BIP SP11

BĄDŹ BEZPIECZNY W WAKACJE

Dyrektor szkoły oraz nauczyciele życzą wszystkim bezpiecznych wakacji, bogatych

w wydarzenia, ale jednocześnie pozwalających nabrać sił na kolejny rok szkolny.

DOBRE RADY NA WAKACJE

NA PODWÓRKU

• Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów.
  • Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól, aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców.
  • Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.

OBCY PUKA DO TWOICH DRZWI

• Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!
  • Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz  w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!

W DOMU

• Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.
  • Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to

1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
2)) prąd elektryczny – może Cię porazić,
3) ogień – możesz spowodować pożar,
4) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
5) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

WAKACJE NAD MORZEM, JEZIOREM, RZEKĄ

• Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
  • Pływaj wyłącznie pod opieką kogoś dorosłego.
  • Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice.
  • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz.
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
  • Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
  • Nie baw się w „przytapianie” innych osób korzystających  z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.  To niebezpieczne!
  • Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  • Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

ZASADY BEZPIECZNEGO PRZEBYWANIA NA SŁOŃCU

• Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
  • Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne z filtrem.
  • Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
  • Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
  • Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

WAKACJE W GÓRACH

• Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję,  a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie.
  • Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie i odzież.
  • Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych.
  • Co ważne, pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
  • Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami.

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego

Pamiętaj, aby korzystać z telefonu alarmowego wyłącznie  w sytuacji zagrożenia!