Najładniejsze prace zostaną wyeksponowane w formie wystawy pokonkursowej podczas szkolnego ekofestynu w dniu 31 maja 2008r. Wyniki konkursu ogłoszono w grudniu 2007r. i są one zamieszczone na stronie internetowej koła LOP (www.lopzso1gdz.gweb.pl) oraz na tablicy ogłoszeń koła.
      W przypadku uczniów gimnazjum w ramach zadania konkursowego nr 2 istniała inna możliwość zaprezentowania umiejętności, która polegała na napisaniu własnego artykułu o tematyce przyrodniczo – ekologicznej. Konkurs nazywał się „ZIELONE PIÓRO” i miał na celu zachęcenie uczniów gimnazjum do przygotowania pracy pisemnej w formie: opisu, sprawozdania, wywiadu itp., która mogła zawierać ciekawostki o wybranych gatunkach roślin lub zwierząt, o miejscach i zjawiskach przyrodniczych, wydarzeniach ekologicznych itp. W przypadku tej, bardziej wymagającej konkurencji nagrodzono troje uczniów gimnazjum. Szczegółowe informacje o uczestnikach i zwycięzcach tych dwóch konkurencji zawiera załącznik do opisu - protokół zbiorczy wyników poszczególnych konkurencji oraz lista ich laureatów.
     Również w tych konkurencjach nagrody ufundował WFOŚiGW w Toruniu, które zostaną wręczone podczas ekofestynu.
   3) Selektywna zbiórka zużytych baterii oraz niepotrzebnych płyt CD i DVD, po raz kolejny odbywała się począwszy od października 2007r. do końca kwietnia 2008r. i trwa nadal poza konkurencją. W ramach tej konkurencji każda klasa, co miesiąc rozliczała się z odpadów przekazując je do koordynatorów zbiórki, w celu ich podliczenia i ogłoszenia dotychczasowych wyników dla każdej klasy na tablicy ogłoszeń koła oraz na jej internetowej stronie (www.lopzso1gdz.gweb.pl). Konkurencja ta odbywała się w ramach współpracy z Organizacją Odzysku Baterii REBA S.A. oraz Firmą recyklingową P.W.Z.T. ZAPTECH s.j. M.G.R. Sobańscy w Janikowie. W tym zadaniu konkursowym zwyciężyły klasy:
   - III a w kategorii klas I-III szkoły podstawowej (zebrała 3859 szt.),
   - IV b w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej (zebrała 1874 szt.),
   - I a w kategorii klas I-III gimnazjum (zebrała 2324 szt baterii i płyt).
      W tej konkurencji, jak co roku szkoła zbiera punkty REBA, które może zamienić na nagrody znajdujące się w katalogu REBA S.A. Najczęściej są to pomoce dydaktyczne do nauki treści przyrodniczych i ekologicznych na lekcjach biologii i przyrody oraz podczas zajęć pozalekcyjnych.
      Wszystkie zwycięskie klasy w tejże konkurencji otrzymają podczas szkolnego ekofestynu radiomagnetofony i miniwieże z odtwarzaczami płyt kompaktowych, które ufundował Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Grudziądzu.
Szczegółowe informacje zbiorcze o wynikach tej konkurencji zawiera załącznik do opisu, stanowiący część składową protokołu z przebiegu poszczególnych konkurencji wraz z listą ich laureatów.
   4) Turniej wiedzy o tematyce ekologicznej i zdrowotnej odbył się w marcu br. w formie testu skierowanego do 2 – osobowych zespołów uczniowskich z każdej klasy (razem 38 uczniów). Poziom sprawdzanej wiedzy i umiejętności w testach został dostosowany do odpowiedniego etapu edukacyjnego uczestników konkursu. W każdej kategorii wiekowej wytypowano po 3 zespoły, które osiągnęły najlepsze wyniki i zostaną nagrodzone dyplomami i upominkami rzeczowymi. Tak, jak w poprzednich konkurencjach również i w tej wyniki zostały upublicznione na tablicy ogłoszeń koła oraz na jej stronie internetowej.
      Szczegółowe wyniki tej konkurencji znajdują się w załączniki do opisu w formie protokołu z przebiegu poszczególnych konkurencji wraz z listą ich laureatów.
W tej konkurencji nagrody rzeczowe ufundował WFOŚiGW w Toruniu.
      Ostatecznie po podsumowaniu wszystkich punktów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach, laureatami rywalizacji o tytuł EKOKLASY Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w roku szk. 2007/2008 na poszczególnych poziomach wiekowych zostały następujące klasy:
   1) na szczeblu klas I – III szkoły podstawowej klasa I a (225 p.),
   2) na szczeblu klas IV – VI szkoły podstawowej klasa VI a (114,2 p.),
   3) na szczeblu klas I – III gimnazjum klasa III a (93,5 p.).
      Podczas szkolnego EKOFESTYNU, który odbędzie się 31 maja 2008r. wyżej wymienionym zwycięzcom zostaną uroczyście wręczone puchary oraz dyplomy i nagrody rzeczowe w formie zegarów naściennych dla dwóch najlepszych EKOKLAS (klasy: I a i VI a ze szkoły podstawowej).
      Puchary i nagrody rzeczowe w tej konkurencji ufundowały: Przedsiębiorstwo Usług Miejskich „PUM” w Grudziądzu oraz WFOŚiGW w Toruniu.
      Honorowy patronat nad EKOFESTYNEM przyjęli:
   1) Prezydent Miasta Grudziądza,
   2) Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu,
   3) Przedsiębiorstwo Usług Miejskich „PUM” w Grudziądzu,
   4) Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu,
   5) Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Toruniu.

                                                              WITOLD ZYGADLEWICZ – Przewodniczący Komisji Konkursowej

* * *

na początek

Laureaci konkursów towarzyszących współzawodnictwu ekologicznemu
o tytuł „EKOKLASY” ZSO nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu
w roku szk. 2007/2008

Laureaci zadania konkursowego nr 1
(MOJA ROŚLINA DONICZKOWA)

Kategoria: klasy I – III szkoły podstawowej:

1.  Daria Karasek kl. I a plecak „Move” – kolor siwy
2.  Jakub Jabłoński kl. II a klocki „COBI”
3.  Marta Paterska kl. I a plecak „Move” – kolor siwy
   Oliwia Kawalec kl. I a plecak „Move” – kolor siwy

Kategoria: klasy IV – VI szkoły podstawowej:

1.  Martyna Klimek kl. V a puzzle 2000 elementów
2.  Justyna Jarzyńska kl. VI a puzzle 2000 elementów
   Kamil Kędzierski kl. VI b plecak Paso – kolor czarny
3.  Sabina Wróblewska kl. V b puzzle 2000 elementów

Kategoria: klasy I – III gimnazjum:

1.  Aleksandra Zarodkiewicz kl. III a komplet do gry w badmintona
   Daria Borowska kl. III a komplet do gry w badmintona
2.  Teresa Ciastek kl. I a puzzle 3000 elementów

Laureaci zadania konkursowego nr 2
(CO ZYSKUJEMY, GDY ODPADY SEGREGUJEMY?)

Kategoria: klasy I – III szkoły podstawowej:

1.  Kamil Onyszko kl. III b gra dydaktyczna „Młody badacz”
2.  Wiktoria Nalaskowska kl. I a plecak „Conin” – kolor czerwony
   Marta Paterska kl. I a album fotograficzny dla dzieci
3.  Oliwia Kawalec kl. I a książka „Poznaj Świat MORZE”
4.  Agata Górna kl. II b książka „ATLAS EUROPY dla dzieci”
   Paulina Pożoga kl. II b książka „ATLAS EUROPY dla dzieci”
   Alicja Dalasińska kl. II b książka „ATLAS EUROPY dla dzieci”

Kategoria: klasy IV – VI szkoły podstawowej:

1.  Dominika Nowacka kl. VI a gra EUROBUSINESS
2.  Karol Szczepański kl. IV b plecak „Conin” – kolor czarny
3.  Karol Zalewski kl. VI a plecak „Paso” – kolor czarny

Laureaci zadania konkursowego nr 2
(ZIELONE PIÓRO) gimnazjum

1.  Aleksandra Zarodkiewicz kl. III a gra EUROBUSINESS
   Daria Borowska kl. III a gra EUROBUSINESS
2.  Jarosław Węgler kl. III b plecak „CLUB” – kolor czarny

Laureaci zadania konkursowego nr 4
(TURNIEJ WIEDZY O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ I ZDROWOTNEJ)

Kategoria: klasy I – III szkoły podstawowej:

1.  Filip Kwiatkowski kl. III a zestaw „Młody badacz”
   Mateusz Kuczwalski kl. III a zestaw „Młody badacz”
2.  Emilia Koss kl. I a album fotograficzny dla dzieci
   Jonasz Wierzbanowski kl. I a zestaw „Młody badacz”
3.  Julia Groszewska kl. I b plecak – „Conin” – kolor czerwony
   Marcin Meller kl. I b klocki „COBI”

Kategoria: klasy IV – VI szkoły podstawowej:

1.  Paweł Wojciechowski kl. VI b album fotograficzny KREATYWNE – duży
   Karol Zalewski kl. VI b album fotograficzny KREATYWNE – duży
2.  Marta Tesz kl. V a plecak „Semi line” – kolor czerwony
   Nikola Duda kl. V a plecak „Semi line” – kolor czerwony
3.  Aneta Barańczuk kl. VI a album fotograficzny KREATYWNE – mały
   Justyna Jarzyńska kl. VI a album fotograficzny KREATYWNE – mały

Kategoria: klasy I – III gimnazjum:

1.  Aneta Stępień kl. III b książka „Księga faktów”
   Jarosław Węgler kl. III b książka „Księga faktów”
2.  Daria Borowska kl. III a książka – „Encyklopedia popularna”
   Aleksandra Zarodkiewicz kl. III a książka – „Encyklopedia popularna”
3.  Artur Franczak kl. I a książka – „Encyklopedia popularna
   Emilia Kwiatkowska kl. I a książka – „Atlas zwierząt”


W konkurencji na najlepsze uzasadnienie powodów,
dla których zbieramy zużyte baterie w szkole i w domu nagrody przyznano:

W kategorii klas I – III szkoły podstawowej:

 Emilia Koss kl. I a Plecak „Semi line” – kolor czerwony
 Jonasz Wierzbanowski kl. I a Zestaw dydaktyczny – „MAGNETYZM”

W kategorii klas IV – VI szkoły podstawowej:

 Aneta Barańczuk kl. VI a gra EUROBUSINESS
 Justyna Jarzyńska kl. VI a gra EUROBUSINESS
 Karol Zalewski kl. VI b gra EUROBUSINESS
 Paweł Wojciechowski kl. VI b gra EUROBUSINESS

W kategorii klas I – III gimnazjum:

 Aneta Stępień kl. III b gra EUROBUSINESS
 Jarosław Węgler kl. III b gra EUROBUSINESS

Fundatorzy nagród:

1) Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu
2) Prezydent Grudziądza (Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Grudziądzu)
3) Przedsiębiorstwo Usług Miejskich „PUM” w Grudziądzu
4) Zarząd Okręgu LOP w Toruniu wraz z Oddziałem w Grudziądzu
5) Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

na początek

* * *

Protokół zbiorczy wyników z poszczególnych konkurencji zorganizowanych
w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Heweliusza w Grudziądzu
w ramach współzawodnictwa klas o tytuł "EKOKLASY" ZSO nr 1
w roku szkolnym 2007/2008

Kategoria: klasy I - III Szkoły Podstawowej nr 11 w Grudziądzu

Klasa

Zad.1 Zad. 2 Zad. 3 Zad. 4 Suma punktów Miejsce
Moja roślina doniczkowa Co zyskujemy segregując odpady Zbiórka baterii, płyt CD i DVD Turniej Wiedzy ekologicznej i zdrowotnej

I a

108 II

64

II 30 III 23 II 225,0      

I

I b

126 I 56,3 III 10 V 21 III 213,3      

II

II a

79 IV 18,7 V 5 VI 13 V 115,7      

IV

II b

- - 45 IV 40 II 16 IV 101,0      

V

III a

- - 15,3 VI 50 I 25 I 90,3      

VI

III b

84 III 68,9 I 20 IV 10 VI 182,9      

III

Komisja konkursowa:
Przewodniczący komisji: W. Zygadlewicz
członkowie: I. Szymańska, B. Pączek, A. Januszewska, K. Onyszko, D. Grzybowska i J. Wieczorek

Kategoria: klasy IV - VI Szkoły Podstawowej nr 11 w Grudziądzu

Klasa

Zad.1 Zad. 2 Zad. 3 Zad. 4 Suma punktów Miejsce
Moja roślina doniczkowa Co zyskujemy segregując odpady Zbiórka baterii, płyt CD i DVD Turniej Wiedzy ekologicznej i zdrowotnej

IV a

- - 33,2 I 5 VI 22 VI 60,2     

VI

IV b

11 V 12,5 III 50 I 24,5 III 98,0     

II

V a

19 II 9,6 VI 10 V 33 II 71,6     

IV

V b

12 IV 9,9 V 20 IV 23 V 64,9     

V

VI a

34 I 12,7 II 40 II 27,5 IV 114,2     

I

VI b

13 III 12,4 IV 30 III 33,5 I 88,9     

III

Komisja konkursowa:
Przewodniczący komisji: W. Zygadlewicz
członkowie: I. Szymańska, B. Pączek, A. Januszewska, K. Onyszko, D. Grzybowska i J. Wieczorek

Kategoria: klasy I - III Gimnazjum nr 1 w Grudziądzu 

Klasa

Zad.1 Zad. 2 Zad. 3 Zad. 4 Suma punktów Miejsce
Moja roślina doniczkowa Zielone pióro Zbiórka baterii, płyt CD i DVD Turniej Wiedzy ekologicznej i zdrowotnej

I a

9 II - - 50 I 21,5 III 80,5

II

I b

- - - - 20 IV 12 VI 32,0

IV

II a

- - - - 10 V 12,5 V 22,5

V

II b

- - - - 5 VI 9,5 VII 14,5

VII

III a

18 I 13 I 40 II 22,5 II 93,5

I

III b

- - 11 II 30 III 23 I 64,0

III

III c

- - - - 4 VII 17 IV 21,0 VI

Komisja konkursowa:
Przewodniczący komisji: W. Zygadlewicz
członkowie: I. Szymańska, B. Pączek, A. Januszewska, K. Onyszko, D. Grzybowska i J. Wieczorek

na początek

powrót