02/11 2015

Dzień Bezpiecznego Internetu 2015

logo dbi

10 lutego, w kilkudziesięciu państwach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie organizowane pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet” miało zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego internetu. W Polsce organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami są również firmy Microsoft oraz Facebook.

Nasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w tej kampanii – działania trwały od stycznia do 10 lutego (tematyczne gazetki, działania o bezpiecznym Internecie na lekcjach wychowawczych, informatyce oraz konkurs „Hostklasa 2015”).

Dnia 9 lutego 2015r. w Gimnazjum i 10 lutego 2015r. w Szkole Podstawowej, odbyły się apele poświęcone bezpieczeństwu w sieci na których podsumowany został także konkurs „HOSTKLASA 2015”.

Na apelu uczniowie obejrzeli spot „Baw się bezpiecznie” oraz film „Stop cyberprzemocy”, prezentacje przygotowane przez kolegów o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, a także mieli możliwość jeszcze raz usłyszeć o zasadach dobrego zachowania w sieci oraz o ponoszeniu odpowiedzialności za swoje działania.

Naszym celem było uświadomienie, że Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji, idealny sposób komunikowania się, ale także zagrożenia na które jesteśmy narażenia. Zagrożenia mogą być różne: wyłudzanie   i oszustwa, kontakty z niebezpiecznymi treściami, piractwo i łamanie prawa, uzależnienie od Internetu,                     i cyberprzemoc - to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.  Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in: robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody i publikowanie ich w Internecie, podszywanie się pod kogoś w Sieci

oraz HEJTOWANIE - czyli agresywne zachowanie w internecie, polegające przede wszystkim na obrażaniu i ubliżaniu innym użytkownikom.

Ofiarą hejtu i innych form cyberprzemocy padł już co piąty polski nastolatek. Akty cyberprzemocy potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń i szkodliwości cyberprzemocy oraz, z faktu że jest ona karana prawnie. Należy pamiętać, że nie jesteśmy bezbronni wobec agresywnych, wulgarnych czy obraźliwych treści. Każdy z nas, widząc np. internetowy hejt, może to zgłosić - ponieważ są konsekwencje prawne dla sprawcy cyberprzemocy, które przedstawiła pani pedagog.

Na koniec apelu podsumowany został konkurs szkolny „Hostklasa 2015” - w którym to klasy IV-VI SP i I-III G brały udział w licznych konkursach związanych z bezpieczeństwem w Internecie i konsekwencjami wynikającymi z jego użytkowania (konkursy na plakat, krzyżówkę, gazetkę klasową, piosenkę, prezentację), a klasy I – III SP brały udział w konkursie plastycznym pt. „Pocztówka – dobra rada”.


Po podsumowaniu w odpowiednich grupach wiekowych - tytuł „HOSTKLASA 2015” zdobyła:

-  klasa Ia SP – najlepsza Pocztówka – dobra rada”

-  klasa Vb SP

-  klasa Ia Gim

Gratulujemy!