nasz patron

aktualizacja 2012

© 2012 by MS, WM

Rajd rowerowy

W roku szkolnym 2011/2012 Samorząd Uczniowski kl. 4 -6 podjął nową inicjatywę – rajdy rowerowe. Pomysł okazał się trafiony!  29 września 2012 roku odbył się kolejny – już czwarty.
 W sobotnie przedpołudnie spotkaliśmy się przed szkołą i wyruszyliśmy w drogę. Najpierw przejechaliśmy przez Sztynwag do Gogolina. Tu zmierzyliśmy się z bardzo stromym wjazdem pod krawędź Wysoczyzny Chełmińskiej. Nasz trud wynagrodziły niesamowite widoki. Z góry mogliśmy zobaczyć malowniczą Dolinę Dolnej Wisły i Grudziądz.
Następnie  zjechaliśmy w stronę miejscowości Wielkie Łunawy. Zatrzymaliśmy się przy obelisku upamiętniającym ofiary II wojny światowej. W 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali tu polskich żołnierzy i okolicznych mieszkańców, których nazwiska  zostały wyryte na wielkim kamieniu. Uczniowie z zapartym tchem wysłuchali niecodziennej lekcji historii przesyconej lokalnym patriotyzmem. W ciszy i skupieniu oddaliśmy hołd pomordowanym.
Następnie zwiedziliśmy kościół NMP w Wielkich Łunawach z 1855 r. oraz mennonicki cmentarz. Dalsza droga wiodła już doliną Wisły przez Podwiesk, Sosnówkę, Szynych i Rozgarty.
Pokonaliśmy nie tylko 30 km, ale także własne zmęczenie. Pogoda dopisała, a rajd okazał się wyjątkowo udany.

Hanna Figura, Marita Grajewska–Treder i Bożena Wojciechowska