01/29 2018

Droga do niepodległości - „Żywa lekcja historii”

20180126 10564826 stycznia 2018 r. w naszej szkole na naszej nowej hali sportowej Teatr Historyczny „Komturstwa Gniewskiego” zaprezentował premierową „Żywą lekcję historii”. Ten nowy temat w repertuarze to „Długi wiek XIX”. Rzeczywiście ten wiek w historii Polski był długi, bo rozpoczynał się rozbiorami, a kończył odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

               Walka Polaków o niepodległość przewijała się przez cały pokaz: od insurekcji kościuszkowskiej, poprzez walkę u boku Napoleona, aż po powstanie listopadowe i styczniowe. Niezaprzeczalnym atutem tego przedstawienia było prezentowanie umundurowania i uzbrojenia walczących o niepodległość formacji polskich. Podobnie jak w roku ubiegłym dziewięcioro uczniów miało niepowtarzalną okazję przymierzyć mundur i trzymać broń. Chronologicznie zobaczyliśmy Tadeusza Kościuszkę, kosyniera z czasów insurekcji kościuszkowskiej, Napoleona Bonaparte i Jana Henryka Dąbrowskiego, żołnierzy z czasów Księstwa Warszawskiego, żołnierza armii polskiej walczącego w powstaniu listopadowym i powstańca styczniowego. Prowadzący ze swadą opowiadał o szczegółach umundurowania i uzbrojenia, nie zapominając o nakreśleniu tła historycznego.

Uczniowie przez cały pokaz przyglądali się kolegom o koleżankom przyodzianych w mundury z epoki. Z zainteresowaniem słuchali opowieści o naszych przodkach, którzy z poświęceniem walczyli o wolną Polskę. To wszystko razem sprawiło , że była to atrakcyjna powtórka wiedzy z historii XIX w., zwłaszcza dla klas VII SP i III gimnazjum, które w I semestrze zostały zapoznane właśnie z tym okresem historii Polski. Przewodni motyw walki o niepodległość Polski przez cały okres zaborów i umiłowania Ojczyzny podczas przedstawienia był ważnym elementem kształtowania postaw patriotycznych wśród uczniów, zwłaszcza w kontekście 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Paweł Górecki