aktualności
galeria

 

Zespół Szkół
Gimnazjum
Szkoła Podstawowa
 
kontakt

 

© 2008 by WM
 

ZIELONY CERTYFIKAT

 

POWIĘKSZAMY RÓŻNORODNOŚĆ GATUNKOWĄ
„PTASIEGO KĄCIKA”

      W dniu 7 października 2008r. członkowie koła przyrodniczo – turystycznego
podjęli się kolejnych prac związanych ze wzbogaceniem terenu obejmującego "ptasi kącik". Tym razem udało nam się pozyskać nowe gatunki roślin iglastych, które ufundował Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Sadzonki drzewek i krzewów dostarczył do naszej placówki leśniczy lasów komunalnych Pan Andrzej Zielaskowski. Wśród pozyskanych roślin znalazły się: żywotniki, cisy, jałowce i świerki. Otrzymaliśmy również sadzonki krzewów liściastych od rodziców uczniów naszej szkoły, którzy pozytywnie odpowiedzieli na prośbę Pani dyrektor skierowaną do nich podczas pierwszych tegorocznych zebrań. Jesteśmy bardzo im wdzięczni za okazane serce i pomoc w naszych staraniach o wzbogacanie terenu zielonego wokół naszej szkoły.

     
Wspólne zdjęcie z p. A. Zielaskowskim – leśniczym lasów komunalnych    Radość z pozyskanych sadzonek

  Więcej zdjęć z przebiegu prac sadzeniowych znajdziesz w foto-galerii.

      Wśród wielu materiałów pomocniczych uzyskanych podczas tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji „ZIELONEGO CERTYFIKATU” w Warszawie znalazły się takie, które posłużą do realizacji wielu ciekawych rozwiązań, mających wpływ na urozmaicenie „Ptasich kącików”. Wśród nich na szczególną naszą uwagę zasługują
dwa interesujące rozwiązania, a mianowicie są to propozycje założenia tzw. oczka wodnego oraz dodatkowego schronienia dla zwierząt.

Oto krótka prezentacja tych rozwiązań:

      Poniższy rysunek przedstawia sposób przygotowania dodatkowego schronienia
dla gadów, płazów, owadów ptaków i drobnych ssaków, które mogłoby znaleźć się na terenie „Ptasiego kącika”. Wokół niego mogą rosnąć drzewa i krzewy, takie jak: głóg, jarząb, berberys, cis, świerk, śnieguliczka, których nasiona będą doskonałym źródłem pokarmu dla wielu zwierząt.

      Z kolei drugi rysunek (poniżej) ukazuje przekrój przez zbiornik uszczelniony papą lub folią, stanowiący tzw. „Oczko wodne”. Może ono spełniać nie tylko funkcją dekoracyjną, ale przede wszystkim edukacyjną. Jest to mała oaza dzikiej przyrody, która bez wątpienia stwarza możliwość poznawania naturalnych procesów i zjawisk przyrodniczych oraz umożliwia obserwowanie roślin i zwierząt w naturalnym środowisku. Takie miejsce nakłada na jej twórców również wiele zadań, które należy systematycznie realizować w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi. Niewątpliwie z upływem czasu oczko to osiedlą owady, mięczaki, płazy, a z czasem mogą pojawić
się też małe ssaki, gady czy ptaki. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. – stworzyć miejsce dogodne dla rozwoju zwierząt, które stanowić będą dla nas wdzięczny materiał obserwacyjny.

      Tak więc nie pozostaje nam nic innego, jak zabrać się do dzieła i wzbogacić
teren założonych w zeszłym roku szkolnym „Ptasich kącików” o te właśnie pomysły.

CHĘTNYCH ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ PRACY!!!

     Pan leśniczy Andrzej Zielaskowski już obiecał, że pomoże w pozyskaniu niezbędnych materiałów do stworzenia wyżej wymienionych propozycji. Z góry dziękujemy za złożoną ofertę pomocy.

Opiekun SK LOP:
Witold Zygadlewicz
Koordynator zespołu ds. „Zielonego Certyfikatu”
 

na początek