sponsorzy

© 2007 by WM

ZIELONY CERTYFIKAT

Sprawozdanie dla OTOP w Gdańsku   „PTASIE KĄCIKI 2007”

OPIS PRAC TOWARZYSZĄCYCH ZAŁOŻENIU PTASICH KĄCIKÓW PRZEZ UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1

im. Jana Heweliusza w Grudziądzu

1. Nazwa i adres szkoły: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu, ul. Droga Mazurska 2, 86-303 Grudziądz.

W skład zespołu szkół wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 11 i Gimnazjum nr 1

1. Rok założenia ptasich kącików – 2007
  2. Wygląd terenu przeznaczonego pod planowany ogród: szkoła posadziła sadzonki krzewów i drzew w trzech miejscach z przeznaczeniem na tzw. „Ptasie Kąciki”. Są to miejsca, które mają na celu: wzbogacić tereny szkoły i osiedla w wybrane rodzime gatunki krzewów i drzew oraz roślin zielnych dziko rosnących, zachęcić uczniów do obserwacji przyrodniczych – zwłaszcza botanicznych i ornitologicznych, stworzyć warunki do nabycia umiejętności praktycznego rozpoznawania przez nich pospolitych krzewów i drzew, w dalszej perspektywie dać zaplecze pokarmowe i ochronne dla ptaków, umożliwić im dogodne warunki do gniazdowania, a w jeszcze odleglejszym czasie nasadzenia te mają się stać zalążkiem mini ogrodów botanicznych.

Założenie „Ptasich Kącików” zostało zaplanowane w związku z ubieganiem się placówki w roku szkolnym 2007/2008 o tzw. „Zielony Certyfikat”, który jest znakiem jakości pracy szkół, przyznawanym za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Praca nad założeniem „ptasich kącików” jest elementem składowym przedsięwzięcia podjętego przez naszą szkołę w ramach starań o zdobycie certyfikatu.

Dokładny opis działań wykonanych w związku z przeprowadzeniem prac sadzeniowych na wyznaczonych terenach szkoły i osiedla przeznaczonych do stworzenia „ptasich kącików”

Prace związane z tworzeniem „ptasich kącików” zostały poprzedzone wnikliwą oceną terenów przy szkole oraz na osiedlu Mniszek. Oceny tej dokonano wspólnie z pracownikiem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu P. Jerzym Bargielem w lipcu 2007r. Na osiedlu wybrano 5 miejsc. Spośród nich zdecydowaliśmy się na punkty: nr 4 przy Alei Sportowców i nr 5 przy skrzyżowaniu ulic Puszkina i Droga Pomorska. Miejsca te znajdują się stosunkowo blisko budynku szkoły, gdzie jest jeszcze jeden punkt X przeznaczony do posadzenia roślin. Pozostałe punkty: 1, 2 i 3 – mogą być w przyszłości również wykorzystane do prac sadzeniowych.

Po wyborze miejsc szkoła skierowała swoje kroki do Urzędu Miejskiego w Grudziądzu – Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami oraz do Administracji Osiedla nr 4 „Rządz – Mniszek” w celu znalezienia właścicieli wybranych terenów. Tam dowiedzieliśmy się, że miejsca te należą głównie do gminy miasta Grudziądz. W związku z czym przygotowaliśmy pismo do Prezydenta Miasta Grudziądza z prośbą o wyrażenie zgody na zagospodarowanie tych terenów przez naszych uczniów, którzy dokonają prac sadzeniowych wybranych gatunków krzewów i drzew. We wrześniu br. z upoważnienia Prezydenta z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź, wyrażającą zgodę na posadzenie przez uczniów naszej placówki materiału szkółkarskiego. Uzyskaliśmy oficjalne pozwolenie na założenie „ptasich kącików”.

Tym sposobem przebrnęliśmy przez tzw. niezbędną pracę biurokratyczną. Otworzyły się dla nas drzwi dla podjęcia kroków zmierzających do realizacji naszego przedsięwzięcia.

Wspólnie z pracownikiem RDLP w Toruniu ustaliliśmy wykaz sadzonek krzewów i drzew, które mogą zostać posadzone na terenie ptasich kącików. Przygotowaliśmy również wykaz sprzętu niezbędnego do wykonania prac sadzeniowych (szpadle, grabie, wiadra, rękawice ochronne itp.) oraz listę ewentualnych sprzymierzeńców, instytucji, które mogą wspierać nasze działania, aby osiągnąć wyznaczony cel. Na liście znalazły się między innymi: Nadleśnictwo Jamy, Miejski Zakład Użyteczności Publicznej w Grudziądzu, Przedsiębiorstwo Usług Miejskich PUM Sp. z o.o. w Grudziądzu, Administracja Osiedla nr 4 „Rządz – Mniszek”. Do wszystkich skierowaliśmy prośby o pomoc, stosownie do branży, którą się zajmują. Do Nadleśnictwa zwróciliśmy się z prośbą o bezpłatne przekazanie sadzonek oraz substratu glebowego, do PUM i MZUP o materiał, którym moglibyśmy ogrodzić ptasie kąciki oraz o tyczki służące do podparcia niektórych sadzonek, natomiast do Administracji Osiedla o wypożyczenie sprzętu pomocnego do wykonania prac w ogródkach.

Wszystkie jednostki odpowiedziały pozytywnie na nasze prośby, w związku z czym mogliśmy ostatecznie przystąpić do działań praktycznych.

Wszystko zaczęło się 16 listopada 2007r. o godz. 9:30. Grupa wyznaczonych uczniów z koła LOP (A. Franczak, J. Węgler oraz R. Modzelewski) wspólnie z pracownikiem służby leśnej p. J. Bargielem i opiekunem koła p. W. Zygadlewiczem wyjechali do Leśniczówki w Lisnowie, gdzie odebrali sadzonki wybranych gatunków drzew i krzewów wraz z substratem glebowym.

Punkt 1 - na terenie szkoły, przeznaczony do posadzenia sadzonek
przez uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej nr 11 (członków Koła
Miłosników przyrody)
Punkt 2 - na terenie osiedla Mniszek, przeznaczony do posadzenia
przez uczniów klas IV - VI Szkoły Podstawowej nr 11 (członkowie koła
przyrodniczo - turystycznego)
Punkt 3 - na terenie osiedla Mniszek, w pobliżu Przedszkola
Miejskiego "MNISZEK", przeznaczony do posadzenia przez uczniów Gimnazjum
nr 1 (członkowie koła LOP)

Punkt 1                  Punkt 2                  Punkt 3

W szkółce leśnej w Lisnowie ze szkółkarką p. Tatianą Gregorcewicz (od
lewej), p. Jerzy Bargielem - pracownikiem RDLP w Toruniu, R.
Modzelewskim, A. Franczakiem i J. Węglererem (członkowie koła LOP) i p.
W. Zygadlewiczem - opiekunek SK LOP
Wykopujemy sadzonki w szkółce leśnej
Powitanie uczestników prac sadzeniowych przed budynkiem szkoły

Oficjalne powitanie pracownika RDLP w Toruniu p. mgr inż. Jerzego