06/08 2020

Konkurs historyczny z okazji 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w SP 11

Stodolski Olek1 - I miejsce (Kopiowanie)Jesteśmy w przededniu bardzo ważnego dla naszej najnowszej historii wydarzenia Bitwy Warszawskiej, stoczonej w sierpniu 1920 r. Zadecydowała ona o przetrwaniu polskości i państwa polskiego , które zaledwie dwa lata wcześniej , bo w 1918 r. odzyskało niepodległość.

Bitwa Warszawska, nazywana też "Cudem nad Wisłą", została przez ambasadora brytyjskiego, w przedwojennej Polsce parającego się historią – lorda Edgara Vincenta D’Abernona, zaliczona w jego książce jako „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”. Stwierdził on , że: "Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji" . Polski historyk i ekspert stosunków polsko-sowieckich, prof. Andrzej Nowak, w swej książce "Klęska imperium zła. Rok 1920" udowadnia tezę, że polskie zwycięstwo uratowało Europę zachodnią przed rewolucją komunistyczną.



Jest faktem , że mało kto dawał wówczas Polakom szanse na pokonanie wojsk bolszewickich, które od wschodu w 1920 r. wlały się na terytorium ledwo co odrodzonego państwa polskiego. Wiele państw zachodnich stawiało na Polsce "krzyżyk", czego dowodem było ewakuowanie swoich ambasad z Warszawy. Polacy ze wszystkich warstw społecznych solidarnie stanęli w obronie swej niepodległości i będąc w sytuacji prawie , że beznadziejnej odwrócili losy tej wojny, pokonując Rosję bolszewicką na przedpolach stolicy. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej było bezapelacyjne, rozbite wojska bolszewickie zaczęły się bezładnie wycofywać. Polacy mogli odetchnąć z ulgą. Zagrożenie minęło.

Tak niewiele jest okazji w najnowszej historii Polski do radości z powodu zwycięstwa Polaków. Więcej jest w naszej historii czczonych klęsk niż zwycięstw. Częściej mówimy o martyrologii, czyli o męczeństwie naszych rodaków. Natomiast przy okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej możemy czuć dumę , satysfakcję i radość z naszych przodków, którzy z odwagą i poświęceniem walczyli w obronie Polski i odnieśli wspaniałe zwycięstwo, które zrobiło wielkie wrażenie na zachodzie Europy.

Celem tego konkursu było upamiętnienie tego wydarzenia i okazanie radości, dumy i satysfakcji w wykonanym przez uczestników konkursu plakacie, którego 100. rocznicę będziemy w tym roku obchodzić 15 sierpnia (podczas wakacji).

W niełatwych realiach zdalnego nauczania w konkursie wzięło udział 9 uczniów od klasy czwartej do klasy ósmej szkoły podstawowej. Jak zazwyczaj nie było łatwo ustalić kolejność w konkursie. Ostatecznie - I miejsce zdobył Aleksander Stodolski z kl. V a. II miejsce zajęła Julia Szynert z kl. V a . III miejsce postanowiono przyznać trojgu uczniom – są to: Nikodem Gabryszewski kl. V b, Laura Saworska kl. VI c i Laura Winiarek kl. VI c.

Pracom pozostałych uczniów należy się również uznanie, a wszystkim uczestnikom gratulacje .

Daliście dowód swojej patriotycznej postawy!

A wszystkim uczniom podczas wakacji polecam wdzięcznej pamięci to jakże radosne święto dla nas Polaków, nie zapominając wszakże o tych , którzy wówczas złożyli najwyższą ofiarę życia, broniąc naszej Ojczyzny !

Paweł Górecki