© 2007 by WM

ZIELONY CERTYFIKAT

W roku szkolnym 2007/2008 Komisja Certyfikacyjna przyznająca prawo szkół do ubiegania się i posiadania „Zielonego Certyfikatu” podjęła decyzję o zakwalifikowaniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu do IX edycji ogólnopolskiego programu certyfikacji placówek oświatowych w obszarze zrównoważonego rozwoju. Certyfikat ten jest znakiem jakości pracy szkół w Polsce, przyznawanym za ich działania na rzecz rozwoju zrównoważonego – czyli takiego, który umożliwia rozwój człowieka w harmonii z przyrodą.

Program realizuje Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie pod patronatem Ministra Środowiska i Ministra Edukacji Narodowej.

Jednym z warunków koniecznych do zdobycia Certyfikatu jest zrealizowanie przez placówkę przedsięwzięcia o wymiarze lokalnym, wykraczającym poza teren szkoły, które w przypadku naszej placówki nosi nazwę: „Tworzymy ptasie kąciki na terenie szkoły i osiedla Mniszek”.

Głównymi celami tego przedsięwzięcia jest: wzbogacenie terenów przyszkolnych i osiedlowych w wybrane gatunki drzew i krzewów, budzenie współodpowiedzialności uczniów za wykonanie prac terenowych, ich integrowanie ze społecznością lokalną, zachęcanie ich do prowadzenia w przyszłości obserwacji przyrodniczych - zwłaszcza botanicznych i ornitologicznych, a także nabycie umiejętności praktycznego rozpoznawania pospolitych gatunków drzew i krzewów i rozbudzanie ich więzi emocjonalnej z przyrodą i jej środowiskiem. W przyszłości chodzi również o stworzenie zaplecza pokarmowego oraz dogodnych warunków do gniazdowania dla ptaków, a w jeszcze dalszej perspektywie te nasadzenia mają stać się zalążkiem mini ogrodów botanicznych.

Prace sadzeniowe odbędą się w listopadzie (16 – 17 listopada 2007r.) pod kierunkiem pracownika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu – p. mgr inż. Jerzego Bargiela. Dzięki wsparciu Nadleśniczego Nadleśnictwa „JAMY” p. mgr inż. Tadeusza Kempy mamy zapewnione bezpłatne przekazanie wybranych sadzonek drzew i krzewów oraz substratu glebowego. Z kolei dzięki uprzejmości p. Andrzeja Burkiewicza, Kierownika Administracji Osiedla nr 4 „Rządz – Mniszek” otrzymamy niezbędny sprzęt, przy pomocy którego zostaną wykonane prace sadzeniowe. Swojej pomocy w realizacji przedsięwzięcia nie odmówił również Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Miejskich Sp. z o.o. w Grudziądzu p. Edward Kaczorek, który przekaże szkole materiał ogrodzeniowy służący ochronie „ptasich kącików” oraz tyczki przeznaczone do podparcia posadzonych roślin. Mamy także nadzieję na pomoc Komendanta Straży Miejskiej w Grudziądzu, do którego skierujemy prośbę o pomoc w ochronie posadzonych „ptasich kącików”.

Wierzymy, że nieodzowną pomoc uzyskamy również ze strony rodziców i mieszkańców osiedla, gdzie zostaną wykonane prace sadzeniowe – są to tereny należące do gminy miasta Grudziądz przy ul. Alei Sportowców, w pobliżu Przedszkola Miejskiego „Mniszek” oraz przy ul. Puszkina i Drogi Pomorskiej.

Harmonogram prac związanych z realizacją przedsięwzięcia w ciągu całego roku szkolnego znajduje na witrynie internetowej placówki: www.zso1.edu.pl, a opis wykonania poszczególnych zadań znajduje się na stronie internetowej koła LOP: www.lopzso1gdz.gweb.pl.

Serdecznie zapraszamy również na stronę internetową Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie: www.zielonycertyfikat.org.

na początek