06/05 2015

Wycieczka do Portu Marynarki Wojennej RP

SAM 6314 (Kopiowanie)Dnia 29 maja 2015 roku na zaproszenie Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum wraz z opiekunami udali się do Portu Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyruszyliśmy z Grudziądza o godzinie 5:30 autokarem udostępnionym przez Centrum Szkolenia Logistyki. Na miejscu byliśmy o 8:00. Po przekroczeniu bramy udaliśmy się prosto na ORP „Heweliusz”, który jest okrętem wykonującym specjalistyczne zadania dla Marynarki Wojennej i także współpracuje z instytucjami państwowymi. Następnie udaliśmy się na pokaz Żandarmerii Wojskowej stacjonującej w Porcie. W koszarach uczniowie zobaczyli i dotykali sprzęt technika kryminalistyki oraz obejrzeli pokaz zatrzymania osoby podejrzanej o przewóz materiałów wybuchowych. Po tym pokazie udaliśmy się na boisko, gdzie stał osobowy samochód i kilku wojskowych. Specjalnie dla nas przeprowadzono akcję pożarniczo– gaśniczą, tzn. najpierw podpalono miejsce obok auta, zadymiono auto i jeden z uczniów wezwał straż pożarną. Straż pożarna zgasiła ogień, wybiła przednią szybę auta i specjalnymi nożycami do cięcia blachy zerwała dach samochodu i wyniosła poszkodowanego z auta. Sprawdzono czynności życiowe, następnie przewieziono osobę poszkodowaną do szpitala. Uczniowie wraz z nauczycielami skorzystali również z symulatorów na których mogli sprawdzić jak jeździ osoba, która ma we krwi pół promila alkoholu oraz jaka siła działa na człowieka podczas zderzenia samochodu z przeszkodą gdy jedzie z prędkością 10 km/h i nie ma zapiętych pasów.

Z naszego wspólnego doświadczenia wywnioskowaliśmy, że należy każdemu odradzać jazdę po wypiciu jakiejkolwiek ilości alkoholu oraz mówić o ty ,że koniecznie trzeba zapinać pasy, ponieważ uderzenie jest silne i „powala na kolan” – gdyby nie łapał nas żandarm, to każdy, kto wsiadł na fotel, bez zapiętych pasów potrzebowałby pomocy lekarskiej. Kolejną atrakcją było zwiedzanie okrętu „Iskra” - przeznaczonego do wykonywania długich rejsów nawigacyjno – szkoleniowych z podchorążymi AMW oraz ORP „Wodnik”, który brał udział w operacji „Pustynna burza” i pełnił rolę okrętu - szpitala na wodzie.  Na koniec wizyty w Porcie Marynarki Wojennej zostaliśmy zaproszeni na holownik i udaliśmy się w krótki rejs, który był dla nas wielką niespodzianką.  Kolejnym punktem naszej wycieczki patriotyczno – historycznej było Westerplatte, gdzie udaliśmy się pod Pomnik Obrońców Wybrzeża. Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.
Za wspaniałą wycieczkę dziękujemy Dywizjonowi Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej, który zaprosił nas do swojego Portu, komendantowi CSLog panu pułkownikowi Krzysztofowi Tokarczykowi za udostępnienie autokaru i panu Ryszardowi Fierek, który z ochotą dzielił się z nami swoją pasją i wiedzą.