start
sponsorzy

kontakt z klubem

© 2008 by WM

MIĘDZYSZKOLNY UCZNIOWSKI KLUB STRZELECKI "SAGITTARIUS"

GIMNAZJADA-2008                                        Data: 2008-11-25 10:40:00

GIMNAZJADA STRZELECKA -2008

Dnia 21 listopada br. na strzelnicy Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Strzeleckiego „SAGITTARIUS” odbyła się ostatnia runda Gimnazjady Strzeleckiej w Grudziądzu. W tym roku dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu w ramach otwartych konkursów ofert z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Gminy-Miasto Grudziądz mogliśmy przeprowadzić aż siedem rund zawodów. Wzięli w nich udział zawodnicy reprezentujący siedem gimnazjów. Nie jest to może liczba, jakiej oczekiwaliśmy, ale mamy nadzieję, że z każdym rokiem liczba ta będzie wzrastała. Przez tegoroczny cykl zawodów przewinęło się 42 uczniów (31 chłopców i 11 dziewcząt). Zrealizowano 132 osobostarty. Zużyto prawie 5000 szt. śrutu. Pomiędzy zawodami, odbywały się treningi strzeleckie. Zrealizowano już prawie 180 godzin zajęć, dla grupy 22 uczniów. Frekwencja na zajęciach była ponad 90%. Zużyto ponad 15 000 szt. śrutu. Liczba ta jest mniejsza od zaplanowanej. Miał na to wpływ m.in. znaczne ograniczenie pozyskanych środków w stosunku do zaplanowanych. Na uwagę zasługuję fakt, że czołówkę klasyfikacji zdominowały dziewczęta, uzyskując bardzo wartościowe wyniki.

Rok 2008 był rokiem, który, mamy nadzieję, utrwalił potrzebę istnienia sportu strzeleckiego u grudziądzkiej młodzieży. Pytanie czy cele stawiane przed zadaniem pod nazwą : Cykl miejskich zawodów strzeleckich z broni pneumatycznej „Gimnazjada – 2008” został zrealizowany?

1. Wychowanie patriotyczno-obronne młodzieży – podczas cyklu zajęć oraz treningów przygotowujących do zawodów kształtowano właściwą postawę patriotyczno-obronną uczestników. Efektem tego jest m.in. poprawa dyscypliny
i obowiązkowości wśród uczniów sprawiających do tej pory trudności wychowawcze;
      2. Kształtowanie postaw obywatelskich w społeczeństwie wobec spraw obronności RP – w ramach zajęć zorganizowano również turniej strzelecki
o Mistrzostwo Gimnazjum Nr 1, gdzie przypominano o promowaniu zachowań proobronnych wśród społeczeństwa;
      3. Krzewienie kultury fizycznej i rozwój dyscypliny sportowej – strzelectwa. Zawody przyczyniły się do rozbudowy strzelnicy pneumatycznej oraz istnienia prężnego Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Strzeleckiego „Sagittarius” zrzeszającego w chwili obecnej 21 zawodników;
      4. Realizacja zadania miała na celu popularyzację strzelectwa sportowego oraz propozycję alternatywnego spędzania czasu wolnego dla wszystkich pasjonatów strzelectwa – na bazie zadania realizowano dodatkowo prowadzenie zajęć pozalekcyjnych zgodnie z przyjętym harmonogramem zajęć w związku z realizacją projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży” .

Tak więc śmiało można powiedzieć, że cele stawiane w zadaniu zostały zrealizowane. Cykl zawodów realizowany był w dwóch etapach. W pierwszym etapie dzięki Wydziałowi Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu oraz poprzez Starostwo Powiatowe w Grudziądzu rozesłano zawiadomienia o zawodach do dyrektorów Gimnazjów miasta i powiatu Grudziądz. Drugi etap to przeprowadzenie cyklu zawodów strzeleckich. W chwili obecnej jedyny problem klubu u progu nowego roku, to brak profesjonalnego sprzętu. Mamy nadzieję, że dzięki pomocy władz oraz ewentualnych sponsorów, w roku przyszłym rozwiążemy i ten problem. Szerokiej pomocy podczas realizacji zadania udzieliła Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu. Na szczególe słowa uznania i podziękowania zasługuje postawa pani Dyrektor – mgr Marleny Stańczyk, która to stworzyła właściwą atmosferę dla działalności klubu i wyzwoliła działania pomagające w jego istnieniu. Udało się tu stworzyć profesjonalną strzelnicę pneumatyczną. Ta pomoc to pomieszczenie, media, obsługa strzelnicy, przygotowania do przeprowadzenia i podsumowania kolejnych rund zawodów, promocja cyklu zawodów na stronie internetowej Szkoły. Niemniej jednak cały cykl zawodów należy uznać za udany. Niebagatelny wpływ na taką właśnie opinię, miał pozytywny wydźwięk zawodów i wygłaszane o nich oceny. Rozwija się prężny klub. Dzięki relacjom w mediach – telewizja kablowa, radio internetowe, prasa – klub o tym profilu zaistniał w społecznej świadomości utrzymując wysokie oceny za działalność – od władz, rodziców, zawodników.

Uroczyste podsumowanie cyklu zawodów odbędzie się w dniu 5 grudnia 2008 r. o godzinie 14.00 na obiektach strzelnicy „Sagittariusa”. Organizatorzy serdecznie zapraszają zawodników, opiekunów, a także rodziny młodych strzelców na wspomnianą uroczystość.

artykuł ze strony http://www.wojsko-polskie.pl