BIP SP11

Spotkanie młodzieży z przedstawicielem KMP

SAM 5417

13 kwietnia uczniowie klas I - III gimnazjum oraz kl. VI szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem KMP w Grudziądzu - aspirantem sztabowym Sylwestrem Lewandowskim. Spotkanie było poświęcone sytuacji prawnej uczniów, którzy ukonczyli 13 rok życia. Policjant przedstawił uczniom konsekwencje prawne czynów zabronionych. Uzmysłowił uczniom, że będąc w przedziale wiekowym 13-17 lat podlegają sankcjom prawnym przewidzianym dla młodocianych nieletnich. Wszelkie zachowania niezgodne z prawem są kierowane do Sądu Rodzinnego i Nieletnich i tam rozpatrywane. Uczniowie, którzy dopuszczają się czynów niezgodnych z prawem mogą ponieść kary
w zależności od stopnia wykroczenia. Są to kary typu:

• upomnienie - jest najmniej drastycznym środkiem. Odnosi ono skutek, jeżeli nieletniego cechuje pewna wrażliwość, a stopień demoralizacji jest nieznaczny. Upomnienie można stosować również wobec nieletniego, który nieumyślnie popełnił czyn karalny, a jego dotychczasowy tryb życia nie budzi zastrzeżeń,

• zobowiązanie do określonego postępowania - np. do przeproszenia i naprawienia szkody, wykonania prac społecznych na rzecz poszkodowanego lub lokalnej spłeczności,

• ustanowienie nadzoru odpowiedzialnego rodziców lub opiekunów -
    - nadzór odpowiedzialny jest stosowany wówczas, gdy sąd uzna, że prezentowane przez rodziców (opiekunów) postawy wychowawcze, chęć współpracy z sądem i pragnienie ratowania dziecka, którego prawidłowy dotychczas rozwój został zakłócony, pozwalają na rezygnację z bezpośredniej, systematycznej ingerencji sądu,

• zastosowanie nadzoru kuratora:
    jest to środek najczęściej i najchętniej orzekany przez sądy rodzinne. Pozwala on na pozostawienie nieletniego w środowisku rodzinnym, a jednocześnie na ingerencję osoby obcej, wspomagającej pracę wychowawczą rodziców,

- skierowanie do ośrodka szkolno- wychowawczego - pełni rolę polegającą na wdrażaniu podopiecznych do przestrzegania zasad współżycia społecznego, kształtowania właściwego stosunku do nauki i pracy oraz rozwijania uzdolnień,

• kierowanie do ośrodków opiekuńczo- wychowawczych

• orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów ( sąd może wydać zakaz uzyskania prawa jazdy),

• orzeczenie o umieszczeniu w zakładzie poprawczym - gdy nieletni dopuścił się czynu karalnego, jeżeli dodatkowo przemawiają za tym wysoki stopień demoralizacji nieletniego, okoliczności i charakter czynu, zwłaszcza gdy inne środki okazały się nieskuteczne lub nie rokują resocjalizacji nieletniego.
    Do zakładu poprawczego kierowani są nieletni w wieku 13-17 lat. Mogą tam przebywać do 21 roku życia, jeśli po ukończeniu 17 lat nie zastosowano wobec nich środka karnego w postaci umieszczenia w zakładzie karnym.

Na zakończenie spotkania policjant przedstawił uczniom konsekwencje prawne stalkingu (nękania za pomocą środków przekazu typu telefon, komputer – internet )
i przestrzegł uczniów przed tego typu działaniami.

Pedagog szkolny Teresa Czekała