BIP SP11

Delegacja SP11 na uroczystościach miejskich z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Screenshot 20171111-231718 (Kopiowanie)                99 lat temu, 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, Państwo Polskie dzięki usilnym staraniom wielu polskich działaczy niepodległościowych, wspieranych przez rzesze bezimiennych Polaków marzących o wolności, mogło ponownie znaleźć się na mapie Europy i świata. Było to pragnienie wielu pokoleń Polaków żyjących w rozdzieleniu w trzech państwach zaborczych przez ponad wiek. Wielu z nich dało wyraz swego przywiązania do polskości walcząc o niepodległość podczas powstań narodowych.

Za twórców niepodległego bytu państwowego w ostatniej fazie walki o niepodległość słusznie uważa się trzech polskich działaczy niepodległościowych: Józefa Piłsudskiego – twórcę Legionów Polskich i dowódcę I Brygady , Romana Dmowskiego – polskiego polityka narodowego, pilnującego polskiego interesu podczas konferencji pokojowej w Paryżu i Ignacego Jana Paderewskiego – słynnego pianistę, znającego osobiście możnych ówczesnego świata i pierwszego premiera rządu polskiego nowo odrodzonego państwa polskiego powszechnie uznawanego za granicą.

Narodowe Święto Niepodległości zostało oficjalnie ustanowione w 1937 r. Po wojnie komuniści zakazali obchodzenia tego święta i dopiero po upadku komunizmu w 1989 r. święto to ponownie wróciło do polskiego kalendarza. Obecnie w wielu miastach w Polsce obchodzi się uroczyście to święto, również w naszym mieście. Naszej delegacji SP11 nie mogło oczywiście zabraknąć na tych miejskich uroczystościach, które są organizowane przez władze miasta wraz z ceremoniałem wojskowym. Złożyliśmy tradycyjnie wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego, który jest symbolem ofiary życia za wolną Ojczyznę.

W naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia poświęcona Narodowemu Świętu Niepodległości. Z okazji tego święta uczniowie klasy 7b wykonali gazetkę okolicznościową. Wykonane były też gazetki klasowe i odbyły się pogadanki na temat genezy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Oddaliśmy hołd polskim bohaterom zapalając znicze pod pomnikami. Te wielotorowe działania dydaktyczno-wychowawcze pozwalają sądzić, że każdy uczeń w naszej szkole jest świadomy tego święta.

Paweł Górecki

20171107 153519 (Kopiowanie)