04/11 2017

Gala Konkursu Wiedzy o Wielkich Polakach

16 kwietnia 2017 roku w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku odbyła się gala wręczeniea nagród w wojewódzkim konkursie interdyscyplinarnym o Wielkich Polakach. Spośród 600 uczestników wyłoniono 100 finalistów. Tomasz Wolentarski został laureatem konkursu, zajmując bardzo wysokie 6 miejsce. W nagrodę, wraz z 20 laureatami, pojedzie w sierpniu na dziewięciodniową wycieczkę do Włoch.

Konkurs został zorganizowany z ogromnym rozmachem, a nagrodę wpisano do międzynarodowego programu edukacyjnego. Patronat nad zmaganiami gimnazjalistów objął między innymi Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Słowa do uczestników skierował wicewojewoda pan Jacek Ramlau, kujawsko-pomorski wicekurator oświaty pani Maria Mazurkiewicz oraz dyrektor ośrodka ks. dr Paweł Nowogórski. Swoją obecnością zaszczycił nas również generał zakonu michalitów, do którego należy organizator konkursu – ks. Dariusz Wilk.

Spotkanie obfitowało w wiele ciepłych słów pod adresem finalistów i laureatów, którzy musieli zgłębić szeroki zakres materiału z różnych dziedzin dotyczącego Św. Jana Pawła II, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, osób i znaków obecności papieża w naszym województwie.

Laureaci otrzymali bilety na wycieczkę do Włoch, podczas której będą mieli okazję dokładnie poznać miejsca zwiedzania. Ks. dr Paweł Nowogórski przygotował bowiem 150 stronicową publikację specjalnie na ten wyjazd, w oparciu o którą każdy uczestnik przygotuje projekt edukacyjny dotyczący danej miejscowości czy zabytku we Włoszech.

Przebywając w Centrum Edukacji Młodzieży nie mogliśmy pominąć zwiedzenia nowoczesnego multimedialnego muzeum poświęconego bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. To właśnie w Górsku, przy drodze krajowej nr 80, 19 października 1984 roku, ks. Jerzy Popiełuszko został brutalnie porwany przez oficerów ówczesnej Służby Bezpieczeństwa, a następnie bestialsko zamordowany. W muzeum usłyszeliśmy wspomnienia osób współpracujących z księdzem Jerzym, obejrzeliśmy wywiad z jego matką oraz zobaczyliśmy symbole zniewolenia komunistycznego, prasę podziemną, zdjęcia z życia i pracy duszpasterskiej księdza Jerzego.

Udział w podsumowaniu konkursu był dla nas wielkim przeżyciem, nie tylko ze względu na nagrodę dla Tomka, ale z powodu wspaniałej, życzliwej atmosfery, możliwości spotkania znanych osób, przypomnienia sylwetki i męczeństwa bł. ks. Popiełuszki oraz profesjonalizmu organizatorów gali.

Beata Makowska