06/14 2018

Wycieczka do Zakopanego

Grupowe na Morskim Oku         4 czerwca 45 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami p. G.Redmer, p.A.Głodowską, p.J.Burcz, p.W.Zygadlewiczem, p.W.Bogaleckim wyruszyło na długo wyczekiwaną wycieczkę w góry. Pierwszego dnia udaliśmy się do Kopalni Soli „Wieliczka”, która stanowi jedną z najwspanialszych atrakcji turystycznych w Polsce. To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Po ponad dwugodzinnym zwiedzaniu kopalni ruszyliśmy na obiadokolację i nocleg do Białego Dunajca.

         Kolejnego dnia wyzwanie – wyprawa nad Morskie Oko. Jest ono jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego . To największe jezioro w Tatrach leży w Dolinie Rybiego Potoku. Swoją popularność zawdzięcza niesamowitym widokom, jakie rozciągają się na Tatry Wysokie i szczyt Rysy. Nad Morskim Okiem znajduje się też schronisko górskie. Wszyscy dali radę przejść około 8 km w jedną stronę, a najwytrzymalsi z p. G. Redmer, p .Anną Głodowską i p. J. Burcz obeszli jezioro dookoła. Wieczorem- relaks w Termach w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie spędziliśmy cztery godziny.

   Następny dzień naszej wycieczki to wjazd kolejką na Butorowy Wierch i Gubałówka. Później wraz z przewodnikiem udaliśmy się do Zakopanego, gdzie zwiedzaliśmy m.in. Szlak Architektury Drewnianej, stary kościołek na Pęksowym Brzysku oraz Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach. Potem szaleństwo zakupowe na Krupówkach i na rynku pod Gubałówką.

       Czwarty dzień to wycieczka z przewodnikiem do przepięknej Doliny Kościeliskiej. Po dotarciu do schroniska grupa najwytrwalszych uczniów udała się w górę nad Smerczyński Staw. Widoki zapierały dech w piersiach. W drodze powrotnej – nieoczekiwane spotkanie z …niedźwiedziem. Był to około trzyletni samiec, który, wcale nieproszony, pozował do zdjęć. Oczywiście zachowaliśmy należytą ostrożność i stosowaliśmy się do wskazówek przewodnika. Wieczorem chętni spędzili czas w Aquaparku w Zakopanem.

Ostatniego dnia rano wyruszyliśmy do Krakowa. Spacer rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego, a tam krótkie zwiedzanie katedry wawelskiej oraz wejście na dziedziniec wewnętrzny Zamku Wawelskiego wraz z pięknymi renesansowymi krużgankami.. Następnie ul. Grodzką udaliśmy się do Rynku, a tutaj Sukiennice, Wieża Ratuszowa, kościółek św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza, płyta przysięgi Tadeusza Kościuszki. O godzinie 12.00 wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej .Około 14.00 z żalem opuściliśmy słoneczny Kraków i udaliśmy się w drogę do domu. Późnym wieczorem wszyscy zadowoleni i szczęśliwi, w towarzystwie rodziców i opiekunów rozeszli się do domów.

Na pewno wycieczka do Zakopanego na długo pozostanie pamięci jej uczestników.

G.Redmer, W.Zygadlewicz