|
|
2009/2010
SCENARIUSZ OBCHODÓW "DNIA DLA ZDROWIA"
(przygotowany w formie konkursów promujących zdrowy styl życia)
organizowanych
w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Heweliusza w
Grudziądzu
pod hasłem :
„WSZYSCY CHCEMY ŻYĆ ZDROWO I BEZPIECZNIE”
Rok szkolny 2009/2010
II etap edukacyjny
1. Organizator:
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody przy ZSO nr 1 w Grudziądzu
we współpracy z
osobami wspierającymi nauczycielami: wychowania
fizycznego, j. polskiego,
sztuki, biblioteki i świetlicy szkolnej.
2. Cele
a) Ogólne:
- promocja zdrowia i zdrowego stylu
życia wśród uczniów klas IV – VI szkoły
podstawowej,
- uświadamianie zagrożeń związanych z
uzależnieniami oraz niebezpiecznymi
zachowaniami,
- kształtowanie postawy
zainteresowania własnym zdrowiem i jego ochroną.
b) Operacyjne – uczniowie:
- znają zasady higieny osobistej oraz
prowadzenia higienicznego trybu życia,
- przestrzegają zasad prawidłowego
odżywiania i znajomości pojęć związanych z
odżywianiem,
- rozróżniają podstawowe grupy
produktów żywnościowych oraz rozumieją ich
znaczenie w
procesie odżywiania,
- mają świadomość znaczenia witamin
dla prawidłowego funkcjonowania
organizmu,
- rozróżniają choroby oraz sposoby
ich zwalczania,
- rozumieją zagrożenia związane z
uzależnieniami i starają się im przeciwdziałać,
- znają zasady udzielania pierwszej
pomocy przedlekarskiej,
- dbają o sylwetkę swojego ciała,
starając się prawidłowo wykonać przydzielone
im zadania
sportowe.
3. Metody:
Konkursy wiedzy i umiejętności o tematyce prozdrowotnej wraz
z towarzyszącymi
im zadaniami sportowymi.
4. Formy działań:
Udział: 2 – osobowych drużyn z klas piątych i szóstych w
konkursach, które
pozwolą sprawdzić wiedzę i umiejętności uczniów dotyczące
zagadnień
prozdrowotnych oraz 3 – osobowych drużyn z tych samych klas w
zadaniach
sportowych.
Zespoły sportowe obowiązuje strój gimnastyczny.
Drużyny przystępują do konkursów odpowiednio przygotowane,
tzn.:
1) posiadają plakat (narysowany wcześniej przez klasę)
przestrzegający przed
ryzykownymi zachowaniami
zagrażającymi naszemu zdrowiu a związany z
różnymi uzależnieniami np.: od
nikotyny, alkoholu, narkotyków, Internetu, gier
komputerowych, telewizji, nadmiernego
jedzenia, telefonów komórkowych itp.
oraz ustnie przygotowany komentarz do
plakatu (ocenie podlegać będzie
zarówno forma plakatu 0–2 p., jego
treść 0–2 p., sposób prezentacji 0-2 p. jak
i komentarz słowny 0-2 p.). Max
– 8 p.;
2) mają przygotowane "wymyślone przez klasę" hasło związane
ze zdrowiem lub
jego ochroną (jury ocenia
oryginalność 0-2 p., zawartość treściową - pouczenie
0-2 p., morał 0-2 p., poprawność
merytoryczną i językową hasła 0-2 p.).
Max – 8 p.;
3) posiadają podstawową wiedzę i umiejętności dotyczące:
-przestrzegania zasad higieny
osobistej i prowadzenia higienicznego trybu
życia (0-2 p.);
-przestrzegania zasad prawidłowego
odżywiania i znajomości pojęć związanych
z odżywianiem (0-2 p.);
-rozróżniania podstawowych grup
produktów żywnościowych oraz rozumienia
ich znaczenia w procesie
odżywiania (0-2 p.);
-znaczenia witamin dla prawidłowego
funkcjonowania organizmu (0-2 p.);
-zagadnień związanych z chorobami
oraz sposobami ich zwalczania (0-2 p.);
-zagadnień związanych z zagrożeniami
oraz przeciwdziałaniem nałogom i
uzależnieniom (punktacja
odpowiadająca zadaniu związanemu z plakatem)
-zagadnień związanych z udzielaniem
pierwszej pomocy przedlekarskiej (0-2 p.).
Max – 12 p.
4) Są przygotowani do udziału w 4 zadaniach sportowych z
elementami korekcji
postawy:
a) sztafeta w siadzie na kocykach
(0-4 p.),
b) marsz z książką na głowie (0-4
p.),
c) sztafeta ze ślizgiem tyłem na
ławeczce (0-4 p.),
d) taśmociąg (0-4 p.).
Max – 16 p.
Razem z wszystkich zadań konkursowych można uzyskać –
44 p.
Uczniowie klas IV oraz pozostali uczniowie klas V i VI
stanowią grupę kibiców
(obserwatorów) zmagań drużyn uczestniczących w
konkursach.
5. Materiał i środki pomocnicze:
zadania dla uczniów do losowania, pachołki, kocyki, stoper,
koperty z poleceniami,
ławeczka do ćwiczeń gimnastycznych, cztery woreczki, szarfy
lub kółka ringo –
min. 4 szt., plakaty i hasła związane ze zdrowiem wykonane
przez uczniów,
materiały do pisania, tablica z wynikami z poszczególnych
konkurencji, materiały
niezbędne do wystrojenia holu (hasło przewodnie, plakaty,
prace plastyczne
uczniów), karty do oceny punktowej.
6. Miejsce i termin:
- hol główny szkoły (parter),
- planowany termin: między 28, 29 lub 30 października 2009 r.
7. Przebieg imprezy:
1) Powitanie gości i uczestników obchodów DNIA DLA ZDROWIA.
Zwrócenie uwagi
na hasło przewodnie: „WSZYSCY CHCEMY ŻYĆ
ZDROWO I BEZPIECZNIE”
2) Zapoznanie widowni ze składem drużyn uczestniczących w
konkursach
(przedstawiciele klas V i VI). Cztery
2-osobowe drużyny, które będą miały za
zadanie wykazać się wiedzą i
umiejętnościami dotyczącymi zagadnień
prozdrowotnych oraz cztery 3 – osobowe
drużyny biorące udział w
konkurencjach sportowych. Łącznie 20
uczestników.
3) Przypomnienie regulaminu konkursu oraz przedstawienie członków
JURY
(wybrani nauczyciele, ewentualnie mogą być
zaproszeni goście).
4) Rozpoczęcie zmagań konkursowych wg następującej kolejności:
I – ZADANIE DOTYCZĄCE ZNAJOMOŚCI
ZAGADNIEŃ ZWIĄZANYCH Z
ZAGROŻENIEM I
PRZECIWDZIAŁANIEM RÓŻNORODNYM UZALEŻNIENIOM,
KTÓRE MOGĄ
DOTKNĄĆ WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA - (zadanie polega na
prezentacji
przez drużyny przygotowanego wcześniej przez swoją klasę
plakatu wraz
z ustnym komentarzem informującym o jego treści).
Ocenie
podlega:
forma plakatu
0–2 p., jego treść 0 –2 p., sposób prezentacji 0-2 p. jak
i komentarz
słowny 0-2 p. Max - 8 p.
Po każdej konkurencji następuje
odnotowanie punktów na tablicy głównej.
II – 2 ZADANIA SPORTOWE (w
konkurencjach sportowych biorą udział
trzyosobowe
drużyny sportowe z poszczególnych klas uczestniczących w
konkursie.
Każda konkurencja punktowana jest w skali od 0 do 4 pkt.
Drużyna
otrzymuje 0 pkt. jeśli nie wykona zadania, 4 pkt. jeśli wykona
zadanie
prawidłowo i uzyska najlepszy czas. Za nieprawidłowe wykonanie
zadania
drużyna może otrzymać dodatkowe "karne sekundy" - po 5 sek. za
każdą
nieprawidłowość.
KOLEJNOŚĆ
ZADAŃ:
A) SZTAFETA W
SIADZIE NA KOCYKACH.
Opis zadania: Konkurencja polega na pokonaniu wyznaczonej trasy wokół
ustawionego pachołka, za pomocą ślizgu w siadzie klęcznym na kocyku,
poprzez rytmiczne i symetryczne odpychanie się rękami. Podczas
odpychania rękami, plecy powinny być wyprostowane, (nie wolno
zaokrąglać pleców). Praca rąk powinna być symetryczna.
Zadanie wykonują po kolei poszczególni członkowie drużyny. Liczy się
łączny czas wykonania zadania przez drużynę. Drużyna, która uzyska
najlepszy czas otrzymuje 4 pkt. Kolejne drużyny odpowiednio mniej. Za
nieprawidłowe wykonanie zadania JURY może doliczyć dodatkowe
sekundy, co zdecydowanie pogorszy łączny czas danej drużyny.
B) MARSZ Z
KSIĄŻKĄ NA GŁOWIE.
Opis zadania: Konkurencja polega na pokonaniu wyznaczonej trasy, z
książką na głowie, kolejno przez poszczególnych zawodników z danej
drużyny. Zadanie musi być wykonane w postawie skorygowanej, tzn.:
łopatki ściągnięte, ramiona ustawione symetrycznie, miednica prawidłowo
ustawiona - nie pochylona do przodu.
Liczy się łączny czas wykonania zadania przez całą drużynę. Za
nieprawidłowości w wykonaniu zadania tzn. asymetryczne ustawienie
ramion, miednica zbyt pochylona do przodu, odstające łopatki, JURY może
doliczyć drużynie dodatkowe sekundy. Punktacja od 0 do 4 pkt.
Odpoczynek drużyn sportowych.
III – 3 ZADANIA OBEJMUJĄCE WIEDZĘ I
UMIEJĘTNOŚCI DOTYCZĄCE ZAGADNIEŃ
PROZDROWOTNYCH (w tych konkurencjach uczestniczą dwuosobowe
drużyny,
które losują lub wybierają po jednym z sześciu zadań lub pytań w
poszczególnych kategoriach. Za prawidłową odpowiedź drużyna otrzymuje
2 pkt. Jury
może przyznać 1 pkt. - jeśli odpowiedź jest niepełna lub 0 pkt.
- jeśli
odpowiedź jest niewłaściwa lub nie udzielono żadnej odpowiedzi).
Kategoria 1
sprawdza znajomość PRZESTRZEGANIA ZASAD HIGIENY
OSOBISTEJ - PROWADZENIA HIGIENICZNEGO TRYBU ŻYCIA (drużyna
losuje po jednym z sześciu przygotowanych zadań i po namyśle udziela
odpowiedzi).
Kategoria 2
sprawdza znajomość PRZESTRZEGANIA ZASAD PRAWIDŁOWEGO
ODŻYWIANIA ORAZ POJĘĆ Z NIM ZWIĄZANYCH (drużyna wybiera numer
pytania spośród 6, prowadzący lub członek JURY odczytuje jego treść,
a przedstawiciel drużyny po namyśle udziela odpowiedzi).
Kategoria 3
sprawdza umiejętność ROZRÓŻNIANIA PODSTAWOWYCH GRUP
PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH ORAZ ROZUMIENIA ICH ZNACZENIA
Drużyny losują kopertę zawierającą polecenie i karteczki z zapisanymi
grupami produktów żywnościowych. Zadanie konkursowe polega na
wyborze tej grupy produktów, o której jest mowa w poleceniu. Pozostałe
karteczki z grupami produktów należy włożyć z powrotem do koperty i
odłożyć na bok. Przed drużyną zostaje jedynie karteczka z poleceniem
i wybraną grupą produktów. Drużyna zgłasza swą gotowość do odpowiedzi
przez podniesienie ręki. Kiedy wszystkie drużyny są już gotowe,
przygotowani przedstawiciele (w kolejności numerów wylosowanych
kopert) czytają polecenie i udzielają odpowiedzi.
IV - 2 ZADANIA SPORTOWE:
A) SZTAFETA
ZE ŚLIZGIEM TYŁEM NA ŁAWECZCE.
Opis zadania: Zawodnicy siedzą skrzyżnie. Na sygnał, pierwszy zawodnik
podbiega do ławeczki i wykonuje na niej ślizg tyłem z nogami ugiętymi w
stawach kolanowych i biodrowych.
Błędami są: asymetryczna praca rąk podczas ślizgu i trzymanie nóg w
niewłaściwej pozycji np. opieranie ich na ławce - za co można otrzymać
"karne sekundy".
O ilości zdobytych punktów decyduje łączny czas i prawidłowość
wykonania zadania przez drużynę. Punktacja od 0 do 4 pkt.
B)
TAŚMOCIĄG.
Opis zadania: Zawodnicy w siadzie podpartym, ugiętym, rozstawieni są
pomiędzy obręczami, wykonanymi z kółek ringo lub szarf ułożonych w
odpowiedniej odległości na podłodze. Stopy bose. Przed pierwszym
zawodnikiem znajdują się cztery woreczki w kółku ringo lub szarfie,
ułożonej w kształcie obręczy. Zadanie polega na chwyceniu palcami stopy
woreczka, obrocie, przeniesieniu i położeniu go w obręczy przed
następnym zawodnikiem. Woreczków nie wolno przesuwać po podłodze,
nie można nimi rzucać, ani też pomagać sobie rękoma.
Konkurencję uważa się za zakończoną, gdy wszystkie woreczki
"przewędrują" na koniec (znajdą się w ostatniej obręczy).
Punktacja od 0 do 4 pkt. Decyduje czas i prawidłowość wykonania
zadania.
Zakończenie rywalizacji sportowej.
V - 3 ZADANIA OBEJMUJĄCE WIEDZĘ I
UMIEJĘTNOŚCI DOTYCZĄCE ZAGADNIEŃ
PROZDROWOTNYCH (w
tych konkurencjach ponownie uczestniczą
dwuosobowe drużyny,
które losują lub wybierają po jednym z sześciu zadań
lub pytań w
poszczególnych kategoriach. Za prawidłową odpowiedź drużyna
otrzymuje 2 pkt.
JURY może przyznać 1 pkt. - jeśli odpowiedź jest niepełna
lub 0 pkt. - jeśli
odpowiedź jest niewłaściwa lub nie udzielono żadnej
odpowiedzi).
Kategoria 4
sprawdza umiejętność ROZUMIENIA ZNACZENIA WITAMIN DLA
PRAWIDŁOWEGO FUNKCJONOWANIA ORGANIZMU (drużyna losuje pasek z
nazwą witaminy mającej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego
organizmu.
Zadanie polega na udzieleniu odpowiedzi na 2 następujące pytania:
1. W jakich produktach żywnościowych występuje "wylosowana" witamina?
2. Jaki wpływ na organizm człowieka ma ta witamina?
Kategoria 5
sprawdza znajomość Z ZAGADNIEŃ ZWIĄZANYCH CHOROBAMI
ORAZ SPOSOBAMI ICH ZWALCZANIA (drużyny spośród 6 przygotowanych
pytań wybierają jeden numer i po namyśle udzielają odpowiedzi).
Kategoria 6
sprawdza znajomość ZGADNIEŃ ZWIĄZANYCH Z UDZIELANIEM
PIERWSZEJ POMOCY PRZEDLEKARSKIEJ (drużyny spośród 6 pytań wybierają
jeden numer i po namyśle udzielają odpowiedzi).
VI – OSTATNIA KONKURENCJA pn.:
„PREZENTACJA HASŁA DOTYCZĄCEGO
ZDROWIA I JEGO
OCHRONY” (zadanie polega na prezentacji przygotowanego
wcześniej przez
swoją klasę hasła związanego ze zdrowiem i / lub jego
ochroną).
Ocenie podlega:
oryginalność 0-2
p., zawartość treściowa - pouczenie 0-2 p., morał 0-2 p.,
poprawność
merytoryczna i językowa hasła 0-2 p.)
5) Podsumowanie: JURY podsumowuje punkty uzyskane przez
poszczególne klasy
w zadaniach „wiedzowych” oraz w
konkurencjach sportowych i wyłania
zwycięzców.
Zwycięzcy otrzymują pamiątkowe dyplomy i
nagrody w zależności od
posiadanych środków finansowych.
6) Zakończenie DNIA DLA ZDROWIA.
Opracowanie: mgr Witold Zygadlewicz
Do
opracowania scenariusza wykorzystano portal internetowy:
www.womczest.edu.pl
na początek
|
|